
Nuo organų donorystės pradžios – per 52 metus – Lietuvoje yra registruoti 1956 organų donorai. Tiek žvakučių spalio 7 dieną žmonės uždegė Vilniuje, Katedros aikštėje, minėdami Pasaulinę organų donorystės ir transplantacijos dieną.
Tradiciškai šią akciją, skirtą padėkoti donorams bei jų artimiesiems, Mažeikiuose ir Viekšniuose inicijavo ir mažeikiškiai, asociacijos „Gyvastis“ nariai.
Akcija surengta Mažeikiuose ir Viekšniuose
Skaičiuojama, kad į Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ iniciatyvą uždegti žvakutes, skirtas organų donorams atminti, penktadienį atsiliepė 37 Lietuvos miestų ir miestelių gyventojai.
Lietuvoje ši akcija vyko 9-ąjį kartą. Mūsų rajone jos tradicijos kuriamos ir puoselėjamos šiek tiek trumpiau nei kituose šalies regionuose. Viekšniuose pagarbos donorams bei jų artimiesiems akcija įvyko 7-ąjį kartą, Mažeikiuose – 6-ąjį.
Į akcijos organizatorių – mažeikiškių asociacijos „Gyvastis“ narių kvietimą dalyvauti akcijoje, susitikti ir drauge uždegti žvakeles, taip pat pasikalbėti apie donorystės prasmę atsiliepė Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, Rotary klubo „Liberta“ narės, būrelis Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenės narių, viekšniškiai Kun. Jono Ilskio ateitininkų kuopos nariai, vietos gyventojai.
Pasirašyti galima ir visuomenės sveikatos biure
Lietuvoje organų transplantacijos kasmet laukia vidutiniškai 300 pacientų. Iš jų, nesulaukę donoro, miršta apie 15. O paaukoti donorų organai bei audiniai kasmet mūsų šalyje išgelbėja gyvybę arba pagerina gyvenimo kokybę maždaug 150 žmonių. Dėl organų donorystės vieno žmogaus netektis gali suteikti naują viltį net 7 ligos išvargintiems pacientams.

Donorystei būtinas sutikimas: pats žmogus gali pritarti organų ir audinių, kurie būtų paaukoti po jo mirties, donorystei – jam tereikia pasirašyti sutikimą ir įgyti tai paliudijančią Donoro kortelę. Be to, įvykus nelaimei, sutikimą paaukoti savo artimojo organus bei audinius po smegenų mirties ar tuomet, kai nustoja plakti jo širdis, gali duoti ir mirusiojo artimieji.
Sutikimus dėl donorystės galima pasirašyti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, internetu prisijungus prie Nacionalinio transplantacijos biuro elektroninės sistemos.
O Mažeikiuose nuo šiol pasirašyti sutikimus donoro kortelei gauti galima ir Mažeikių visuomenės sveikatos biure. Tai nauja biuro teikiama paslauga.
Siekiama, kad būrys augtų
Pasak „Gyvasties“ prezidentės Aušros Degutytės, kasmet spalio pradžioje vykstančia žvakučių deginimo akcija siekiama, kad augtų būrys žmonių, išgelbėtų būtent dėl organų donorystės. „Suprantame: kompetentingi medikai pasirengę atlikti transplantacijas, tačiau tik žmonės – mano ir jūsų kaimynai, pažįstami, bendradarbiai – gali prisidėti prie to, kad beviltiški ligoniai gautų galimybę išgyventi – turėti mamą ir tėtį, būti su savo artimaisiais, džiaugtis kasdieniais džiaugsmais, būti mylimiems, auginti vaikus. Mūsų žvakučių iniciatyva skirta prisiminti, pagerbti, susimąstyti, pasikalbėti apie organų donorystę“, – tikino A. Degutytė.
Stereotipų ir keistų nuostatų dar yra
Donoro korteles Lietuvoje šiuo metu turi daugiau nei 42 tūkst. žmonių. Viena iš šių kortelių turėtojų – ir savo pavardės viešai skelbti nenorėjusi mažeikiškė Raimonda. Sutikimą po mirties tapti organų donore ji pasirašė ir Donoro kortelę įgijo jau prieš kelerius metus.

Mažeikiškė sako: kai bendraujant su žmonėmis kyla diskusijų apie donorystę, jai tenka būti ta pašnekove, kuri bando paneigti visuomenėje nusistovėjusius stereotipus, o kartais ir visai su realybe nieko bendra neturinčius įsitikinimus.
„Po to, kai pasirašiau sutikimą po savo mirties būti donore, niekas mano gyvenime nepasikeitė, niekas manęs negaudo ir negrobia tam, kad, atseit, „išpjautų“ mano inkstus, širdį ar kepenis. Tiesiog apsisprendžiau ir mano artimieji žino apie mano apsisprendimą“, – paaiškino Raimonda.