Vytauto Mačernio gimimo metinėms sediškiai surengė respublikinį konkursą

Baigiamasis meninio skaitymo konkurso renginys vyko nuotoliniu būdu,
tačiau viliamasi, kad atsiimti savo laimėjimų nugalėtojai galės atvykti vasarą.

Šiemet minimos poeto Vytauto Mačernio 100-osios gimimo metinės, todėl neatsitiktinai 2021-ieji Seimo nutarimu buvo paskelbti šio jauniausio lietuvių literatūros klasiko metais.
Sedos gimnazija yra bene vienintelė Lietuvoje, turinti Vytauto Mačernio vardą. Mokyklos bendruomenė, pasitikdama poeto gimimo jubiliejų, surengė respublikinį moksleivių meninio skaitymo konkursą „Yra pasauly tik vaikystė, saulė ir namai“.

Poeto vardą turi jau 17 metų

Sedos Vytauto Mačernio gimnazija poeto vardu buvo pavadinta 2004-aisiais.
Šis vardas buvo pasirinktas dėl kelių priežasčių. Pirma jų tokia, kad gimnazijoje ugdomos vertybės, idealai atsispindi V. Mačernio asmenybėje ir kūryboje.
Be to, būsimasis poetas šioje mokykloje mokėsi 1931–1935 metais. Tas laikas, pasak literatūros tyrinėtojų, buvo gana reikšmingas jo gyvenime. Pirmieji mokslo metai nebuvo lengvi, tačiau vėliau V. Mačernis be didelių pastangų tapo vienu geriausių mokyklos mokinių. Manoma, kad Sedoje jis pradėjo ir savo kūrybinį kelią.
Šiandien gimnazija didžiuojasi ne tik V. Mačernio vardu. Čia vyksta kultūros renginiai, svečiuojasi įžymūs žmonės, vyksta klasikinės ir tautinės muzikos koncertai, konferencijos. Gimnazijoje aktyviai veikia skautai, šauliai, puoselėjamos įvairios tradicijos.
Dviejų tradicijų gimnazijos bendruomenė nelaužo nė vienais metais. Kasmet V. Mačernio gimimo ir žūties dienomis gimnazistai ir jų mokytojai lankosi poeto gimtojoje Šarnelėje, aplanko akmenines „Vizijas“, skaito jo kūrybą.

Surengs tris respublikinius konkursus

Pasak Vytauto Mačernio gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Dalios Sakalauskienės, be mokyklinių renginių, gimnazijos bendruomenė šiemet planuoja tris respublikinius moksleivių konkursus – rašinių, dailės darbų ir meninio skaitymo.
Pastarasis jau įvyko. Jame dalyvavo 40 skaitovų iš įvairių Lietuvos mokyklų.
Viena aktyviausių poetui atminti skirtų renginių organizatorių, lietuvių kalbos mokytoja Rasa Čičirkaitė „Santarvei“ sakė: tai, kad dėl pandeminės situacijos „gyvai“ jokie renginiai šiuo metu vykti negali, neišgąsdino ir nuo minties paminėti 100-ąjį Vytauto Mačernio gimimo jubiliejų sediškių neatbaidė.
Pirmiausia mokytoja paskambino savo kolegoms – lietuvių kalbos ir literatūros mokytojams, dirbantiems įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose. Paklausė, ar juos domintų moksleivių meninio skaitymo konkursas, ar būtų dalyvių. Sulaukusi kolegų pritarimo ir pasitarusi su savo mokyklos vadovais mokytoja nutarė: konkursą reikia organizuoti.
Dabar, jau pasibaigus skaitovų konkursui, mokytoja džiaugiasi, kad V. Mačernis yra populiarus ir jaunimo mėgstamas. Jauni žmonės nori skaityti jo kūrybą, ją analizuoti, interpretuoti, suprasti.

Skaitymai priešais vaizdo kameras

Meninio skaitymo konkurso nuostatos buvo parengtos taip, kad mokiniai ir jų mokytojai jam pasiruošti galėtų naudodami šiuolaikines technologijas. Nuo vasario 1 iki kovo 15 dienos 14 šalies gimnazijų moksleiviai turėjo skaityti poeto kūrybą. Nufilmuoti iki 5 minučių trukmės dalyvių pasirodymai turėjo būti įkelti į „Youtube“ platformą, o veikiančios tų pasirodymų nuorodos turėjo būti įkeliamos į organizatoriams pateikiamas dalyvių anketas.
Paskui dalyvių pasirodymus peržiūrėjo vertinimo komisijos nariai ir išrinko konkurso nugalėtojus.
„Noriu akcentuoti: dalyvių pasirodymus vertino nešališka, kompetentinga komisija: Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas Rimantas Balsys, Vilniaus Jėzuitų gimnazijos retorikos ir teatro mokytoja Vida Lipskytė, Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Monika Šaltytė“, – pirmadienį vykusio meninio skaitymo konkurso baigiamojo renginio metu kalbėjo gimnazijos direktoriaus pavaduotoja D. Sakalauskienė.

Laimėtojai iš Klaipėdos bei Vilniaus

Vertinimo komisijos sprendimu, meninio skaitymo konkurso pirmoji vieta atiteko vilnietei – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos mokinei Vytautei Laurinavičiūtei. Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos mokinė Auksė Marauskaitė laimėjo antrąją vietą, o Klaipėdos technologijų mokymo centro mokinys Žygimantas Butkus paskelbtas 3-iosios vietos laimėtoju. Į stipriausiųjų skaitovų penketuką pateko Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokinė Gabija Miliūtė ir Goda Čirvinskaitė iš Biržų „Saulės“ gimnazijos.
Nuotolinio renginio metu, prieš paskelbiant konkurso nugalėtojus, savo gebėjimus skaitydami poeto V. Mačernio kūrybą parodė šio renginio šeimininkai – Sedos gimnazijos mokiniai.
Dalis konkurso nugalėtojų priėmė išbandymą ir čia pat, be atskiro pasiruošimo bei repeticijų, parodė programas, kurias buvo paruošę konkursui.

Poetas būtų laimingas

Sediškiai pirmieji Mažeikių rajone ėmėsi organizuoti poeto Vytauto Mačernio
100-ųjų gimimo metinių paminėjimą.

Vertinimo komisijos pirmininkas R. Balsys, apibendrindamas konkurso rezultatus, dėkojo jo organizatoriams už tai, kad ėmėsi didelio, visą Lietuvą aprėpusio projekto, ir dalyviams, kurie pasiryžo pademonstruoti konkurse savo meninio skaitymo gebėjimus.
„Vytautas Mačernis, jei šiandien galėtų į visa tai žiūrėti, o aš tikiu, kad ir gali, jis būtų laimingas.
O nustatyti, kas per kokį milimetrą, miligramą ar per plauką yra geresnis, kurio žodis įtaigesnis ir labiau pasiekia širdį, nėra įmanoma. Meno vertinimas, jo supratimas yra subjektyvus. Todėl tie, kurie savo pavardžių nerado tarp penketuko, kurį turėjome išrinkti, nenusiminkite. Čia pralaimėjusiųjų nėra. Visi laimėjome. Ir jūs, konkurso dalyviai, ir mes, komisijos nariai, turėję galimybę stebėti jūsų pasirodymus, jaudulį, pastangas“, – kalbėjo profesorius.
Savo įžvalgomis apie tai, kaip konkurso dalyviai skaitė V. Mačernio kūrinius, apie jų kalbą, raišką pasidalijo ir kitos komisijos narės – V. Lipskytė ir M. Šaltytė.
Nuotr. autorės ir iš www. šaltiniai.info

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto