Ar reikia bausti už neiškeltas vėliavas?

Švenčių dienomis – Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją ir Liepos 6ą-ją Lietuvos valstybės vėliava turi būti keliama prie valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, išskyrus tas valstybės ir savivaldybių institucijas, prie kurių Lietuvos valstybės vėliava turi būti iškeliama nuolat, taip pat prie gyvenamųjų namų. Už įstatymo nesilaikymą galimos baudos siekia nuo 10 iki 60 litų.
Mažeikiškių klausėme, ar reikia bausti pažeidėjus už neiškeltas vėliavas per valstybines šventes? Kokios priežastys dažniausiai sutrukdo atlikti šią pilietinę pareigą ir ar baudomis galima ką nors pakeisti?


Aldona PETKEVIČIENĖ:
– Vėliavas per valstybines šventes turėtume kelti kiekvienas vadovaudamasis savo pilietine sąžine. Gyvenu daugiabučiame name, ir valstybinė vėliava visada prie jo būna iškelta. Jeigu gyventojams tai privalu daryti, tai jau nekalbu apie įstaigas.
Dėl baudų, manyčiau, kad už vėliavos neiškėlimą pakaktų įspėjimo. Šiais sunkiais laikais, kai žmonės pinigų neturi, daugiau reikalauti būtų neprotinga. Pagaliau nuo žmogaus išprusimo priklauso, ar jam užtektų įspėjimo, ar to būtų ne gana.
Dar norėčiau pasakyti, kad žmonėms reikėtų susimąstyti ir nevykusios politikos nemaišyti su Lietuvos laisve. Laisvė išlieka, o politikai keičiasi.


Kazimieras STASYS:
– Per daug baudomis nereikėtų žavėtis. Bausti reikėtų kitus, tuos, kurie vagia vėliavas. Šiandien per radijo žinias girdėjau, kad Vilniuje dingo vėliavos nuo daugiabučių gyvenamųjų namų, nuo parduotuvių. Štai tuos vagiliautojus tai tikrai reikėtų griežtai bausti.
Kiekvienas paprastas pilietis gal ir nežino, kada reikia iškelti vėliavą. Privačių namų gyventojus reikėtų įspėti, jei jie užmiršo, kad reikia tai padaryti. Tuo galėtų pasirūpinti ir Lietuvos bei vietinė televizija ir priminti, kad gyventojai atliktų šią pilietinę pareigą. Manyčiau, kad čia joks nusikaltimas, o paprasčiausiai nežinojimas, tad kaip už tai bausti?


Rimantas ANDRIEKUS:
– Kas neturi tos vėliavos, tai kaip ją iškels. Kiek žinau, vėliavos dabar brangiai kainuoja. Mano tėvai pensininkai, gyvena mieste nuosavame name, turi seną nublukusią vėliavą. Neiškelia jos, nes gėda. Juk nejuokins žmonių.
Sutinku, jog įspėti gyventojus reikėtų, kad jie per šventes iškeltų vėliavas. Baudomis, manau, nieko nepasieksi. Jeigu jau žmogus neiškelia vėliavos, matyt, jis jos ir neturi, nes neįperka. O jeigu negali nusipirkti, tai iš ko jis mokės baudą?


Virginijus SUNGAILA:
– Labai įdomi buvo konservatorių akcija, kai jie dalijo vėliavas. Akibrokštas, bet pas kai kuriuos tos pačios partijos narius per valstybės šventę vėliavos nekabėjo. Prie Savivaldybės yra trys stulpai, skirti vėliavoms iškelti, tačiau ten niekada nekaba valstybės vėliava. Prie seniūnijos jos taip pat nepamatysi. Tai kaip reikia bausti gyventojus, jeigu valdžia nerodo pavyzdžio? Vėliavas per minėtą akciją dalijo privatiems asmenims. Namų bendrijos jų negavo.
Apskritai neaišku, kas kabina vėliavas prie daugiabučių namų? Ar komunalininkai, butų ūkiai, seniūnija, ar pagaliau patys gyventojai? Kiek tų vėliavų yra ir ką reikėtų bausti?
Kas yra vėliava? Ar galima nubausti sąžinę ir patriotizmą, jeigu žmogui to neduota? Laisvė turi būti žmogaus širdyje, o ne sutelkiant dėmesį į faktą, pakabinsime vėliavą, ar ne. Per 19 laisvės metų Lietuvoje niekas nepasikeitė, išskyrus vėliavos spalvą.


Ona BUKREJEVA:
– Tiesiai į šį klausimą neatsakysiu, nes nežinau. Jeigu yra valstybės šventė, ji turi būti pažymėta. Jeigu kas vėliavos neiškelia, tai yra jo problema. Gal jis kitaip mąsto? Ko gero, baudas skirti reikėtų. Bet kita vertus, galbūt žmogui yra rimtų priežasčių, gal jis čia negyvena, gal išvykęs, gal neturi pinigų vėliavai nusipirkti. Tada baudimas nieko neduotų. Tegul geriau baudžia tuos, kurie girti sėda prie vairo, taip pat vagis ir plėšikautojus, kurie iš tiesų nusižengia įstatymams.
Dėl to, kad kažkas pamiršo iškelti vėliavą, reikėtų tik įspėti.


Genovaitė DAUGINIENĖ:
– Gal ir reikėtų bausti už valstybinės vėliavos ignoravimą. Valstybines šventes reikia pripažinti ir pažymėti. Jeigu žmogaus materialinė padėtis bloga, į tai turėtų būti atsižvelgta. Manau, kad valdžia turėtų skirti kokią pašalpą, kad žmogus galėtų nusipirkti vėliavą, nes, kiek žinau, jos nėra pigios. Bausti, bent jau minimaliai, reikėtų. Tačiau tai daryti atsargiai, atsižvelgiant į konkrečią situaciją.

Bernarda PLASTININA
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto