Antrasis „Mažeikių istorinės fotografijos“ leidimas – informatyvesnis ir kokybiškesnis

„Mažeikių istorinė fotografija“, pirmasis leidimas, 2018 (kairėje). „Mažeikių istorinė fotografija“, antrasis leidimas, 2020.

Prieš dvejus metus, minint Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį, mažeikiškiams buvo pristatyta knyga „Mažeikių istorinė fotografija XIX a. pab.–1940 m.“. Praėjusių metų pabaigoje pasirodė šios istorinės knygos su itin vertingomis fotografijomis antrasis leidimas.

Po sėkmingų parodų – mintis apie leidinį

Prieš septynerius metus muziejininkui Vytautui Ramanauskui kilo mintis Mažeikių muziejuje surengti pirmųjų mažeikiškių fotografų darbų parodą.
2004-aisiais buvo minimos fotografo Konstantino Bužoko 150-osios gimimo metinės, tačiau muziejuje pristatytoje parodoje buvo eksponuojamos ne tik K. Bužoko, bet ir kitų mažeikiškių fotografų – Jono Motuzo, Vasilijaus Tomanovo-Tomano darbai.
Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris pastebėjo, kad šios ir po metų įvykusios dar vienos istorinių nuotraukų parodos lankytojams, mūsų krašte gyvenantiems žmonėms, šeimoms buvo įdomu pamatyti senuosius Mažeikius.
„Taip Vytautui ir kilo mintis, kad istorinės nuotraukos vieną dieną galėtų sugulti į knygą“, – pristatydamas pirmąjį „Mažeikių istorinės fotografijos“ leidimą pasakojo muziejaus direktorius.

Medžiaga – iš įvairių šaltinių

Į knygos „Mažeikių istorinė fotografija XIX a. pab.–1940 m.“ pirmąjį leidimą buvo sudėta 190 istorinių nuotraukų. Tai ne tik Mažeikių muziejaus archyve saugomos fotografijos, bet ir nuotraukos iš Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos muziejaus bei tos, kurias leidėjui patikėjo kolekcininkai Marius Jankauskas, Antanas Žulpa, Motuzų šeima. Taip pat buvo pasinaudota kraštotyrininkų Balio Radžiūno ir Algirdo Stančiaus surinkta dokumentine medžiaga.
Leidinio sudarytojas V. Ramanauskas jame pateikė istorinę Mažeikių apžvalgą, skyrių „Mažeikių istorijos fotometraštininkai“. Įvadinį straipsnį pirmajam leidimui parašė istorikas, Vilniaus dailės akademijos leidyklos redaktorius Povilas Šverebas.
Knygoje pateikiamos pagal 13 temų sugrupuotos nuotraukos, kiekvieno skyriaus pradžioje – temos pristatymas, tam buvo panaudoti garsių kraštiečių pasisakymai, publikacijų, prisiminimų ar istorinių dokumentų ištraukos.
Knygos leidimą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Mažeikių savivaldybė, ji buvo išleista 450 egzempliorių tiražu.

Priežasčių – net kelios

Antrasis „Mažeikių istorinės fotografijos“ leidimas pasirodė pernai, jau karantino metu. Dėl šios aplinkybės Mažeikių muziejaus vadovas V. Balzeris ir knygos sudarytojas V. Ramanauskas šiek tiek apgailestavo – kitokiomis sąlygomis būtų surengtas leidinio pristatymas mažeikiškiams.
Mažeikių muziejaus darbuotojų teigimu, antrąjį leidimą rengti paskatino kelios priežastys. Bene svarbiausia – tai, kad pasirodžiusi knyga buvo populiari ir iš nedidelio tiražo greitai nieko neliko, nors mažeikiškiai toliau domėjosi, kaip įsigyti knygą.
Antras motyvas – spaudos kokybė. „Nors pirmojo leidimo knygos popierius ir prabangesnis, bet poligrafija mane nuvylė. Leidyklos atstovai sakė, kad fotografijos buvo nevienodos kokybės, tačiau, bandant prastąsias nuotraukas pagerinti, nukentėjo gerosios. Pirmame leidime fotografiją matai, bet detalės dažnu atveju yra prapuolusios. Į antrą leidimą buvo stengtasi sudėti tik kiek įmanoma kokybiškesnes nuotraukas, pakeistas ir popierius“, – pasakojo V. Ramanauskas.

Kita proga ir geresnė kokybė

Ką dar knygos leidėjai stengėsi patobulinti? V. Ramanauskas „Santarvei“ pasakojo, kad istorikas P. Šverebas pirmame leidime pasigedo mažeikiškių kasdienio gyvenimo nuotraukų.
„Prisipažinsiu, ir man kasdienybės fotografija imponuoja labiau nei kokios egzotiškos kelionės ar oficialūs kadrai. Taip antrajame leidinyje atsirado naujas skyrius ir nauja tema „Kasdienybė ir ne tik…“– komentavo muziejininkas.
Antrojo leidimo pratarmėje V. Ramanauskas rašo: „Besikeičiančios sukaktys iškėlė ir kitas aktualijas, todėl antrasis leidimas papildytas Mažeikių savivaldai skirtais straipsniais, pakeista dalis nuotraukų.“ Šį pakartotinį ir atnaujintą leidinį buvo nutarta skirti Mažeikių savivaldos 100-mečiui, kurį minėjome praėjusiais metais.
Tai trečia priežastis, nulėmusi patobulintos, papildytos (leidimas praplėstas medžiaga apie Mažeikių savivaldą, pvz., informacija apie Mažeikių burmistrus, kt.) ir šiek tiek pakeistos istorinės knygos pasirodymą.
Paklaustas, kodėl abiejų leidimų knygos viršeliai skiriasi, V. Ramanauskas atsakė: „Kad matytųsi, kad tai ne ta pati knyga. Viršelio nuotrauka pirmajame leidime – dinamiška: dūmai, garvežys, simbolizuojantys pramonę, progresą, pranašaujantys Mažeikių ateitį. Antrojo leidinio viršelio nuotrauka – visiškai priešinga: gatvės viduryje bendrauja du pašnekovai. Manau, kad ši nuotrauka labiau atspindi to meto Mažeikių situaciją, gal tik kampe matomas ledų vežimėlis yra užuomina apie gamybą, perspektyvas…“

Perspektyvoje – Mažeikių istorijos tęsinys

Antrąjį leidimą finansavo Mažeikių rajono savivaldybė. Knygos sudarytojas V. Ramanauskas džiaugėsi, kad ir šiais sunkiais pandemijos laikais rajono vadovams pavyko rasti lėšų, tad mažeikiškiai, negalėję įsigyti pirmojo leidinio, turės kitą progą tai padaryti.
V. Ramanauskas tikisi, kad mūsų krašto žmonės prisidės prie kitos muziejininko idėjos – parengti antrą istorinės knygos dalį.
„Galvoju apie knygą „Mažeikių istorinė fotografija 1940–1990“. Tikiuosi, kad atsiras mažeikiškių, rajono gyventojų, mūsų kraštiečių, turinčių įdomių fotografijų. Turiu vilties, kad bendrų pastangų dėka pavyks parengti įdomų leidinį apie tą laikotarpį, kurį jau pradedame užmiršti“, – bendradarbiauti kvietė muziejininkas.
Nuotraukos iš Mažeikių
muziejaus archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto