
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo
Naujai išrinkta 2023–2027 m. kadencijos Mažeikių rajono savivaldybės taryba praėjusiame posėdyje patvirtino Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų sudėtis ir jų vadovus. Remiantis Vietos savivaldos įstatymu, vadovavimas patikėtas opozicijos atstovams.
Patvirtinta ir šios kadencijos naujovė – Savivaldybės kolegija.
Patariamasis organas
Vietos savivaldos įstatyme numatyta, kad savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui iš mero, vicemerų, savivaldybės administracijos direktoriaus, savivaldybės tarybos komitetų pirmininkų, Etikos komisijos pirmininko, Antikorupcijos komisijos pirmininko ir opozicijos lyderio savivaldybės tarybos sprendimu sudaroma savivaldybės kolegija. Naujoje mūsų rajono Savivaldybės kolegijoje dirbs 12 narių.
Kolegijos darbo ir jos posėdžių organizavimo tvarka nustatoma Savivaldybės tarybos veiklos reglamente. Kolegija yra savivaldybės tarybos patariamasis organas, kurio posėdžiams pirmininkauja meras.
Analizuoja, svarsto ir siūlo
Kolegija analizuoja savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių veiklą, teikia siūlymus savivaldybės tarybai dėl šių padalinių veiklos gerinimo ir jų vadovų išklausymo. Taip pat svarsto ir teikia siūlymus dėl savivaldybės strateginio planavimo dokumentų rengimo. Kiekvienais metais numato mero ir savivaldybės tarybos narių kvalifikacijos tobulinimo prioritetus.
Reglamente numatyta, kad Kolegija svarsto ir klausimus dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo. Susipažįsta su specialiųjų ir detaliųjų planų projektais, dėl jų gali teikti rekomendacijas merui.
Svarsto ir savivaldybės įstaigų metinių ataskaitų rinkinius ir savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinius, metinius pranešimus, veiklos ataskaitas. Taip pat svarsto ir teikia pasiūlymus dėl savivaldybės tarybos posėdžių darbotvarkių papildymo, teikia savivaldybės tarybos sprendimų projektus.
Teikia išvadas, nagrinėja pranešimus
Vadovaujantis vietos savivaldos įstatymu, kiekvienos savivaldybės taryba privalo patvirtinti Kontrolės komitetą. Jis sudaromas iš vienodo savivaldybės tarybos narių frakcijų, grupių ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių deleguotų savivaldybės tarybos narių skaičiaus.
Naujai patvirtintam Kontrolės komitetui, kuriame dirbs šeši Tarybos nariai, vadovaus opozicijos atstovas, konservatorius Paulius Auryla, jo pavaduotoja – Tatjana Kinčinienė, nariai – Kęstutis Bartkevičius, Živilė Butkė, Virginijus Sungaila, Reda Šiaulienė.
Kontrolės komitetas svarsto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą, teikia pasiūlymus dėl jo papildymo ar pakeitimo. Taip pat svarsto šios tarnybos metinių ataskaitų rinkinį, jų pagrindu rengia ir teikia savivaldybės tarybai išvadas dėl tarnybos veiklos. Taip pat svarsto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atliktų auditų ataskaitas ir jų išvadų pagrindu rengia ir teikia savivaldybės tarybai išvadas dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo.
Kontrolės komitetas gali savivaldybės tarybai siūlyti atlikti nepriklausomą savivaldybės turto ir lėšų naudojimo bei savivaldybės veiklos auditą, teikia savo išvadas dėl audito rezultatų. Taip pat nagrinėja iš asmenų gaunamus pranešimus ir pareiškimus apie savivaldybės administracijos, savivaldybės valdomų įmonių, savivaldybės įstaigų ir jų vadovų veiklą ir teikia dėl jų siūlymus merui ar savivaldybės tarybai arba persiunčia juos nagrinėti kompetentingoms institucijoms ar įstaigoms.
Etikos komisija prižiūri ir tiria
Etikos komisijoje šioje kadencijoje dirbs septyni politikai, jai vadovaus opozicijos atstovė Sigutė Bernotienė (frakcija „Laisvė ir teisingumas“). Pirmininko pavaduotojas – Andriejus Virkutis, nariai – Vita Domarkienė, Rimantas Gramas, Vilija Kaktienė, Daiva Poškuvienė, Eglė Radzienė.
Vietos savivaldos įstatyme apibrėžta, kad Etikos komisija taip pat sudaroma laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Etikos komisijos pirmininką iš šios komisijų narių – savivaldybės tarybos narių – deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu.
Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš jos narių – savivaldybės tarybos narių daugumos – skiria savivaldybės taryba.
Etikos komisija prižiūri, kaip meras ir savivaldybės tarybos nariai laikosi Vietos savivaldos įstatymo, Valstybės politikų elgesio kodekso, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių savivaldybės tarybos narių veiklą ir elgesį, reikalavimų. Analizuoja savivaldybės tarybos narių nedalyvavimo savivaldybės tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose. Nagrinėja savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl mero ir savivaldybės tarybos narių veiklos skaidrumo ir kt.
Atlieka antikorupcinį vertinimą
Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui taip pat sudarė Antikorupcijos komisiją, kuriai vadovaus Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė Živilė Butkė, pavaduotojas – Vidmantas Krakys, nariai – Paulius Pocevičius, Lina Rimkienė, Danguolė Ruginytė-Norvaišė, Ramūnas Steponavičius, Deivydas Vyniautas. Ši komisija taip pat sudaroma laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Komisijos pirmininką taip pat deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, o komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš tarybos daugumos skiria savivaldybės taryba.
Antikorupcijos komisija reglamento nustatyta tvarka atlieka savivaldybės institucijų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą, dalyvauja rengiant savivaldybės korupcijos prevencijos veiksmų planą, nagrinėja bendruomenės narių, valstybės institucijų, bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl kovos su korupcija priemonių vykdymo.
Ši komisija korupcijos prevencijos tikslais analizuoja savivaldybės administracijos, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, ir savivaldybės valdomų įmonių atliktus viešuosius pirkimus ir apie galimus korupcijos atvejus informuoja merą, savivaldybės tarybą, kompetentingas institucijas ar įstaigas. Antikorupcijos komisijos pirmininkas ir nariai turi teisę susipažinti su visa analizuojamų viešųjų pirkimų informacija.