Apgautųjų gerokai daugiau nei išaiškinta sukčių

Šiomis dienomis pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimo panaudojant svetimus elektroninės bankininkystės duomenis. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Už sukčiavimą prieš teismą stos trys mažeikiškiai.
Šiais metais dėl tokių nusikaltimų į pareigūnus kreipėsi daugiau kaip pusšimtis nukentėjusių rajono gyventojų ir jų vis daugėja.

Tyrimų – šešiasdešimt

Per dešimt šių metų mėnesių Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariate dėl nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimu, buvo pradėta šešiasdešimt ikiteisminių tyrimų, iš jų ištirta 39. Didžioji dalis – 28 ikiteisminiai tyrimai – buvo pradėti dėl sukčiavimo, kai neteisėtai buvo panaudoti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenys.
Telšių apylinkės prokuratūros prokurorai teismui perdavė tris baudžiamąsias bylas, kuriose sukčiavimu, neteisėtai pasinaudojant svetimomis elektroninėmis mokėjimo priemonėmis, kaltinami trys mažeikiškiai.
Dėl tokių nusikaltimų jau keturis kartus teistas devyniolikmetis L. S. kaltinamas tuo, kad iš nukentėjusiosios pasiskolino banko išduotą slaptažodžių kortelę ir prisijungimo kodą su slaptažodžiu, patikindamas, kad to reikia tik vienai dienai. Pasinaudojęs moters patiklumu, mažeikiškis neteisėtai užvaldė du tūkstančius litų.
„Kitoje byloje kaltinamasis M. P., atvykęs patikrinti kompiuterio, identifikavimo kodus ir slaptažodžius nufotografavo mobiliuoju telefonu ir, neteisėtai jais pasinaudojęs, užvaldė penkis tūkstančius litų. Dvidešimtmetis G. T. kaltinamas dar praėjusių metų birželį kartu su kitais trimis kaltinamaisiais sukčiaudami užvaldę 2750 litų“, – informavo Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiasis specialistas Martynas Povilaitis.

Duomenis būtina saugoti

Šiomis dienomis pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimo, panaudojant svetimus elektroninės bankininkystės duomenis.
Devyniolikmetis rajono gyventojas informavo, kad rugpjūčio pabaigoje jo vardu buvo paimtas greitasis dviejų tūkstančių litų kreditas.
Vasario viduryje, pasinaudojus 42ejų metų Žemaitijos gatvės gyventojos elektroninės bankininkystės duomenimis, paimtas 750 litų greitasis kreditas.
Kaip informavo policijos pareigūnai, dažniausiai žmogui sukčius yra pažįstamas arba jo draugo pažįstamas. Sukčiai paprašo jiems atskleisti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis pinigų pervedimams atlikti ir už šią paslaugą pasiūlo nuo 50 iki 200 litų.
Dažnai sukčiai, užvaldę jais patikėjusių asmenų banko sąskaitų elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis, aukų vardu paima greituosius kreditus arba pasisavina sąskaitoje esančius pinigus.
Daugeliu atvejų sukčiavimų būtų galima išvengti, jei patiklūs žmonės neatskleistų savo banko sąskaitų elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų kitiems asmenims, nesvarbu, ar tai būtų giminaitis, pažįstamas, o tuo labiau nepažįstamasis.
Žmonės turėtų atkreipti dėmesį, kad sudarant sutartis su banku dėl banko sąskaitų valdymo  elektroninės bankininkystės būdu, banko nuostatuose yra pažymėta, kad banko klientai įsipareigoja saugoti jiems suteiktus prisijungimo duomenis ir neperduoti jų tretiesiems asmenims.

Būdų yra įvairių

Tiriant nusikalstamas veikas dėl sukčiavimų  susiduriama su įvairiais sukčiavimo būdais: apgaulinga informacija, pasiūlymai žmonėms dažniausiai yra pateikiami telefonu, internetu, bendraujant internetiniuose pažinčių portaluose, tiesiogiai susitikus su sukčium, per skelbimus vietinių televizijų kanaluose.
Kaip informavo policijos pareigūnai, dažniausiai sukčiai skambina telefonu. Jie apsimeta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ar policijos pareigūnais, žmogui praneša apie tariamą pinigų „plovimą“ jo banko sąskaitoje ir liepia atskleisti elektroninės bankininkystės prisijungimo slaptažodį bei kodus. Senesnė sukčiavimo „versija“ – pranešti apie artimo žmogaus, giminaičio sužalotą asmenį ir paprašyti pinigų neva reikalams su teisėsauga sutvarkyti ar išsipirkti.
Kitas dažnas sukčiavimo būdas – internetinis, kai žmogus randa sukčiaus skelbimą apie siūlomą darbą, parduodamą automobilį, kompiuterinę techniką, apie suteikiamas paskolas su patraukliomis palūkanomis.
Siūlantis darbą sukčius prašo atskleisti jam savo elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis, esą duomenų reikia tam, kad galėtų pervesti algą. Apie parduodamus automobilius ar kitas prekes paskelbęs sukčius aukos paprašo pervesti avansą ar visą užmokestį už prekę į jo nurodytą sąskaitą.
Už suteikiamas paskolas sukčius nurodo žmogui pervesti pinigus į jo nurodytą banko sąskaitą, neva tai būsiąs atlygis už dokumentų tvarkymą, notaro paslaugas.

Svarbu neprarasti budrumo

Pareigūnai įspėja: susidūrę su panašia situacija ar įtarę, kad bendraujate su sukčiumi, niekada nevykdykite jums duotų nurodymų skubotai.
Kilus įtarimui apie vykdomą sukčiavimą jūsų atžvilgiu, apie tai praneškite policijai bendruoju pagalbos telefonu 112 arba Mažeikių policijos komisariato budėtojo telefonu 98 150, ir jums bus paaiškinta, ką daryti.
Perspėkite senyvo amžiaus giminaičius, artimuosius, kaimynus apie padažnėjusius sukčiavimo atvejus, apie tai pasikalbėkite ir su vaikais, kad jie nepasitikėtų nepažįstamais žmonėmis ir jų pateikiama informacija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto