Artėjančio rugsėjo temomis

Šisbeitauskas

Vakar palijo. Nuomonės pasidalijo į dvi dalis – tie, kurie neturi sodų, daržų, patys neūkininkauja, buvo nepatenkinti, nes jau atprato nešiotis skėčius, o visi kiti, kurių gerovė priklauso nuo orų, labai džiaugėsi tais pirmaisiais lašais. Jie viliasi, kad dar lis, nes visai augalijai verkiant reikia drėgmės. Juk Mažeikių medžių neprilaistysi, o jiems jau labai liūdna, net lapus rugpjūtį pradėjo mesti. Ūkininkai žemės normaliai negali paruošti žiemkenčių sėjai – arklai neima tokios sudžiūvusios. Sodininkams irgi neramu – jei sausra tęsis ir toliau, jų vaismedžiams gali pakenkti vandens trūkumas, tada žiemos šalčiai taps itin pavojingi.
Kai kur rugpjūčio vidury jau prasidėjo bulviakasis – bulvienojai sudžiūvo ir atgulė ant žemės, tad bulvių augintojai neberizikavo ilgiau laukti. Kai kas kritikuoja tokį skubėjimą – esą tegul tos bulvės dar žemėje paguli, reikia tik apvagoti ir palaukti. Neišmanau, kas teisus, nes nesu žemės ūkio reikalų žinovas. Laikas parodys, ar anksti nukastos bulvės gerai laikosi, o gal net skanesnės yra. Tas ankstyvas bulviakasis, matyt, mažai įtakos turi bulvių kainoms. Aną savaitę mačiau, kad jos svyruoja nuo pusės euro (su akcija) iki euro. Kadangi nusipirkau kilogramą kitą, daugiau jomis nesidomėjau. Reikės pasižvalgyti šeštadienį turguje.
Rugsėjo 1-ajai ruošiasi ir vaikai, ir suaugusieji. Pastarieji turi prisiminti, kad sekmadienį parduotuvėse alkoholio negaus. Aš manau, kad taip bus – juk galimybė prekiauti ar neprekiauti svaigiaisiais gėrimais nepriklauso nuo to, kokią dieną mokinukai pakviesti ateiti į mokyklą. Ir kada ta Rugsėjo 1-oji bus pažymėta – rugsėjo 1-ąją ar rugsėjo 2-ąją.
Kažkur skaičiau tokį skelbimą, kad rugsėjo 1-oji perkeliama į rugsėjo 2-ąją. Patiko, galvoju, kad mokslo metai nors viena diena sutrumpėjo. Nors ministeriškų raštų leidėjai lengvai numojo ranka į karščius, vaikų užimtumą ir kt. problemas, su kuriomis susiduria mokyklos. „Pamanyk tik, – matyt, galvoja, – kaip susidūrė, taip ir atšoks. Nes visiškai savarankiškos.“
Kai kurios mūsų mokyklos, kad ir kokios savarankiškos būtų, taip ir nepriprato naujienas pranešinėti internetu – svetainėse ar feisbuke. Pakabina ant mokyklos durų popierėlį su pranešimu – ir kaip koks Mažvydas nori, kad visi jį imtų bei skaitytų. Gerai dar, kad Savivaldybės administracija susimylėjo ir bendrą šventinį Mokslo žinių dienos grafiką paskelbė – tiek savo svetainėje, tiek laikraštyje. Vis žmonėms aiškiau, kaip tą sekmadienį organizuotis – judėti į mokyklas ar dar atostogauti. O gal paskutinės akimirkos kainų prekybos centruose ieškotis.
Mano vienas kolega, kuriam dar aktualūs Rugsėjo 1-osios rūpesčiai, šių mokslo metų pradžią pavadino absurdo diena. Gal ne tokia ji ir absurdiška buvo (ar bus), bet žmonėms labai norisi, kad šiuolaikinės technologijos pasiektų ir mokyklas, kuriose ugdomos ne kokios nors praėjusio amžiaus kartos, o Z kartos vaikai. Tie „zetukai“ laisvalaikį leidžia kompiuteriuose ir telefonuose, jų tėvai – pakankamai jauni ir taupo laiką, maigydami tokius pat klavišus, tad reikia galvoti, kaip operatyviau pateikti informaciją. Ar aš neteisingai mąstau?
Jei jau pradėjau apie informaciją, temą tęsiu. Nežinau, kas anksčiau jus pasieks – šis laikraščio numeris ar žinia, kad Mažeikiai turi dar vieną mero pavaduotoją. Jei mane skaitysite iš ryto, žinokite, kad šiandien – Savivaldybės tarybos posėdis, o jame turi būti nuspręsta dėl vicemero etato. Jei viskas klostysis kaip sumanyta, meras turės du pavaduotojus (gal tiksliau – pavaduotojas), tad aukštesnioji valdžia nesikėsins užgrobti Mažeikių valdymo.
Mano kolegė trina rankas – ji galvoja, kad moteriai labiau tinka valdyti valstybę. Na, Mažeikiai – ne valstybė, bet vis tiek savivalda. Aš, kad ir iš vyriškų pozicijų žiūrėdamas, nedrįstu su ja ginčytis – dar būsiu apkaltintas netinkama reakcija į lygias teises ir galimybes. Kita vertus, situacija, aišku, nebloga – kad ir ką sakytume, moteris valdžioje atrodo kažkaip šventiškiau, dailiau, švelniau ir subtiliau. Kai kas mano, kad jei moterys būtų valstybių vadovės, visoje žemėje įsivyrautų taika. Gali būti, nesiginčiju. Laikas parodys mūsų atvejo rezultatus. Gal išvis jokių opozicijų neliks? Tik pozicija.
Grįždamas prie svarbiausios prasidedančio rudens temos ir aš noriu pasveikinti mokinius ir mokytojus naujų mokslo metų proga. Tegul jie būna dosnūs žinių, saviraiškos, gerų atradimų (savyje ir kituose), tegul mokymasis būna įdomus ir naudingas, o jo rezultatai geri, tegul tarp vaikų ir suaugusiųjų vyrauja bendrystė, draugiškumas, noras kartu siekti kiekvieno, tegul ir mažiausio, laiptelio. Įdomių visiems metų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto