
pritarė ir Savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupė. Neringos ŠVELNIENĖS nuotr.
Mažeikių mieste yra per 40 vaikų žaidimų aikštelių, kurias prižiūri seniūnija. Miesto seniūno teigimu, aikštelės prižiūrimos: tikrinamos kas savaitę, remontuojamos pagal poreikį, darbus atlieka konkursą laimėjusi įmonė.
Gyventojai socialiniuose tinkluose išreiškia ir kitokią nuomonę. Mažeikiškiai pasigenda naujų, modernesnių, spalvingesnių vaikų žaidimų aikštelių. Kad jos prastėja, sutinka ir aikštelių eksploatacinę priežiūrą atliekantis Savivaldybės specialistas.
Neseniai posėdžiavusi Mažeikių rajono savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupė taip pat konstatavo, kad būtina atnaujinti kai kurias vaikų žaidimų aikšteles.
Sukėlė diskusijų socialiniuose tinkluose
Gyventojų diskusijų apie vaikų žaidimų aikšteles Mažeikiuose sukėlė Savivaldybės tarybos nario Virginijaus Sungailos „Facebooko“ paskyroje patalpintos nuotraukos, kuriose užfiksuota, kaip vasarai aikštelės paruoštos Klaipėdoje, Gargžduose ir Mažeikiuose. Skirtumai yra akivaizdūs ir ne Mažeikių naudai.
Internautai, lygindami aikšteles, liejo pyktį, komentaruose talpino ir jų pačių užfiksuotus vaizdus apie netvarkingas, neišvaizdžias aikšteles mūsų mieste. Jų teigimu, nereikia važiuoti toli, į minėtuosius Gargždus ar Klaipėdą, vaizdas, lyginant su Mažeikiais, visai kitoks ir Telšiuose, Naujojoje Akmenėje.
Mažeikiškiai piktinasi, kad, mūsų mieste kuriant naujas viešąsias erdves su vaikų žaidimų aikštelėmis, pamirštamos senosios. Jose esantys įrengimai neišvaizdūs, jų dažai nublukę, nebelikę normalių dangų, teritorijoje auga žolės.
Smėlio dėžės ne ką geresnės – kai kur jos apytuštės arba smėlis vietą užleidęs žolėms… Dauguma dėžių nedengiamos tentais, vaikams kyla grėsmė užsikrėsti nuo jose besilankančių gyvūnų.
Tėvai pasigenda sūpynių su specialiomis apsaugomis iki vienų metų ar panašaus amžiaus vaikams. Viena mama teigė, kad savo vaiką pasupti veža į Telšius.
„Gėda dėl mūsų žaidimo aikštelių. Ar mūsų valdžiai nerūpi vaikai? Fotografuojasi tik gražesnėse erdvėse, o giliau – tikras siaubas. Ir vaikučiams pinigų nėra“, – mažeikiškiai negaili kritikos valdžios atstovams.
Klausimai – be atsakymų
„Santarvė“ skaitytojų klausimus peradresavo Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriui, pateikėme ir daugiau klausimų žaidimų aikštelių tema.
Sulaukėme Mažeikių seniūno Šarūno Armono informacijos, tačiau į daugelį klausimų nebuvo atsakyta.
Prieš kelerius metus išmontuojant sovietines žaidimo aikšteles, tuometiniai Savivaldybės administracijos vadovai žadėjo, kad panaikintų aikštelių vietose įrengs naujas – kasmet po kelias, nes visų iš karto atnaujinti nėra galimybių. Tačiau, kaip jau įprasta, pažadai ir liko pažadais…
Kokio „amžiaus“ yra miesto aikštelės, kada paskutinį kartą buvo įrengta nauja, kiek jų įrengta Savivaldybės biudžeto lėšomis, sužinoti nepavyko.
Mažeikiškiai pasigenda naujų, modernesnių, spalvingesnių vaikų žaidimų aikštelių. „Ar numatyta ir kada įrengti naujų? Kokie apskritai Savivaldybės planai dėl vaikų žaidimų aikštelių?“ – šie klausimai taip pat nesulaukė seniūno dėmesio.
Neturime atsakymo ir į Reivyčių mikrorajono gyventojų, kurie piktinasi likę be žaidimų aikštelės – senoji išardyta, o naujos niekas nebeįrengia, klausimą.
Remontuojamos pagal poreikį?
Mažeikių seniūno Š. Armono duomenimis, mieste yra per 40 vaikų žaidimų aikštelių ir 36 smėlio dėžės.
„Dauguma aikštelių yra skirtos vyresnio amžiaus vaikams. Mažyliams skirtos aikštelės neretai nukenčia nuo vandalų, bus nupirktos naujos. Vaikų žaidimų aikštelės Mažeikių mieste yra įrengtos skirtingų konstrukcijų. Ne visose įrengtos smėlio dėžės su tentais“, – trumpai jas apibūdino seniūnas.
2017 m. įsigaliojusi higienos norma žaidimo aikštelių savininkams nubrėžė naujų užduočių ir sukėlė nemažai rūpesčių. Vienas iš reikalavimų – kad jose būtų žymena, kurioje nurodyta: žaidimų aikštelės pavadinimas, adresas, savininkas; telefono numeriai, kuriais galima skambinti, įvykus avarijai, techninės priežiūros personalui; informacija, kokio amžiaus vaikams ši aikštelė skirta.
Seniūnas patikino, kad prie visų vaikų žaidimų aikštelių yra numatytos atitinkamos lentelės.
„Žaidimų aikštelės remontuojamos pagal poreikį. Šiltuoju metų periodu sulaužytas ar kitaip sugadintas, netgi tas pačias vaikų žaidimų aikštelių detales tenka keisti naujomis vos ne kas dieną.
Dabar planuojama statyti didžiulę aikštelę Senamiesčio parke. Seniūnija vykdys viešąjį pirkimą.
Kartą per savaitę aikšteles patikrina seniūnija, kartą per 3 mėn. tikrina Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir priežiūros skyriaus specialistai“, – apie vaikų žaidimų aikštelių kontrolę kalbėjo seniūnas.
Seniūnija atsakinga ir už šių aikštelių tvarkymą. Praėjusiais metais vaikų žaidimų aikšteles remontavo savo jėgomis. Šiais metais yra atliktas viešasis pirkimas šioms aikštelėms remontuoti. Bendra pirkimo kaina su PVM metams yra beveik 12 tūkst. eurų.
Skundų nesulaukia
Vaikų žaidimų aikšteles kartą per metus tikrina nepriklausomi ekspertai, kontrolę vykdo ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) teritoriniai departamentai, bet tik ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose arba sulaukę gyventojų skundų, pranešimų.
„Paskutinis viešos vaikų žaidimų aikštelės patikrinimas, gavus asmens skundą, buvo vykdytas 2018 metais. Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos operatyviosios kontrolės metu buvo nustatyta, kad buvo neatliekama žaidimo aikštelės eksploatacinė priežiūra (ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėn.) bei buvo neatlikta vaikų žaidimų aikštelės pagrindinė metinė kontrolė (1 kartą per 12 mėnesių). Buvo nustatyta, kad už viešos vaikų žaidimų aikštelės priežiūrą ir eksploataciją yra atsakinga Mažeikių rajono savivaldybės administracija. Pažeidimai buvo pašalinti. Daugiau skundų dėl vaikų žaidimų aikštelių, tarp jų ir smėlio dėžių, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius nėra gavęs“, – atsakė skyriaus vedėja Radvilė Nagrockaitė-Lelešienė.
Vedėja priminė, kad balandžio mėnesį NVSC Lietuvos savivaldybių asociacijai išplatino raštą dėl vaikų žaidimų aikštelių saugos užtikrinimo, kuriame primenama, kokius reikalavimus turi užtikrinti šių aikštelių eksploatuotojas ar savininkas.
R. Nagrockaitė-Lelešienė priminė: apie pažeidimus galima pranešti tiesiai NVSC ar jo departamentui, esančiam kiekvienoje Lietuvos apskrityje.
Situacija tik blogėja
Žaidimų aikštelių eksploatacinę priežiūrą kartą per ketvirtį atlieka Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Paulius Vyšniauskas.
Kalbėdamas su „Santarve“ aikštelių tema, jis pastebėjo, kad situacija prastėja – užfiksuojama daug taisytinų dalykų, nes aikštelės nėra naujos. Iki penkerių metų senumo yra tik tos, kurios įrengtos Juodpelkio parke ar kitose atnaujintose viešosiose erdvėse, tai yra vykdant europinėmis lėšomis remiamus projektus. Tokių aikštelių gali būti iki dešimties.
Pašnekovas pastebėjo: miesto aikšteles prižiūrinti seniūnija deklaruoja, kad darbus riboja lėšų stoka.
„Atlieka einamąjį remontą, kai kur smėlį atveža. Patvarko įrangą, laiptelius – kad būtų saugu. Nėra baisiai apleista. O dėl vaizdo? Yra trūkumų, reikia sutikti. Einame kasdien, matome“, – kalbėjo specialistas.
Pastebėjus, kad kai kurios savivaldybės kur kas dažniau atnaujina vaikų žaidimų aikšteles, jos gražesnės, šiuolaikiškos, P. Vyšniauskas replikavo, kad negalima lyginti Šveicarijos su Lietuva, Klaipėdos ar Panevėžio su Mažeikiais. Esą kiekviename mieste, rajone biudžetas skirtingas ir viskas nesikeičia tuoj pat. Tačiau pašnekovas sutiko, kad daug ką lemia tai, kam kiek skiriama dėmesio, kokie prioritetai yra pasirinkti.
Komisija pritarė
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eimantas Salatka „Santarvei“ teigė, kad biudžeto galimybės yra ribotos tenkinti visus poreikius, todėl ir vaikų žaidimų aikštelėms prižiūrėti lėšų buvo skirta mažiau, nei prašė seniūnija. Pagrindinis dalykas yra užtikrinti tokių aikštelių saugumą.
Pavaduotojas pastebėjo, kad kaimiškose seniūnijose esančios aikštelės tvarkingesnės: jomis rūpinasi seniūnijos, prisideda ir bendruomenės žmonės.
ir skvero aplinkos nepuošia.
E. Salatka yra komisijos, kuri sprendžia aikštelių įrenginių nurašymo, likvidavimo klausimus, pirmininkas.
Seniūnijos pačios priima sprendimus dėl žaidimų aikštelių, jei padėtis bloga, gali nuspręsti nugriauti įrenginius arba juos atnaujinti. Tačiau neseniai komisijos pagalbos prireikė miesto seniūnui apsisprendžiant dėl medinių karstyklių Senamiesčio parke. Vietoje apžiūrėjus įrenginius, buvo pritarta, kad pūti pradėjusius karkasus reikia nugriauti.
Aptarė įvaizdžio darbo grupė
Žaidimų aikštelių tema buvo paliesta ir liepos mėnesio pradžioje Savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje aptariant miesto puošybos klausimus. Pritarta, kad Senamiesčio parke reikia nugriauti pavojų keliančius karstyklių karkasus. Tačiau diskusijų kilo kalbant, ką daryti toliau.
„Į tą vietą nėra nieko suplanuota. Jei nugriauname ir nieko kito neįrengiame, reikia tikėtis žmonių nepasitenkinimo“, – spėjo darbo grupės pirmininkė, vicemerė Rūta Matulaitienė.
Jai pritarė ir kiti darbo grupės nariai, siūlydami atsilaisvinusioje vietoje įrengti modernesnę, originalesnę aikštelę, tinkančią įvairaus amžiaus vaikams.
Virginija Eidimtienė siūlė pirkti funkcionalesnę įrangą, kuri būtų skirta ir sveikatintis, kuria galėtų naudotis įvairaus amžiaus vaikai. Ji pastebėjo, jog yra aikštelių, kuriose įrenginiai mažiesiems vaikams per aukšti, o vyresniesiems – jau nebeįdomūs. Tarybos narės teigimu, aikšteles įrengiantys suaugę žmonės pirmiausia turėtų apklausti tuos, kurie aikštelėmis naudojasi, ir sužinoti, koks yra poreikis, kokių įrenginių trūksta ir kt.
Diskusijos užvirė ir apie tai, kaip reikėtų atnaujinti Sodų trikampio skvere esančius įrenginius vaikams bei suaugusiesiems. Seniūnas Š. Armonas teigė, kad seniūnija gali juos perdažyti, sutvarkyti dangas, jei tam bus skirta pinigų.
Dalyvaujamojo biudžeto galimybės
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas E. Salatka, kalbėdamas su „Santarve“, prisiminė šiemet Savivaldybės tarybos patvirtintą idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašą. Jis atveria galimybę gyventojams patiems siūlyti idėjas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti bei kurti. Dalyvaujamajam biudžetui – tai yra atrankos idėjoms įgyvendinti – šiemet numatyta 50 tūkst. eurų.
„Šio dokumento tikslas – didinti piliečių įtraukimo į savivaldybės biudžeto formavimą galimybes, skatinti piliečių iniciatyvas savivaldybėje, gerinti ir stiprinti vietinės valdžios ryšius su gyventojais“, – apie dalyvaujamąjį biudžetą kalbėjo direktoriaus pavaduotojas.
Savivaldybė jau kvietė teikti idėjų projektus. Netrukus jie turėtų būti paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje, gyventojai balsuodami išrinks geriausius projektus.
E. Salatkos duomenimis, sulaukta dešimties paraiškų, tarp jų yra ir vaikų žaidimo aikštelės įrengimas Tyliojoje gatvėje Reivyčių mikrorajone.
Virginijaus SUNGAILOS nuotr.
