Apie globėjus, globotinius ir jų projektus…

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Norėčiau išsakyti savo nuomonę ir gal net pakviesti rajono gyventojus ir, žinoma, valdžios atstovus padiskutuoti apie globą. Nes pastaruoju metu labai daug globos atsirado ne tik atitinkamuose namuose, bet net ir radijuje. Bet apie tai kiek vėliau. Truputį vėliau. Todėl pradėkime nuo pat pradžių.
Kaip mes visi žinome, Lietuvos globėjas yra šv. Kazimieras nuo 1636 metų. Šis šventasis mūsų valstybei padeda, ja rūpinasi, globoja, nes toks yra jo pašaukimas ir Dievo valia. Arba štai šventasis vienuolis Pranciškus Asyžietis, kurio vardas susijęs ir su Mažeikių bažnyčia, yra Italijos, gyvūnų, katalikybės plėtros, gamtosaugos ir prekybininkų globėjas. Įsimylėjėlių ir meilės globėjas yra šv. Valentinas.
Jei pažvelgsime į mitologiją, tai čia irgi yra šiokių tokių globėjų. Štai Sicilijos salos globėja Demetra paprašė Dzeuso, kad jis jos mylimos salos simbolį įkeltų į dangų. Čia kalbama apie Trikampio žvaigždyną, kuris yra panašus į Sicilijos salą, ir šis žvaigždynas yra tarp Andramedos ir Avino, plotas 132 kv. laipsnių. Pasirodo, globėjos galėdavo viską ir net truputį daugiau.
Štai praėjusį šeštadienį brolienės sode aš globojau pomidorų daigus, nes juos sodinau į šiltnamį. O pomidorus globojau todėl, kad už šeimos pinigus pirkau jų sėklas, durpes, juodžemį ir auginau. Kelis mėnesius globojau augalus namie. Juos persodindavau, laistydavau, saugojau nuo šalčių ir t. t.
Ir štai girdžiu, kaip iš gretimo sodo sklinda rusiško popso melodijos. Jos tokios paprastos ir tiek banalios, net širdį blogina. Bet ką padarysi, jei viena radijo stotis yra tik tokio lygio, o kaimynams patinka…
Ir štai tiesioginiame eteryje išgirstu: „Mūsų durnių namai balsuoja už Putiną, mūsų durnynas Putinu džiaugias“. Dar atlikėjas kažką pasakė apie užpakalį ir pederastus… Kaip sakoma, iš dainos žodžių neišmesi. Aš toliau ramiai globoju pomidorus ir pasirodo, kad globotojų yra daugiau.
Radijo stoties balsas išdidžiai praneša, kad yra kuriama Mažeikių „Miesto daina“. Ir dar, kad šis projektas neturi analogų. Čia tai „briedas“ visiškas, nes pats jaunuolis pasako, kad keli Lietuvos miestai apie save dainas turi. Tai reiškia, analogas jau yra, tik gal jo forma kitokia.
Ir dar, asmeniškai pranešėjui: prieš ketverius metus dabartinis Seimo narys tos idėjos atsisakė. Taigi idėja jau senstelėjusi ir su plagiato kvapeliu, bet tiek to.
Klausome toliau ir girdime, kad jau minėtas analogas turi ir globėją. Ji yra moteris, dirba „Sodroje“, lanko rajono Tarybos posėdžius ir ruošiasi į Seimą. Ar projektas „Miesto daina“ yra paprasčiausias pigus rinkiminis triukas žmonėms pamulkinti? Tikėkimės, kad ši politinė reklama yra apmokėta?
Balsas praneša, kad būsimasis kūrinys reprezentuos Mažeikius. Pasakyčiau, kad gana drąsus akcentas dėl reprezentacijos, bet gal rusiškų dainuškų transliuotojai žino, ką sako. Man kelia nerimą tik vienas klausimas: ar reprezentacijos prasidės prieš dainą apie Putiną, ar po jos?
Kadangi iš balso išgirstu apie nuorodą į vieną internetinį puslapį, tai grįžęs namo jame randu 49-ių sekundžių tekstą ir nė vieno žodžio apie globėją iš „Sodros“. Apima visiška sumaištis – kur yra tiesa? Kas globėjas? Kas moka pinigus už šį analogą? Nejaugi globėja yra apsišaukėlė? Šūsnis klausimų.
Internetas išsaugo tik tekstą be globėjos pavardės. Bet nusiraminęs suprantu, kad neklydau manydamas, jog tai tik politinis triukas. Kažkas tyliai stumia projektą (finansinis aspektas čia irgi įdomus), o kažkas garsiai prisitrynė ir reklamuojasi, atsiprašau, globojasi.
„Kažkada Kultūros skyriaus vedėja akcentavo, kad globėju pasiskelbęs Vilhelmas Džiugelis (buvęs meras) renginį turėtų finansuoti iš asmeninių lėšų. Kitu atveju reikėtų rašyti, kad rėmėjas yra Mažeikių savivaldybė“, – rašė socialdemokratė Virginija Steponavičienė laikraštyje „Santarvė“.  Tikėkimės, kad socdemai bus principingi ir šioje situacijoje.
Taigi, kur šioje vietoje yra Mažeikių rajono savivaldybė? Koks jos įnašas į šį reikalą? Man, kaip piliečiui, yra labai liūdna, kad yra nustumtas mūsų meras ir vicemeras. Apie direktoriaus pažeminimą aš patylėsiu, nes tik nesusipratėlis gali pamiršti mūsų dabartinę valdžią. Ateinančiom kartom išliks, kad, kuriant reprezentacinį analogą, valdžia buvo ignoruojama, o gal net begėdiškai nustumta nuo dalyvavimo procese.
Kiek lėšų skyrė globėja, nes ji yra vienintelė? Kas kiti rėmėjai, kas tie kūrėjai? Ar bus kelios dainos, ar tik ta, kuri patiks globėjai? Labai daug sakinių su klaustukais, bet tokios globos dar neteko girdėti. Globėjos pavardė tai atsiranda, tai išnyksta – kaip renovuotuose namuose pelėsis.
Einant į Seimą reikėtų apsispręsti ryžtingiau ir būti drąsesnei, parduodant ar išnuomojant savo vardą ir pavardę. O gal artėjančios sėkmės vizijos ir pompastika truputį svaigina? Bet mūsų „durnynas“, kaip už Putiną, gali ir neišbalsuoti. Tokiems „pravalams“ irgi reikia būti pasiruošus.
Globėjai ir projektui nuoširdžiai linkėdamas sėkmės, noriu patarti, kad kitą kartą globėjas galėtų būti ir Apolonas – saulės, šviesos dievas, muzikos, poezijos globėjas, mūzų choro vadovas ir pats įžymus muzikantas.
Baigdamas noriu pasakyti, kad man ne vis tiek, kokia daina reprezentuos Mažeikius. Todėl manau, kad šis projektas turi būti sustabdytas, nes rinkimai rinkimais, o garbė ir kokybė aukščiau visko.
Ką įžeidžiau – atsiprašau, ko neįžeidžiau, neliūdėkit, viskas dar prieš akis. Šia linksma mintimi sakau „iki“ ir sušnabždu: d i s k u t u o k i m.

Virginijus Sungaila

8 Atsakymai į “Apie globėjus, globotinius ir jų projektus…”

 1. suo niekur nepakastas parašė:

  pirmasis straipsnelis buvo apie K.Bartkeviciaus Tvarka ir teisingumas partija ir truputi V. Dziugelio kolicija. Dabar apie Socialdemokratu partija renkancia himna ir truputi V.Dziugeli. Toliau sarase arba darbieciai su trupuciu V.Dziugelio kolicijos, arba valstieciu liaudininku aktualijos

 2. Kur šuo pakastas parašė:

  Virgi, sakyk tiesiai šviesiai – taškaisi š… už tai, kad „Miesto daina“ neišrinko tavo „genialių“ eilių?

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  Su visa pagarba. Idomu skaityti. Tik be globėjų ir rėmėjų šiais laikais sunku. Net konservatorių vyriausybė remia smulkųjį verslą. O ką globoja ponas Virginijus?

 4. Aha parašė:

  Girdėjau vargais negalais skaitomus du dainos tekstus. Banalūs ir tikrai netinkantys reprezentuoti miestą. Negi nėr daugiau gerų variantų? Ir ką reiškia „miesto dainos globėja“? Ką konkrečiai daro globėja? Galvojau ir nesugalvojau… O kokia muzika bus? Popsinė užstalės? Nesakau, kad reikia Sondeckio simfoninio orkestro, bet gal galima rimtai į šį reikalą pažvelgt ir daugiau pastangų įdėt. Juk bus REPREZENTACINĖ IR ANALOGŲ NETURINTI MIESTO DAINA. O jei nėr gero varianto, tai užteks ir gerai žinomos „Ten kur Venta…..lalala“ :))))))

 5. ??? parašė:

  nemačiau tos dainos teksto ir nežinau, nei kas ją kūrė, nes jokios informacijos nėra. MA galėtų tai paviešinti kur nors kitur: tos radijo stoties tiesiog neturiu sąlygų klausyti. Esu skaitęs, kad ji bus išplatinta mažeikiškiams prieš miesto šventę, bet nieko panašaus nesu matęs. O juk šventė už geros savaitės. O jei ši daina politizuota ir kaip rašo komentatoriai, niekam tikusi, tai kam tokios reikia? Kas iš Sodros gali eiti į Seimą? Juk ir kvailiui aišku, kas mūsų Tarybos narė, Sodros direktorė, negi kas iš pavaldinių bandys konkuruoti su ja? Tai negi ji ir dainuos Mažeikių dainą?

 6. Algis parašė:

  Pakapota gana originaliai. Su tuo kvailoku politiniu globojimu yra per toli nueinama. Dažnai gera idėja pavirsta „š“ reikalu, nes iš tiesų niekas nieko negloboja.

 7. Komentatorius parašė:

  Nu ne pilnatis, o kažkas kliedesius vėl rašo.

 8. Nuomonė parašė:

  ATSIPRAŠAU kūrėjų, bet dainos tikrai tragiškos…Lyg iš praėjusio tūkstantmečio tekstai. Nieko nepasako, tik tuščiažodžiavimas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto