Šykštus moka du kartus, klusnus – daug kartų

Mažeikiškiai ne pirmi metai patys moka už vandens skaitiklių patikrą, nors pagal Vyriausybės nutarimą tai turėjo daryti paslaugos tiekėjas. UAB „Mažeikių vandenys“ ruošiasi paklusti šiai tvarkai. Tačiau šis paklusnumas, ko gero, gyventojus užgrius didesniais tarifais.
Kas prisiims karšto vandens skaitiklių patikros išlaidas, kol kas neaišku, nes iki šiol Mažeikiai neturi oficialiai nustatyto karšto vandens tiekėjo.
VYRIAUSYBĖS ATSTOVO
REIKALAVIMAS

Vyriausybės nutarimas dėl dujų, elektros ir šiluminės energijos, šalto ir karšto vandens apskaitos prietaisų įrengimo ir eksploatavimo galioja jau šešerius metus. Prieš pustrečių metų „Mažeikių vandenys“ apie šį dokumentą pamiršo ir sutartį su Mažeikių butų ūkiu dėl patikros nutraukė.
„Santarvės“ žiniomis, tai įvyko po pas Savivaldybės merą vykusio pasitarimo, per kurį buvo analizuojami „Mažeikių vandenų“ finansiniai sunkumai. Bendrovė lyg ir sulaukė Savivaldybės vadovų pritarimo, kad, taupant lėšas, reikėtų atsisakyti patikros ir palikti tuo rūpintis patiems gyventojams.
„Pagal Vyriausybės nutarimą, šalto bei karšto vandens apskaitos prietaisus savo lėšomis eksploatuoja, t.y. atlieka techninę priežiūrą, remontuoja, organizuoja metrologinę patikrą, tiekėjai“, – „Santarvei“ sakė reikalavimą dėl apskaitos prietaisų eksploatavimo tvarkos užtikrinimo Savivaldybės tarybai įteikęs Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys.

PASIRINKIMAS – PER BRANGUS
Anot UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus Prano Trakinio, apskaitos prietaisų patikra bendrovei per trejus metus kainavo apie 300 tūkst. litų. Patirti nuostoliai buvusi pagrindinė priežastis nutraukti sutartį dėl patikros.
Gyventojai taip pat turėjo galimybę rinktis. Tačiau skirtingai negu bendrovei, jiems apskaitos prietaisų patikros atsisakymas būtų papurtęs kišenes. Gyventojams, nepatikrinusiems daugiau kaip 4 metus eksploatuojamų vandens apskaitos prietaisų mokestis už suvartotą vandenį skaičiuojamas pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą normatyvą: vienam gyventojui per mėnesį – po 6 kubus vandens (šiuo metu 1 kubo kaina – 2,44 lito).
Artėjant 4 metų atskaitos taškui, „Mažeikių butų ūkis“ gyventojus įspėja. Daugelis neburbėdami sutinka sumokėti, nors vieno apskaitos prietaiso patikra kainuoja beveik 40 litų.
Vandens tiekėjai nežada kompensuoti šių išlaidų, tai padaryti juos galėtų priversti nebent teismas.

PATIKRA – GYVENTOJŲ LĖŠOMIS
Daugiabučių namų gyventojai turi per 10 tūkstančių vandens apskaitos prietaisų.
Kiek mažeikiškių patys sumokėjo už prietaisų patikrą, bendrovės direktorius Vidmandas Stonkus atsakyti negalėjo, nes bendrovės laboratorijoje metrologiškai tikrinami ir kitų rajonų apskaitos prietaisai.
Apie mažeikiškių pareigingumą byloja Metrologinės inspekcijos teigiami patikrinimo rezultatai. Mažeikių butų ūkio direktorius sakė, jog vienintelis šios inspekcijos priekaištas buvęs, kad, pažeidžiant Vyriausybės tvarką, už patikrą moka patys gyventojai.
UAB „Mažeikių vandenys“ duomenimis, metrologiškai nepatikrintų vandens apskaitos prietaisų gali būti apie 20 proc. Anot P. Trakinio, palyginti su kitais rajonais, tai nėra daug.
Vyriausybės atstovas A. Čepys sakė, kad jam pateiktoje informacijoje Metrologinė inspekcija taip pat akcentavo, jog apskaitos prietaisai Mažeikiuose tikrinami laikantis nustatyto termino.

PROBLEMOS – ANT GYVENTOJŲ PEČIŲ
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius P. Trakinis sakė dar pernai kreipęsis į Savivaldybę, prašydamas spręsti problemą. Tačiau konkretaus atsakymo nesulaukė.
„Atseit reikia skaičiavimų. Be skaičiavimų aišku, kad yra problema. Mūsų bendrovė gyvena iš tarifų. Mes neturime iš ko sumokėti už skaitiklių patikrą. Reikia arba Savivaldybės finansinės paramos, arba didinti tarifus“, – samprotavo pašnekovas.
Nesulaukusi jokio atsakymo, bendrovės valdyba nusprendė kreiptis į Savivaldybės tarybos Ekonomikos komitetą. Kol kas prašymas nenagrinėtas.
Anot P. Trakinio, problema šiek tiek pajudėjo kitu lygmeniu. Valstybinė kainų kontrolės komisija leido į šalto vandens tarifą įskaičiuoti apskaitos prietaisų patikros kainą. Atliekami skaičiavimai, kurie nulems prašomo tarifo dydį.
„Kai tarifą patvirtins Kainų komisija, galutinį žodį turės tarti Savivaldybės taryba. Jeigu nepritars, galės aiškintis Kainų komisijai“, – teigė pašnekovas.

NĖRA KARŠTO VANDENS TIEKĖJO
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius P. Trakinis „Santarvei“ sakė, kad artimiausiu metu bendrovė atnaujins sutartį su „Mažeikių butų ūkiu“ dėl šalto vandens apskaitos prietaisų patikros.
„Tačiau karšto vandens skaitiklių patikra ir priežiūra mums nepriklauso. Tuo turi užsiimti karšto vandens tiekėjas, nes mes Šilumos tinklams tiekiame šaltą vandenį, kurį jie pašildo ir tiekia vartotojams“, – paaiškino direktorius ir pridūrė apgailestaująs, kad net trejus metus „Mažeikių vandenų“ lėšomis buvo atliekama karšto vandens apskaitos prietaisų patikra.
Kas yra karšto vandens tiekėjas, pagal Šilumos ūkio įstatymą, turėtų nustatyti Savivaldybės taryba. Mažeikiuose to nepadaryta.
Vyriausybės atstovas A. Čepys sakė, kad ši problema aktuali ir kitoms savivaldybėms, nes daugelis neturi nustatę karšto vandens tiekėjo. Telšių apskrityje tai yra padariusi tik Telšių rajono savivaldybė.

ŠILUMININKAI LINKĘ DERĖTIS
Anot „Mažeikių vandenų“ direktoriaus P. Trakinio, mūsų mieste realiausias pretendentas būti karšto vandens tiekėju yra Šilumos tinklai.
„Gal trejus metus vyksta šis karas. Šilumininkai nelabai nori prisiimti tokią atsakomybę. Kokie mes karšto vandens tiekėjai, mes tik vandenį pašildome?“ – svarstė UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ direktorius Jonas Jurkus.
Bendrovė, tapusi juridine karšto vandens tiekėja, privalėtų rūpintis karšto vandens apskaitos prietaisų eksploatacija, savo lėšomis atlikti jų patikrą. Apytiksliais skaičiavimais, tai kainuotų apie 50 tūkst. litų. Kainų komisija į tarifą įskaičiuoti karšto vandens skaitiklių patikros neleidžia.
Ir vis dėlto J. Jurkus sutinka, kad problemą būtina spręsti. Jis ruošiasi sudaryti darbo grupę, kurį išanalizuotų situaciją, pateiktų siūlymus.
Po gegužės 1osios Šilumos tinklų direktorius žadėjo inicijuoti susitikimą su „Mažeikių vandenų“ atstovais. „Manau, kad abiem pusėms būtina geranoriškai ieškoti išeities. Galbūt teisingiausia būtų išlaidas pasidalyti per pusę“, – savo poziciją išsakė Šilumos tinklų vadovas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Nuo 2003 m. rugsėjo mėnesio gyventojai patys moka už vandens skaitiklių patikrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto