Atsako Šiaulių teritorinė ligonių kasa

Teisė į dantų protezavimą nepriklauso nuo to, ar asmuo gauna kokios nors rūšies pensiją. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lemia senatvės pensijos amžius

Esu išankstinės pensijos gavėjas ir noriu sužinoti, ar ligonių kasa kompensuoja dantų protezavimo išlaidas tokiems asmenims?

Dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto tvarkos apraše, patvirtintame sveikatos apsaugos ministro 2005 m. lapkričio 21 d. įsakymu, nustatyta, kad „teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, nustatytas Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme“. O šis įstatymas reglamentuoja, kad „senatvės pensijos amžius nustatomas: moterims – 60 metų, vyrams – 62 metai ir 6 mėnesiai“.
Vadinasi, teisė į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, nepriklauso nuo to, ar asmuo gauna kokios nors rūšies pensiją. Apdraustasis privalomuoju sveikatos draudimu asmuo įgyja šią teisę tada, kai jam sukanka senatvės pensijos amžius.

Vaikams dantų gydymas kompensuojamas

Mano vaikui 9 metai, už dantų sutaisymą teko sumokėti apie šimtą litų. Ar toks gydymas nėra kompensuojamas?

Ligonių kasa apmoka dantų gydymo (odontologijos) paslaugas tais atvejais, kai ji yra sudariusi sutartį su atitinkama asmens sveikatos priežiūros įstaiga dėl odontologijos paslaugų teikimo.
Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, numatytos kompensuoti vaikų dantų ėduonies profilaktikos paslaugos (suteikti gali gydytojas odontologas arba burnos higienistas) ir gydymo paslaugos, tarp jų – dantų ėduonies, pulpito (išskyrus dantų kanalų kalcifikaciją ir vidinę rezorbciją), apikalinio periodontito (išskyrus dantų kanalų pergydymą), nesisteminės kilmės nekariozinių dantų ligų gydymas, dantų ir dantų šaknų traukimas.

Duomenis galima pasitikrinti

Ar galima kur nors interneto svetainėje, suvedus savo asmens duomenis, sužinoti, ar esu draustas, ar tai galiu sužinoti tik nuvykęs į ligonių kasas? Vis dar pasitaiko nesąžiningų darbdavių, kurie „pamiršta“ „Sodrai“ mokėti įmokas.

Asmuo savo draustumo privalomuoju sveikatos draudimu duomenis (priklausymą apdraustųjų kategorijai, draustumo laikotarpius ir kt.) gali pasitikrinti Viešųjų elektroninių paslaugų portale „Elektroniniai valdžios vartai“ (http://www.epaslaugos.lt/), pasirinkus gyventojams teikiamų paslaugų grupę „Galimybė pasitikrinti suteiktų medicininių paslaugų ir išrašytų medikamentų apimtį“. Aprašymą, kaip prisijungti prie šios viešųjų el. paslaugų sistemos galite rasti Šiaulių teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje (http://www.siauliutlk.lt), pasirinkus meniu skyriaus „Informacija gyventojams“ sritį „Ligonių kasų e. paslaugos internete“.

Sveikatos draudimas įsigalioja po trijų mėnesių

Ar galiu kreiptis į gydymo įstaigą, tikėdamasis nemokamos paslaugos, jei tą pačią dieną sumokėjau privalomojo sveikatos draudimo įmoką?

Nuolatiniam Lietuvos gyventojui, neturinčiam galiojančio privalomojo sveikatos draudimo, pradėjus savarankiškai mokėti įmokas, privalomasis sveikatos draudimas įsigalioja po trijų mėnesių, tai yra kitą mėnesį po tos dienos, kai tris mėnesius iš eilės jis mokės privalomojo sveikatos draudimo įmokas, arba nuo tos dienos, kai sumokės trijų minimaliųjų mėnesinių algų dydžio įmoką (šiuo metu tai sudaro 2400 Lt). Trijų minimaliųjų mėnesinių algų dydžio įmokos sumokėjimas neatleidžia nuo prievolės mokėti nustatytas mėnesio įmokas.
Nedraustam privalomuoju sveikatos draudimu asmeniui Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamos tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugos.

Draudžiamas valstybės lėšomis

Ar pagal PSD įstatymą vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis vaiką iki 8 metų, kai vaikas lanko vaikų darželį, turi mokėti PSD įmokas? Ar reikėtų mokėti lankantis pas gydytojus?

Sveikatos draudimo įstatymas numato, kad vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų, gali būti draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis. Ši nuostata vienam iš tėvų, auginančiam vaiką, taikoma nepriklausomai nuo to, ar vaikas lanko vaikų darželį.
Draustumui pagal minėtą kategoriją patvirtinti besidraudžiantis vienas iš tėvų turėtų atvykti į artimiausiai gyvenamosios vietos esančią teritorinę ligonių kasą ir pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę) bei vaiko gimimo liudijimo originalą. Draustumą patvirtinantys duomenys bus įvesti į informacinę sistemą, kurios duomenimis naudojasi ir gydymo įstaigos, ir Privalomojo sveikatos draudimo įmokų administratoriai (Valstybinė mokesčių inspekcija ir „SODRA“).

2 Atsakymai į “Atsako Šiaulių teritorinė ligonių kasa”

  1. rasa parašė:

    Laba diena. Turiu ligonį po smegenų infarkto, kuris įvyko 2013,08,04. Pripažinta slauga dvejiems metams. Bartelio indeksas 5bal. Ar jam dar priklauso sanatorinis gydymas valstybės lėšomis trejus metus po ligos?
    Pagarbiai,

  2. Juozapas parašė:

    Kaip pas Jus yra kompensuojama už naujų lęšiukų implantavimą? Ar yra taikomos nuolaidos senatvės ir invalidumo pensijas (bet kurią) gaunantiems? Kiek aš turėčiau mokėti Akių skyriui Šiauliuose?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto