Ar reikia trumpinti karių tarnybos laiką?

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį pritarė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pozicijai netrumpinti privalomosios pradinės karinės tarnybos laiko. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas siūlė privalomosios pradinės karo tarnybos trukmę sumažinti nuo 12 iki 9 mėnesių, alternatyviąją – nuo 18 iki 9 mėnesių. KAM teiktame projekte pažymima, kad privalomosios karo tarnybos trumpinimas nėra tikslingas, nes per metus tarnybos užtikrinamas tinkamas karių parengimas. Tai lemia kariuomenės parengimo lygį ir jai keliamus uždavinius, įstojus į NATO.
Mažeikiškių klausėme, ar jie pritaria Vyriausybės pozicijai, kad jaunuoliai ir toliau turi tarnauti kariuomenėje dvylika mėnesių?

Janina, pensininkė:
– Tegul jaunimas tarnauja tuos metus. Juk buvo laikas, kai lietuviai ištarnaudavo Sovietų armijoje po dvejus trejus metus, ir nieko. Tuo labiau kad kai kurie visą tarnybą nebuvo grįžę atostogų, tuo tarpu dabar kareiviai į namus grįžta beveik kas mėnesį ir tai jau skundžiasi tarnyba. Juk tai garbinga pareiga Tėvynei, kurią reikia atlikti.
Mano sūnus, pavyzdžiui, buvo paimtas iš aukštosios mokyklos į armiją dvejiems metams, ir grįžęs ją baigė. Svarbu turėti tikslą, o karinė tarnyba tam nepamaišys.

Gytis ir Ernestas, moksleiviai:
– Aš neisiu tarnauti, nes stosiu į Karo akademiją – žadu savo gyvenimą susieti su kariuomene. Esu tik už tai, kad reikėtų tarnauti metus: juk tie trys mėnesiai, dėl kurių yra diskutuojama, tai kaip vasara – jie greitai prabėgs.
Kiek žinau iš pasakojimų, daugelis net nenori paskutiniais mėnesiais skubėti namo. (Ernestas)
Nors dėl sveikatos problemų gali ir netekti tarnauti kariuomenėje, tačiau tuos metus galima ir “pratraukti”, neverta mažinti tarnybos laiko. (Gytis)

Stasys, Gražina (tarnautojai):
– Visiškai sutinku su Vyriausybės nuostata, net pasiūlyčiau įvesti dvejų metų tarnybos trukmę. Vis dėlto kariuomenėje yra tvarka, disciplina, negali pasislėpti už mamytės nugaros. Juk jaunuoliai iš jos pareina jau “susitupėję”, žino, kaip kelnes išsilyginti, apsitvarkyti.
Gal būtų mažesnis chuliganizmas, jaunuoliai labiau gerbtų kitus žmones. Dabar gi, neturėdami ką veikti, primąsto visko.
Dar geriau būtų, jei padarytų profesionalią kariuomenę, susikurtų daugiau naujų darbo vietų.
Tikimės, kad ir mūsų anūkas užaugęs garbingai tarnaus Tėvynei.

Zigmantas Raudonis, pensininkas:
– Tarnybos laiką siūlyčiau trumpinti: juk ir taip, kiek paskaitai, kareivėliai bėga iš tarnybos. Gal dar nėra panaikinta mūsų kariuomenėje iš rusų laikų atėjusi “dedovščina”? Todėl ir neišlaiko jaunimas tų metų. Be to, pažiūrėkite, kas šiuo metu tarnauja kariuomenėje: daugumą sudaro kaimo berneliai, aukštesnių valdininkų sūnelių kariuomenėje nė su žiburiu nesurasi. Todėl reikia kažką daryti.

Inga ir Regina, tarnautojos:
– Tegul tik tarnauja po metus. Palyginus su Sovietine armija, kai reikėjo “pilti” po dvejus, tai tikrai mažai. Juk ne paslaptis, kad jaunimas dabar yra išlepęs, ten gal išmoks kiek disciplinos.
Suprantame, kad yra psichologiškai sunku, bet… beveik kas mėnesį ar savaitgalį grįžta pas tėvus, o ir tarnauja juk ne už jūrų marių, o Lietuvoje. Be to, kaip sakoma, moterys namuose laiko tris kampus, o ketvirtam reikia tokio vyro, kuris sugebėtų už save pakovoti (juokiasi).

Robertas, laikinai nedirbantis:
– Kas priklauso, tą ir reikia atiduoti Tėvynei. Per devynis mėnesius nieko gero iš jaunuolio neparuoši, gal net reikia pailginti tarnybos laiką.
Juk nebuvęs kariuomenėje negali gauti geresnio darbo kitose jėgos struktūrose, o ir darbdavių požiūris į tave visiškai kitoks. Aš išbuvau kariuomenėje 2,5 metų, ir nieko – gyvas. Kodėl kiti negali ištarnauti metų?

Kalbino Vidas STANKUS
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto