Antikorupcijos komisijoje – prielaidos korupcijai?

Savivaldybės tarybos dauguma pritarė Antikorupcijos komisijos nuostatams, nors jie ir sukėlė nemažai diskusijų. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Pastarajame Savivaldybės tarybos posėdyje, tvirtinant Antikorupcijos komisijos nuostatus ir Tarybos veiklos reglamento pakeitimus, kilo aštrios diskusijos. Opozicijai atstovaujantys politikai pasigedo demokratiškumo, iki galo išdiskutuotų klausimų, tačiau daugumos balsų užteko, kad šiems  dokumentams būtų duotas startas.

Gali keistis sudėtis

Bene daugiausiai neaiškumų kilo Tarybos opozicijos lyderiui Alvydui Balčiūnui. Politikas teigia
nesuprantąs, kodėl buvo skubama patvirtinti Antikorupcijos komisijos nuostatus, nesvarstant jų visuose komitetuose, o pasirenkant tik vieną: Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komitetą.
„Manau, kad daugelis Tarybos narių su nauja nuostatų redakcija nesusipažinę, o juolab nedalyvavę diskusijoje svarstant juos. Kyla klausimas: kodėl šitaip elgiamasi? Ko bijoma? Kodėl Savivaldybės meras nenorėti siekti skaidrumo įgyvendinant sprendimus, priimtus Taryboje? Kodėl Savivaldybės administracijos darbuotojai yra verčiami patarnauti valdančiajai daugumai (?), arba jie tokie nekompetentingi? Kodėl į Antikorupcijos komisiją neįtraukta daugiau atstovų iš visuomenės ar opozicijos? Kodėl reikia vengti, bijoti? Kas atsakys?“ – retoriškai klausė A. Balčiūnas.
Savivaldybės meras Antanas Tenys, kalbėdamasis su „Santarve“, bandė įtikinti, kad Antikorupcijos komisijos nuostatus svarstant tik viename komitete, nebuvo pažeistas joks įstatymas – Tarybos veiklos reglamente (jį tvirtina pati Taryba – J. S.) yra numatyta, kad sprendimų projektai ir kiti klausimai turi būti svarstomi ne mažiau kaip viename komitete. Šiuo atveju taip ir buvę pasielgta.

Trūksta iniciatyvos

A. Tenys prisiminė, kad sudarant Antikorupcijos komisiją buvo susidurta su didele problema, nes niekas nenorėjo dalyvauti jos veikloje.
„Kai kurių Tarybos narių buvo primygtinai prašoma tapti šios komisijos nariais, kad ateityje kiltų kuo mažiau nesklandumų. Panašiai buvo ir su Antikorupcijos komisijos nuostatais, per duotą laiką nesulaukėme ne vieno pasiūlymo“, – teigė meras.
Tarybos narys Sigitas Kaktys turi paaiškinimą, kodėl susidarė tokia situacija.
„Manau, kad dėl to kaltas komisijų sumenkinimas, kai nėra tiksliai žinoma, kokia komisija dėl ko yra sukuriama ir kokie jos įgaliojimai. Šiuo metu susidaro įspūdis, kad valdančiosios daugumos atstovams komisijų sudarymas yra reikalingas tik tam, kad nebūtų pažeidžiami įstatymai“, – samprotavo politikas.
S. Kakčio nuomone, komisijos, šiuo atveju Antikorupcijos, įgautų kitokią prasmę, jei jos veikla būtų aptariama ne tik komitetuose, bet ir viešai.
„Kai šios komisijos veikla yra sumenkinama, tai niekas ir nenori joje dalyvauti“, – įsitikinęs S. Kaktys.

Trūksta viešumo

Kad trūksta viešumo ir skaidrumo priimant sprendimus, mano ir A. Balčiūnas.
„Manau, kad kai kurie ūkinio ir finansinio pobūdžio sprendimai yra labai abejotini. Jeigu valdantieji sakytų, kad tai netiesa, tai tokiu atveju kyla klausimas – kodėl visomis priemonėmis siekiama Antikorupcijos komisiją išlaikyti valdančiosios daugumos rankose, kodėl norima Tarybos reglamentą pritaikyti tik valdančiųjų veiklai ir imamasi neteisėtų būdų keisti jo redakciją? Reikia manyti, kad taip valdantiesiems patogiau – patys Tarybos sprendimus priimame, patys  tikriname jų įgyvendinimą ir patys pasirenkame, į kokius skundus reaguoti ir kaip į juos atsakyti, kokią informaciją viešinti, o kurią nutylėti. Ir visa tai mes vadiname demokratija, skaidrumu, pilietiškumu ir visos rajono visuomenės gerovės puoselėjimu?“ – savo mintis dėstė politikas.

Per anksti sukūrė komisiją

A. Balčiūnas įsitikinęs, kad norint siekti skaidrumo ir viešumo, Antikorupcijos komisijos daugumą turėtų sudaryti ir jai vadovauti opozicijos atstovai.
Panašios nuomonės yra Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis.
Šios komisijos atstovams penktadienį lankantis Mažeikiuose, jis pastebėjo, kad praktika, kai Antikorupcijos komisiją sudaro valdančiosios daugumos nariai, yra ydinga ir tokią situaciją reikėtų keisti.
„Netgi Seimo antikorupcinėje komisijoje „pozicijos“ narių yra daugiau negu opozicijos, tik tiek, kad komisijos pirmininkas yra iš opozicijos. Tai bent šiek tiek švelnina situaciją, nes negali Antikorupcijos komisijai vadovauti „pozicija“, kadangi kontroliuojanti ir kritikuojanti yra opozicija“, – savo mintis dėstė L. Kernagis.
Parlamentaro teigimu, Mažeikiuose Antikorupcijos komisijos nereikėjo kurti tol, kol nebuvo nusistovėjusios politinės jėgos.
„Reikėjo palaukti, kol bus ryškiai susiformavusi dauguma ir mažuma, priešingu atveju Antikorupcijos komisija yra neveikli. Gal tai ir parodo faktas, kad Mažeikių rajono Antikorupcijos komisijos pateiktoje ataskaitoje sakoma, kad per metus buvo gauti tik devyni skundai. Nors bendravimas su mažeikiškiais parodė, kad klausimų ir skundų yra begalė“, – pastebėjo L. Kernagis.

Reikėtų atsiklausti visuomenės

S. Kaktys įsitikinęs, kad pasiūlymus, priimant visiems svarbius sprendimus, turėtų teikti ne tik Tarybos nariai, bet ir visuomenės atstovai.
„Ir Vietos savivaldos įstatymas numato atskirų grupių, nevyriausybinių organizacijų atstovų, ekspertų, išsilavinusių žmonių dalyvavimą Tarybos komitetų posėdžiuose. Šiuo metu vienas kitas ateina, bet to nepakanka. Iš tiesų nėra dialogo su rinkėjais. Jei žmonės ateitų ir į jų nuomonę būtų įsiklausoma, būtų užtikrinamas viešumas ir didesnis skaidrumas priimant svarbius sprendimus“, – įsitikinęs S. Kaktys.
Jo manymu, jei atsirastų daugiau iniciatyvių žmonių, būtų aktyvesni ir politikai.

Opozicija judins ledus

„Santarvės“ pašnekovų manymu, jei Antikorupcijos komisijos veikla būtų griežtai apibrėžta, nurodyti konkretūs įgaliojimai, darbas vyktų visiškai kitaip.
„Kas iš to, jei bus dedamos pastangos, o į jas niekas neatsižvelgs, nes valdančiai daugumai yra gerai taip, kaip yra. Kas gali paneigti, kad nėra susitarimų, tam tikro pasiskirstymo zonų, į kurias kitaip manantys nėra įleidžiami. Kam per Antikorupcijos komisiją ieškoti tiesos, jei ji niekam nereikalinga?“ – retoriškai klausė S. Kaktys.
Vis dėlto politikas tikisi, kad susidarius opozicijai ir esant aktyviam jos lyderiui, ledai pajudės ir valdančioji dauguma privalės atkreipti dėmesį ir įsiklausyti į mažumos pasiūlymus.
„Šiuo metu valdžioje santykis yra labai nelygus ir nėra noro keisti padėties, nes pati dauguma nenori jokio skaidrumo ar viešumo. Juk geriau, kad niekas jos nejudina. Tačiau tikimės, kad ateityje opozicijos atstovai sugebėsim viešinti iškilusias problemas ir ieškoti jų sprendimo būdų“, – teigė S. Kaktys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto