
bei problemos sprendimo būdų ieškojo Tarybos narys Virginijus Sungaila ir Senamiesčio progimnazijos vadovybė, Savivaldybės bei jos administracijos atstovai. Autorės nuotr.
Jau daugiau nei mėnesį nerimsta aistros dėl Senamiesčio progimnazijoje galimai užsiveisusių kenkėjų. Nors tiek rajono valdžios atstovai, tiek kai kurie politikai ragina užbaigti šią „tarakonų istoriją“, nes neabejoja, kad mokyklos bendruomenė pati susitvarkys su jai iškylančiomis problemomis, tačiau ir toliau vyksta susitikimai bei ginčai šiuo klausimu.
Su problemą į viešumą iškėlusio Savivaldybės tarybos nario Virginijaus Sungailos teiginiu apie „tarakonų invaziją“ progimnazijos atstovai nesutinka, jie sako, kad padėtis kontroliuojama, mokykloje laikomasi visų higie-nos normų, o su galimais kenkėjais kovojama profilaktinėmis priemonėmis.
Po vieno iš tokių susitikimų, įvykusių šią savaitę, „Santarvė“ buvo informuota, kad Tarybos narys ir progimnazijos vadovas išsiskyrė draugiškai sutarę.
Kilo daug diskusijų
Sausio pabaigoje nepriklausomas Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narys V. Sungaila kreipėsi į „Santarvės“ redakciją ir informavo apie Senamiesčio progimnazijoje užsiveisusius tarakonus.
Kaip įrodymą jis pridėjo tarakono nuotrauką ir teigė, kad šią informaciją jam pateikė sunerimę Senamiesčio progimnazijos mokinių tėvai. Tiesa, Tarybos narys kategoriškai atsisakė „Santarvei“ suteikti galimybę pasikalbėti su šią informaciją pateikusiu asmeniu.
Kai mūsų laikraštyje pasirodė straipsnis „Tarakonų karai – feisbuke ar mokykloje?“, politiko ir progimnazijos vadovybės diskusijos nenutrūko, o „tarakonų problemos“ aiškinimasis iš socialinių tinklų persikėlė į oficialius posėdžius.
Gal kai kam pasirodys, kad į straipsnį sudėta pernelyg daug pareiškimų ar pasisakymų, tačiau manome, kad šį kartą jų reikėjo. Yra vilties, kad tai gali padėti išsiaiškinti ir užbaigti tarakonų istoriją.
Siūlė užbaigti temą
Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje diskusiją tarakonų ir „Santarvės“ publikacijos temomis pradėjo Sigutė Bernotienė.
Tarybos narė pastebėjo: „Ar tai būtų tiesos, ar netiesos, norėtųsi, kad jos būtų užbaigtos. Nebesinorėtų, kad vėl būtų eskaluojama viena ar kita pusė.“ Pasak jos, visi Tarybos nariai gavo informacijos, kad dėl tarakonų minėtoje mokykloje buvo pirktos dezinfekcinės priemonės.
„Aš suprantu, kad gyvenime visko visur gali atsitikti ir gali tų tarakonų atsirasti, bet juos naikiname ir gyvename toliau. Mano būtų toks oficialus prašymas. Kreipiuosi ir į Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją – toliau nebevystyti tos temos, neberinkti jokių parašų, nebedaryti jokių mobingų, nebedaryti jokių cirkų. Jeigu reikalinga mūsų komiteto komanda, mes tikrai galime nueiti į mokyklą pabendrauti su bendruomene“, – kalbėjo S. Bernotienė.
Laikraštis įsikišo?
Politikė kalbėjo ir apie pasirodžiusį straipsnį „Tarakonų karai – feisbuke ar mokykloje?“.
„Nedaro garbės nė pačiam laikraščiui, todėl, kad klausimą iškėlė iš Tarybos nario feisbuko. (Tarybos narys pats kreipėsi į redakciją – aut. past.) Nei vieno paklausimo, kad Tarybos narys būtų galėjęs kažką pasisakyti, niekur nėra“, – tvirtino S. Bernotienė.
Tarybos narė Lina Rimkienė paprašė, kad susidariusią situaciją pakomentuotų Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus. Pasak jos, taip pat reikėtų baigti šią temą.
„Šiuo metu vyksta registracija į mokyklą naujiems mokslo metams, kaip ir į visas mokyklas. Dabar dėl kažkokio, atsiprašau už šitą žodį, „sumauto tarakonų karo“ mokykla gali nukentėti, turėti mažiau mokinių. Mes nueiname iki visiškai absurdiškos situacijos. Eskaluojama ši tema visiškai nereikalingai, gilinama ši tema visiškai nereikalingai“, – kalbėjo L. Rimkienė.
Negali garantuoti
A. Stonkus Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje kalbėjo: „Norint kažką komentuoti, reikia turėti kokius nors pareiškimus, dokumentus, kažką tokio. Švietimo, kultūros ir sporto skyrius neturi jokių nusiskundimų iš tėvų, globėjų ir iš pačių mokinių. Kiek teko bendrauti, vieni traukia pečiais, kiti nežino, apie ką kalbame.“
Skyriaus vedėjas teigė negalintis garantuoti, ar yra tarakonų Senamiesčio progimnazijoje, ar nėra.
„Mokykloje reikia dieną ir naktį pragyventi, kad pamatytum, laksto jie ten ar ne. Jei tai yra tiesa, mokykla privalo imtis visų priemonių ir jos vadovas už tai atsako. Norint kažką eskaluoti, reikia turėti pagrindą. Rimtą pagrindą, o čia dabar išeina „davatkų lygis“, – teigė A. Stonkus.
Vadovavosi gandais
Kai kurie politikai iš turimos informacijos nusprendė, kad Senamiesčio progimnazijos tėvų komiteto pirmininkas Dovydas Punia pripažino problemą ir įvardijo, kad mokykla yra su ja kovojusi.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Tatjana Kinčinienė pritarė minčiai, kad negalima vadovautis gandais, tuo labiau – feisbuko gandais.
„Pritariu, kad vadovas už viską atsako. Visos mokyklos privalo turėti sutartis su kenkėjų naikinimo įmonėmis. Yra jų ar nėra, įmonių atstovai atvažiuoja, tikrina. Labai negražus dalykas vyksta. Niekas į mūsų komitetą nesikreipė. Bent mūsų gerbiamas kolega, Tarybos narys galėjo paruošti, kokį nors kreipimąsi parašyti. Labai gerai suprantu mokyklos bendruomenę, jeigu tėvų komiteto pirmininkas ten kažką pripažino, jis lygiai taip pat galėjo raštu ar skambučiu kreiptis į Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją“, – savo nuomonę išsakė T. Kinčinienė.
Pasak komiteto pirmininkės, viskas yra „išpūsta lygioje vietoje“.
„Noriu, kad mes vadovautumės faktais, dokumentais, nes dabar viešoje vietoje labai greitai gali apdrėbti žmogų, suteršti, neduoti jam visiškos galimybės pasakyti, kokia yra tiesa iš tiesų“, – kalbėjo T. Kinčinienė.
Priėmė sprendimą
S. Bernotienė pakvietė visus susikalbėti, ragino išmokti išgirsti vieni kitus.
„Reikia išmokti pakęsti vieni kitus ir išklausyti vieni kitus, nepriklausomai, ar ateitų Sungaila, ar Poškuvienė, ar Bernotienė. Viskas turi pasibaigti“, – kalbėjo Tarybos narė.
Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio metu V. Sungaila sakė: „Kol dabar vyko posėdis, aš perkalbėjau su mere Rūta Matulaitiene ir Apolinaru Stonkumi dėl šitos susidariusios situacijos. Apsitarę nutarėme, kad neaštrinsime šitos padėties, tiesiog aš parašysiu oficialų raštą skyriaus vedėjui ir bus atsakyta man ir mokyklos bendruomenei į mums rūpimus klausimus. Kai gausime atsakymus, toliau spręsime, ką mums daryti.“
Surengė Susitikimą
Praėjus kelioms dienoms po šio posėdžio, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo A. Stonkaus kabinete buvo surengtas susitikimas. Jame dalyvavo Senamiesčio progimnazijos vadovai, Savivaldybės administracijos, mero institucijos atstovai bei V. Sungaila. Tarybos nario pageidavimu, šiame susitikime dalyvavo ir „Santarvė“.
Šiame susitikime vyko emocingos diskusijos, neapsieita be kaltinimų iš vienos ir kitos pusės.
V. Sungaila perskaitė iš progimnazijos tėvų gautą elektroninį laišką: „Jei turėsite galimybę, perduokite, kad mes, kaip tėvai, nenorime nei mokyklos vardo apjuodinti, nei vadovo kaip žmogaus. Mes tik prašome pripažinti problemą ir nevadinti vaikų melagiais. Pripažinus problemą, mes galime bendromis jėgomis spręsti. O jei vadovybė jos nepripažįsta, tai negalime jokių sprendimų ieškoti.“
V. Sungaila tvirtino, kad su direktoriumi Virginijumi Laureckiu buvo kalbėta kelis kartus.
„Po mūsų pokalbio išeidavo kažkokie nesusipratimai. Bet čia gal ne jo bėda yra, kiek mokyklos tėvų komiteto pirmininko. Apie mane gali rašyti ką nori, bet kai šmeižiami vaikai, kad jie gal atsineša tarakonų į mokyklą, tai kyla retorinis klausimas, tai gal mokytojai atsineša, nes mokytojai irgi eina į tą mokyklą“, – deklaravo Tarybos narys.
Nuotraukos – faktas?
Politikas rodė tėvų atsiųstas nuotraukas, kuriose užfiksuoti tarakonai, nurodomas ir laikas, kada buvo fotografuota.
„Sakoma, kad aš iš interneto išėmiau, bet taip nėra. Visą sausį mes su tėvais bendravome ir aš visą laiką klausiau, ar problema sprendžiama. Man atsakė, kad ne. Didžiausia problema, kaip man sakė, yra trečiame aukšte, matematikos ir muzikos kabinetuose. Niekas niekur nebūtų dėjęs, jei būtume mes normaliai susišnekėję. Ir kad nei aš, nei tėvai nebūtume įžeidinėjami. Labiausiai yra skaudu dėl vaikų“, – tvirtino V. Sungaila.
Tarybos narys teigė, kad su progimnazijos direktoriumi lyg ir buvo galima dar susikalbėti, bet, kai įsikišo tėvų komiteto pirmininkas D. Punia, vėl viskas prasidėjo nuo pradžių.
Skandalo nenorėjo
Tarybos narys paviešino žinutę, kur D. Punia rašo apie tarakonų naikinimo priemones, kurias Senamiesčio progimnazija įsigijo, apie vykdomą dezinfekciją.
„Siuntė tėvai ir rašė: kas čia darosi? Aš esu tėvų rinktas, aš turėjau kalbėti. Aš nebijojau ateiti į mokyklą kelis kartus pasikalbėti ir aš tikrai nenorėjau skandalo“, – tvirtino V. Sungaila.
Politikas teigė norintis viską užbaigti ir paprašė V. Laureckio susitikti su mokinių tėvais, ne tik su tėvų komitetu.
„Kalbėjau su tėvais. Jie sako, kad jeigu padėtis nesikeis, jie kreipsis į Švietimo ministeriją. Aš jau visą mėnesį prašau tų mamų ir tėvų, kad nekeltų bangų, nerašytų į jokias ministerijas. Aš noriu taikos, bet esu nuolat žeminamas, šmeižiamas“, – sakė V. Sungaila.
Prieita iki absurdo?
Tarybos narys teigė žinantis ir daugiau faktų dėl tarakonų progimnazijoje, girdėjo ne vieną istoriją. Tėvai jam pasakoję, kad klasėse vaikai renka tarakonus į maišelius ir už tai gauna saldainių.
V. Laureckis į šias mintis ir pastebėjimus atsakė, kad nueita iki visiško absurdo. Jis kategoriškai paneigė, kad nuotraukos su tarakonais darytos jo vadovaujamoje mokykloje. Pasak direktoriaus, mokykloje net nėra tokios aplinkos, grindų, ant kurių užfiksuoti kenkėjai.
„Esame labai nukentėję, pažeminti. Kiek dar galima? Iš piršto išlaužtos nuotraukos, niekas nematė, kad čia tikrai yra daryta mokykloje. Mes žmogiškai suprantame situaciją. Gal ir išlenda vienas, kitas (tarakonas – aut. past.), bet su jais yra nuolat tvarkomasi“, – kalbėjo V. Laureckis.
Direktorius patvirtino, kad mokykla profilaktiškai yra dezinfekuojama, mokykla turi kenkėjų naikinimo priemonių.
„Mes privalome visa tai turėti ir daryti, kitaip netektume higienos paso. Tai, kad žmogus turi namuose vaistų, nereiškia, kad jis serga. Tiesiog juos turi profilaktikai“, – pastebėjo V. Laureckis.
Pasak jo, tame, kas vyksta, mokytojai, darbuotojai įžvelgia mobingą ir konsultuojasi su teisininkais.
Tėvų nesulaukė
V. Laureckis patikino: visi tėvai yra laukiami mokykloje ir su jais bus kalbamasi. „Visą laiką mokykla yra atvira, nė vienam tėvui nesu uždaręs durų. Ir kviečiau kalbėtis būtent ta tema, bet nė vienas tėvas neatėjo. Tai ką mums daryti? Daužyti galvą į sieną, prie kryžiaus kaltis?“ – emocingai klausė direktorius.
V. Sungaila atsakė: reikia tvarkytis.
„Valytojos su dantų šepetukais per mokinių atostogas valė kiekvieną mokyklos kampą. Kaip begalima dar daugiau pažeminti žmones? Mes jaučiamės nešvarūs dėl kažkur padarytos nuotraukos“, – kalbėjo direktorius.
Atsiprašė vienas kito
Susitikimo metu buvo atsakyta ir į „Santarvės“ klausimą. Paaiškėjo, kad per mėnesį, kol vyksta aktyvios diskusijos, skelbiami pareiškimai ir pasisakymai, nebuvo kreiptasi į švietimo įstaigų atitiktį Higienos normoms kontroliuojančias tarnybas. Oficialaus kreipimosi ar rašto joms nepateikė ir V. Sungaila.
Šį antradienį įvykusio susitikimo dalyviams neradus priimtino sprendimo, buvo nutarta dar kartą susitikti kitą dieną. Šiame susitikime turėjo dalyvauti tik V. Sungaila ir V. Laureckis.
Po jo V. Sungaila „Santarvę“ informavo raštu: „Mūsų pokalbis truko geras 10 minučių, per kurias mes supratome vienas kitą kuo puikiausiai. Tik bijome, kad po mūsų pokalbio vėl kas nors ką nors kokiame socialiniame tinkle parašys ir taip mėgins mus vėl „sumušti kaktomis“. Kadangi aistros buvo praėjusios, tai apsikeitėme atsiprašymais ir išsiskyrėme, kaip išsiskiria geri draugai. Sutarėme kitą savaitę susitikti vėl ir pasitarti, kaip mes abu galėtume padėti mokyklai, kad tokių istorijų daugiau nebebūtų.“
Apie tai, kad paskutinio susitikimo metu buvo atsiprašyta, „Santarvei“ sakė ir V. Laureckis.
„Atsiprašėme vienas kito, nes buvo pasikarščiuota, pasakyta daug neapgalvotų žodžių. Apie tarakonus nė vieno žodžio nebebuvo pasakyta. Taika ir ramybė turėtų būti“, – kalbėjo V. Laureckis.
Darbą vertina gerai
Šios istorijos metu ne kartą buvo minimas Senamiesčio progimnazijos tėvų komiteto pirmininkas D. Punia. „Santarvė“ su juo susisiekė ir paprašė pakomentuoti situaciją.
„Nelabai žinau, kodėl buvau įveltas. Jaučiu, kad kai kam pasireiškė „mažo vaiko sindromas“. Savo, kaip tėvų komiteto pirmininko, darbą vertinu gerai. Geras kontaktas tiek su mokykla, tiek su mokyklos bendruomene ir tėvais. Tarakonų problema yra tame, kad vienas žmogus tiesiog nusišneka. Norėčiau tai tiesiai jam į akis pasakyti“, – „Santarvei“ kalbėjo D. Punia.
Pasak jo, visose mokyklose yra problemų ir turbūt beveik visose galima rasti tarakonų. Todėl ir imamasi visų priemonių, kad jiems būtų užkirstas kelias.
D. Punia taip pat tvirtino: mokykla atvira, kalba su tėvais. Galima ateiti pasikalbėti rūpimais klausimais, pamatyti norimus dokumentus. „Jeigu mokykla nekovotų su tarakonais, kaip sako Virginijus Sungaila, tai kaip ji atrodytų šiuo metu? Tikrai jie lakstytų sienomis ir būtų matomi. O dabar, kai esu tėvų komiteto pirmininkas, dažnai mokykloje lankausi. Ir į renginius, ir su direktoriumi klases apeiname. Per aštuonerius metus nesu matęs nė vieno tarakono“, – teigė D. Punia.
Reikia tiesiog dirbti
Nuomonę apie nesutarimus ir diskusijas tarakonų tema „Santarvei“ išsakė ir Savivaldybės merė Rūta Matulaitienė.
„Situacija nėra tokia ypatinga ir sudėtinga, kaip kartais mes padarome. Jei ir buvo tų tarakonų… Informacijos gavau įvairios – ir kad kažkas juos matė, ir kad jų nėra“, – pastebėjo merė ir pridūrė, kad tokios problemos susidaro, jei laikomasi kategoriškos nuomonės.
Pasak Savivaldybės vadovės, progimnazijos direktorius V. Laureckis stengiasi ir sprendžia mokykloje kylančias problemas.