Ar nuteistieji iki gyvos galvos iš kalėjimų turėtų būti išleisti anksčiau?

Ar nuteistieji iki gyvos turėtų būti išleisti anksčiau?
Europos žmogaus teisių teismo nuomone, nesudarydama jokios realios galimybės iki gyvos galvos nuteistiesiems išeiti į laisvę, Lietuva pažeidžia jų teises.
Strasbūro teismo teisėjai pažymėjo, kad nors pavojų keliantys asmenys gali būti nuolat kalinami, tačiau netgi įvykdžiusieji šiurpiausių nusikaltimų gali išsaugoti esminį žmoniškumą ir turi savyje galimybių pasikeisti.
„Kad ir kokios ilgos ir pelnytos būtų jų kalinimo bausmės, jie tebeturi teisę tikėtis, kad kada nors galėtų išpirkti kaltę už savo įvykdytus nusižengimus. Tokia viltis neturėtų būti iš jų visiškai atimama. Atimti iš jų šį vilties pojūtį reikštų atimti fundamentalų jų žmoniškumo aspektą“, – rašoma Strasbūro teismo sprendime.
Gatvėje sutiktų žmonių klausėme, ar iki gyvos galvos nuteisti žmonės turėtų būti išleidžiami iš įkalinimo vietos anksčiau.

Sigita ŽILINSKIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Sigita ŽILINSKIENĖ,
verslininkė:
– Aš esu prieš tai, kad nuteistus iki gyvos galvos išleistų anksčiau. Ir žinot, kodėl? Ogi todėl, kad jis prieš žudydamas žmogų nepaklausė – o gal tu nori gyventi, gal tau neatimti gyvybės? Kaip jis pasielgė su savo auka, tokį atlygį turėtų gauti. Aš tikrai tokių žmonių neišleisčiau. O dėl galimos atgailos – mano mama sako: „koks į lopšelį, toks ir į grabelį“. Ir tie žmonės tikrai nepasikeis, ir jie iš tikrųjų nepasikeičia.
Gal yra išimčių – iš šimto vienas procentas, bet ne daugiau. O gal tai yra koks psichinis ligonis, nesupratęs, ką padarė – bet tokie juk paprastai nenubaudžiami.

Evaldas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Evaldas,
darbininkas:
– Aišku, kad nepaleisti. Tokie žmonės paprasčiausiai nesitaiso, kad ir kiek šansų jiems duotumėm. Tai žinau iš savo praktikos – kalėjime sėdi pusė mano pažįstamų ir kai jie grįžta ir jau ne vieną kartą – vėl atsitinka tas pats – atsiduria ten pat.
Juk, kad nužudo netyčia – taip nebūna, o jei jau žudo – žino, ką daro. Jie paprasčiausiai nemato kitokios gyvenimo prasmės, todėl ir vėl grįžta prie senų reikalų.

Petras BRASAITIS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Petras BRASAITIS,
senjoras:
– Nuteistieji iki gyvos galvos priklauso patys nuo savęs – ar jie gali pasitaisyti, ar ne? Vargu, ar tokie žmonės pasitaisys. Nebent ilgiau pasėdėję permąstytų savo poelgius ir suprastų, ką padarę. Bet kažin, ar ir už dešimties metų ateis į protą. Nebent pasėdėtų kokius penkiolika ar dvidešimt… ir tada neaišku, ką išėjęs į laisvę sumanys. Kai jos neturi, atrodo vienaip, o kai ji yra – vėl kitaip galvojama.
Kita vertus – jei žmogus sėdi iki gyvos galvos, jis gyvena iš tų pačių žmonių, kurie buvo nuskriausti, pinigų – va čia yra didesnė blogybė.

Daiva ABRUTIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Daiva ABRUTIENĖ,
dirbanti užsienyje:
– Aš manau, kad kiekvienas žmogus turėtų turėti šansą į antrą gyvenimą, pasitaisyti ir panašiai. Gyvenimiškos situacijos rodo, kad nelabai kas pasikeičia. Tai labai prieštaringi dalykai: žmogiškoji pusė sako, pasitaisyti leiskim, o ta piktoji, nuskriaustoji pusė teigia, kad bauskim, pasigailėti negalima.
Aš kažkaip tikiu, kad žmogus gali pasitaisyti – turiu daug gyvenimiškų patirčių, kai žmonės radikaliai pakeitė savo gyvenimą į gerąją pusę, bet vėlgi – antra tiek pavyzdžių, kai tokiems žmonėms buvo dar blogiau – jie nusirito dar labiau. Taigi, nėra vieno atsakymo. Žmogaus prigimtis yra nenusakoma – negali spėti, kas tavęs laukia ir kaip tu į tai sureaguosi.

Kęstutis DVARŽECKIS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Kęstutis DVARŽECKIS,
mokytojas:
– Manau, jeigu yra įkalinimas iki gyvos galvos, žmogus nuteistas ir jam jokių šansų pasitaisyti neturėtų būti duota. Ką reikia galvoti apie tuos žmones, kurie nukentėjo – artimieji patiria ir materialius, ir žmogiškuosius nuotolius. O gal tas nusikaltėlis iš gyvenimo patraukia talentingą, galintį sukurti daug vertybių žmogų? Todėl jis ir turėtų iki galo gauti tai, ko nusipelnė. Jeigu mes neturime mirties bausmės, tai reiškia, kad bausmė iki gyvos galvos turi būti įvykdyta.

Agnė GABALIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Agnė GABALIENĖ,
apsaugos operatorė:
– Aš galvoju, kad tai priklauso nuo to, kokį žmogus padarė nusikaltimą. Kita vertus – jei jau nuteistas iki gyvos galvos – tai, aišku, nieko gero. Todėl ir bausmę turėtų atlikti iki galo – duosi jam laisvę, maža kas – jis vėl gali padaryti tokį pat nusikaltimą – ir vėl sės į kalėjimą.
Dauguma nuteistųjų būdami kalėjime teigia, kad laisvėje jie daugiau nieko blogo nepridarytų, bet kad taip nėra – išeina į laisvę ir vėl prisidirba. Gal yra vienas kitas galintis pasitaisyti, bet nuteistųjų kažkaip kalėjime nemažėja ir jis jų neperauklėja. O jeigu žmogus iš tiesų norėtų keistis, jam reikėtų kažkaip padėti, pakeisti požiūrį į jį.

One Reply to “Ar nuteistieji iki gyvos galvos iš kalėjimų turėtų būti išleisti anksčiau?”

  1. Ddd parašė:

    Kokių dar paleidimų.jei sedu iki gyv.galvos reiskia ne saldainį pavogei.ŕeiskia nusikaltima baisu padarei.kas bebus kad paleudines daktarus jonaitienes ir kitus.ispjaus visus .lai sedi ir ce nediskutuotina tema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto