Plungėje – kvapą gniaužiantys raitelių ir žirgų pasirodymai

Sekmadienį plungiškiai ir miesto svečiai turėjo progą pasidžiaugti gražuoliais išpuoselėtais žirgais ir gracingais jojikais – prasidėjus 17-ajam tarptautiniam Mykolo Oginskio festivaliui tradiciškai surengtas konkūras, sukviečiantis keliasdešimt šios sporto šakos entuziastų iš visos Lietuvos. Raitelių ir žirgų duetai varžosi dėl Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio ir Seimo nario Jurgio Razmos taurių, o svarbiausioji yra Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurė, kuri šiemet atiteko Viktorui Pociui iš Priekulės ir jo Baltijos hanoverių veislės žirgui Ali Babai.

Kasmetinis Plungėje vykstantis žirgų konkūras – vienas iš Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio renginių. Ir pats festivalis, ir konkūras – tarsi kunigaikščių Oginskių puoselėtų kultūros, meno ir žirgininkystės tradicijų tąsa – juk Plungės dvaro savininkai visada garsėjo kaip kultūros ir meno mecenatai, žemaitukų veislės žirgų saugotojai. Tad ir konkūro įsiliejimas į festivalį – labai natūralus.

Konkūras pradėtas talentingųjų raitelių ir jų eikliųjų žirgų paradu, kurį į varžybų aikštę atvedė vienas jauniausių dalyvių – 10-metis raitelis iš Panevėžio. Reginys išties buvo įspūdingas – į aikštę žengė įvairiausių spalvų ir veislių, jauni ir patyrę, skirtingo rango varžybose dalyvaujantys žirgai ir jojikai.
Susirinkusiuosius pasveikinęs Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pasidžiaugė jau dvyliktąjį kartą rengiamu konkūru ir jo svarba: „Ši šventė mums itin reikšminga, nes ir anuomet Oginskių žirgyne buvo puoselėjami žirgai, veisiama žemaitukų veislė.“ Žirgų konkūrą organizuojančio jojimo sporto klubo „Rafaella“ vadovė Genutė Šakienė linkėjo: „Kantrybės, meilės žirgams ir kad ši aikštė duetams taptų puikiu startu į tarptautinio lygio varžybas.“

Pirmoji taurė, dėl kurios kovojo duetai, – Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio. Tiesa, varžybos buvo dvejos: vienose reikėjo įveikti 80 cm aukščio kliūtis, kitose – 1 metro. Pirmosiose jėgas išbandė 26 dalyviai. 510 metrų ilgio 11 kliūčių ruožą sėkmingiausiai įveikė sporto klubo „Priekulės žirgai“ atstovė Liepa Valantinavičiūtė su žirgu Žiedu, antrasis – klubo „Mikadoras“ atstovas Adas Imbrasas su Carma. Jam atiteko ir trečioji vieta – ją Adas laimėjo jodamas su žirgu Remember My. Ketvirtoji vieta skirta Silvijos Razguvienės ir Arvenos duetui (Telšiai), penktoji – Aurelijai Šukevičiūtei su Dobro (jojimo mokykla „Lyderis“).

1 metro aukščio kliūtis įveikti panoro 13 dalyvių. Šiose varžybose mero taurė atiteko A. Imbrasui su Carma, antroji vieta – Elėjai Lukytei su Primadona (Šiauliai), trečioji – Zigmui Širvinskui su Kaszmir („Šiuparių žirgai“), ketvirtoji – Gintarei Malinauskaitei-Mušauskei su Chojumi („Hobby horse“), penktoji – Jūratės Dijokaitės ir Frėjos duetui („Priekulės žirgai“).

Varžybų dėl Seimo nario Jurgio Razmos taurės dalyviai turėjo įveikti 260 m ilgio 8 kliūčių trasą. Kliūčių aukštis – 110 cm. Iš vienuolikos dalyvių eikliausiai ir be klaidų jas įveikė Gaudenė Janavičiūtė ir Žigoletas iš Jurbarko. Antroji liko G. Malinauskaitė-Mušauskė su Pilėja, trečioji – vėlgi G. Janavičiūtė su Bela, ketvirtoji vieta atiteko G. Malinauskaitei-Mušauskei su Chojumi, penktoji – Ivetai Janavičiūtei iš Jurbarko ir jos žirgui Briks. Kadangi J. Razma šventėje dalyvauti negalėjo, nugalėtojus pasveikino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Plungės skyriaus pirmininkas Adomas Zamulskis.

Pagrindinė kova – dėl Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurės, kurią šiemet įsteigė Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyrius. Dalyvių nedaug – tik šeši. Įveikti 120 cm aukščio kliūtis geriausiai sekėsi priekuliškiui V. Pociui su Ali Baba ir jurbarkietei G. Janavičiūtei su Žigoleta. Vis dėlto po persirungimo paaiškėjo, jog nugalėtoju tampa V. Pocius. Trečioji vieta – Augustės Ivanauskaitės ir Groch duetui iš Jurbarko, ketvirtoji – I. Janavičiūtės ir Briks duetui, penktoji – G. Malinauskaitės-Mušauskės ir Pilėjos duetui.

Konkūro žiūrovai gėrėjosi ne tik kliūtis įveikiančiais duetais, bet ir įspūdinga dailiojo jojimo programa, kurią dovanojo iš Vilniaus atvykęs kvartetas – Lietuvos dailiojo jojimo karaliene tituluojama Sandra Sysojeva su žirgu Maxima Bela ir jos devynmetė dukrelė Emilija Ručinskaitė su ponių klasės žirgeliu Ciklonu Kasparu. Publiką žavėjo raitelės gebėjimas nematomais judesiais diktuoti žirgui, ką jis turi daryti, ir tai, ką jis darė – Maximos Belos šokiai disko ir valso ritmu, aliūrai, piruetai ir kiti atliekami elementai – išties gniaužė kvapą.

S. Sysojeva – daugkartinė Lietuvos ir tarptautinių dailiojo jojimo varžybų nugalėtoja ir prizininkė, šalies čempionė. Neseniai su trimis žirgais ji dalyvavo varžybose Lenkijoje, kuriose nuskynė visus įmanomus laurus. Jos dukrelė Emilija joja nuo trejų metų, varžybose dalyvauja nuo penkerių.
Lina LIŪNIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto