Ar tikrai šaltis – vien bėdos ir problemos?

ŠISBEITAUSKAS

Tvoros nuo šalčio gal nebepyška, bet vis dar tebesilaiko žiema. Ir mokinukams baigėsi neprognozuotos atostogos, nes šaltis neiti į mokyklą nebeleidžia.
Nežinau, kaip dabar, bet kai mes buvome mokiniai, labai laukdavome tų šaltų dienų, kad nereikėtų eiti į mokyklą. Mokykloje nebuvo blogai, nieko netrūko, bet kai ateidavo tie baisūs šalčiai, tikrai nesinorėjo nosies kišti lauk: ir būdavo apmaudu, kad termometras rodo 24 laipsnius, niekaip nenukrinta ta dalele žemiau. O juk tas vienas laipsnis nieko nereikšdavo – vis tiek šalta. Tad ar ne geriau vartytis šiltoje lovoje, nei keltis ir eiti į šaltį…
Ir dar prisimenu, kad tokiomis dienomis nesusirinkdavo nė pusė klasės: kai kurių klasiokų termometrai tais rytais vis dėlto nukrisdavo iki 25 ir dar daugiau. Apmaudu būdavo: mes sėdime nejaukiose klasėse, o kažkas ramiai ilsisi namuose.
Tad dabar negaliu suprasti mamų, kurios, esant žemiau dvidešimties laipsnių, tįsia vaikus į darželį. Keletą rytų vesdamas savo keturkojį, kuris tais speiguotais rytais, jei tik būtų įmanęs, visas keturias kojas būtų pakėlęs į viršų, mačiau mamą su dviem mažučiais vaikais. Tiesa, matėsi tik jų akys, bet įsivaizduoju, kokia nemaloni jiems turėjo būti ta rytinė kelionė į šaltą darželį. Pagalvojau: negi ta mama, jei jau ji niekaip negali būti su savo mažyliais namuose, neturi nieko, kas pabūtų su jais?
Kita vertus, jei ta mama iš tiesų neturi kam palikti savo mažylių, nes bijo prarasti darbą, ar nereikėtų ieškoti galimybių, kad tokiomis dienomis, kai spaudžia šaltis, mažamečius vaikus auginančios mamos ar tėvai turėtų teisę į darbą neiti? Tai tik vienas iš siūlymų, gal yra ir dar kažkokių išeičių? Negi nieko negalima sugalvoti?
Šaltis kaltas, kad mažeikiškius kankina ir dar viena bėda: šildydami savo namus gyventojai vakarais taip uždūmina miestą, kad lauke darosi sunku kvėpuoti, o pravėrus langą užplūsta akis graužianti smogo banga.
Nustatyta, kad oro užterštumas rytais ir vakarais keletą kartų viršija leistinas normas. Viena mano pažįstama, neseniai įsikūrusi mieste, net supanikavo: pajutusi bute dūmų kvapą, išpuolė į laiptinę žiūrėti, ar kas nedega.
Laiptinėse niekas nedega, o ką savo krosnyse degina individualių namų gyventojai, tikrai nežinia. Gal taupydami kurą į krosnis šveičia nebetinkamus naudoti batus ar dar kažkokias įtartinus dūmus keliančias medžiagas? Kas ten juos žino! Kiekvieno namo krosnies juk nepatikrinsi, tad telieka laukti bent kokio vėjelio, kuris tą smarvę išgrūstų iš miesto.
Tikriausiai nėra taip baisu, kai šalčiai žnaibo nosį, skruostus ar ausis, bet kai jie trenkia per kišenę, čia jau tragedija! Tai pajusim visi, kai šiomis dienomis gausime „linksmalapius“, tai yra sąskaitas už šildymą. Čia tai bus visko… Ir visai nesistebėsiu, jei kardiologams padaugės pacientų, nes sąskaitos kai kam taip gali griebti už širdies, kad be medikų pagalbos nebeapsieisi.
Tuo šalčio nuodėmės dar nesibaigia. Vieni skundžiasi, kad butuose šalta, kiti šaukia, kad šildoma per daug, tad šilumą jie priversti leisti pro atidarytus langus. Pikta ne todėl, kad šilta, bet dėl to, kad už tą nereikalingą šilumą reikės nemažai mokėti.
Štai vieno mano kaimyninio namo gyventoja rėkia, kad per didelė šiluma jos bute jai yra vienas nepatogumas ir trukdo normaliai gyventi. Kaimynai trauko pečiais ir stebisi: jiems tos šilumos tikrai nėra per daug, tik džiaugiasi, kad šalti nereikia…
IR KĄ JŪS MANOT? Į moteriškės butą to karščio pasižiūrėti užėję kaimynai pamatė, kad vienas jos kambarys paverstas sandėliu, kuriame laikomos daržovės: čia pat rauginami kopūstai, kuriems, kaip žinome, šiluma kenkia… Tada žmonės suprato, kur čia šuo pakastas. Moteriškė triukšmauja dėl to, kad jos gėrybės nenueitų vėjais: kopūstai perrūgsta, agurkai taip pat šiltnamio sąlygomis neišsilaiko, bulvės ir morkos sudygsta…
Va tai tau, ir visa didelės šilumos baimė.
Šiluma, kaip sakoma, kaulų nelaužo: geriau kai šilta, o ne kai namuose reikia sėdėti susisupus į megztinius ir kvėpavimu gaivinti šąlančius pirštus.
Vienai mano kaimynei šalčiai, matyt, nė motais. Ji ir per speigus lauke jaučiasi puikiai: kai spaudė vos ne trisdešimties laipsnių šaltukas, ji vis vaikščiojo su paltu. O kai termometras krito iki dešimties, nusprendė apsivilkti visą žiemą spintoje savo eilės laukusius kailinius. Kaimynė juokavo, kad nors kartą per metus iš spintos reikia kailinius ištraukti ir juos pravėdinti. Ir nesvarbu, ar už lango dešimt, ar trisdešimt laipsnių.
Pavydžiu tokiems žmonėms ir įsivaizduoju, kad jie laisvai galėtų jaustis ir tada, kai tvoras spirgintų ir keturiasdešimtinis speigas.
Šaltis pyškina ne tik tvoras, bet jis, pasirodo, gali net metalą įveikti. Neseniai skaitėme, kad dėl šalčio nutrūko net aukštos įtampos elektros laidas. Nutrūko tai nutrūko – dėkui Dievui, yra tarnybos, kurios gali tas bėdas ištaisyti. Kaip suprantu, greitai ištaisė, tad dėl to gedimo elektros neturėję kaimo gyventojai esą vėl jos tiekimu galėjo džiaugtis. Bent jau taip sakė tuos laidus tvarkančios tarnybos vadovas. Bet paskui sužinojau, kad viskas buvo kiek kitaip: nuo tos linijos atokiau gyvenantys kaimo gyventojai elektros neturėjo bene dar parą. Tad ir nebežinau, kuo tikėti: ar savo žodžius pasveriančiu ir už juos atsakančiu viršininku, ar tais, tamsoje ir šaltyje tūnojusiais kaimo gyventojais?
Pripasakojau apie šaltį tiek neigiamų dalykų, kad galima pagalvoti, jog jis iš tiesų niekam tikęs. Iš tiesų jis nėra toks blogas: tikėkimės, kad iššaldys visus gamtoje tykančius parazitus, nepasotinamas erkes ir kitokias žmonėms kenkiančias būtybes.
Šaltuko reikia ir naujai miesto centre vaikų džiaugsmui išpiltai čiuožyklai. Ir jei, kaip pranašauja sinoptikai, ateinančią savaitę jis visiškai nusilps ir pavirs šiluma, tikrai nebūtų gerai. Kam atimti iš vaikų džiaugsmą, o iš prekybininkų viltį, kad mažeikiškiai ims ir nupirks dar vieną kitą pačiūžų porą?
[email protected]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*