Atsakomybę už dujų kainas norima perleisti savivaldybėms

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Energetikos ministerija suskystintų dujų kainų reguliavimo atsakomybę siekia užkrauti rajono politikams – savivaldybių taryboms. Tačiau galutinį žodį tars Seimas, nes trys parlamentarai, tarp jų ir mažeikiškis Kęstutis Bartkevičius, įregistravo kitą įstatymo pataisą, kurią priėmus ir suskystintų dujų kainas reguliuotų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Ne tik mažeikiškių problema

Šiuo metu suskystintųjų dujų kainos yra tik tiekėjo ir vartotojo susitarimo reikalas. Dėl kelis kartus išaugusio vadinamojo dujų abonentinio mokesčio nemažai vartotojų iš įvairių rajonų, kur teikiamos tokios dujos, kreipėsi į įvairias institucijas, reikšdami nepasitenkinimą susidariusia situacija.
Sausio mėnesio pabaigoje Energetikos ministerija organizavo pasitarimą, kuriame dalyvavę Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Konkurencijos tarybos, Energetikos inspekcijos, Seimo ir savivaldybių atstovai aiškinosi kilusias problemas.
Po diskusijų buvo nuspręsta parengti Energetikos įstatymo pakeitimą, kuriame būtų numatyta savivaldybių tarybų teisė derinti suskystintų naftos dujų tiekimo iš rezervuarų įrenginių kainas.

Sulaukė įstatymo pakeitimo projekto

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius po pasitarimo ministerijoje  „Santarvei“ prisipažino, kad Mažeikiai nepritaria ketinimams tokią prievolę užkrauti tik savivaldybėms, nes gamtinių dujų kainas reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Tačiau rajono savivaldybę jau pasiekė Energetikos įstatymo pakeitimo projektas. Jeigu Seimas jį priimtų, nuo rugsėjo pirmos dienos būtų reguliuojamos ir suskystintų dujų kainos, tačiau ši prievolė atitektų savivaldybėms.
„Mažeikių rajono savivaldybės administracijos nuomone, tikslingiausias suskystintų naftos dujų, centralizuotai tiekiamų vartotojams, kainų problemos sprendimas būtų prilyginant jas gamtinėms dujoms ir reguliuojant jų kainas vienu – Gamtinių dujų įstatymu (pagal jį kainas reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija – B. R.)“, – akcentuojama mažeikiškių atsakyme Energetikos ministerijai.

Mažeikiškiai pateikė siūlymus

Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjos Rimos Podelienės teigimu, nors kainų derinimo perleidimas savivaldybėms ne pats geriausias variantas, tačiau vis geriau negu nieko.
Savivaldybės administracijos vadovai su specialistais gerai išanalizavo Energetikos įstatymo pakeitimus ir papildymus bei pateikė savo siūlymus. Esminis jų – papildyti Savivaldybės administracijos direktoriaus, kuris išduoda ir leidimus verstis mažmenine bei didmenine dujų prekyba, galias.
Pagal įstatymo projektą numatyta, kad savivaldybės taryba analizuoja ir tvirtina kainas, kurias pateikia suskystintų dujų tiekėjas, kas dvylika mėnesių. Mažeikiškiai prašo papildyti įstatymą punktu, kuris leistų savivaldybėms inicijuoti centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų kainų patvirtinimą.
„Jeigu Savivaldybė neturės tokios teisės, tai sumažėjus naftos kainoms (o kartu ir suskystintų naftos dujų kainai), šių dujų tiekėjas galėtų naudoti padidintas kainas, kol sueis 12 mėnesių terminas. „Saurida“, kol nesueis terminas, tikrai nesiūlytų jų peržiūrėti“, – spėjo R. Podelienė.
Savo siūlymą Energetikos ministerijai pateikė ir mažeikiškis Seimo narys Kęstutis Bartkevičius. Jis prašo paankstinti įstatymo pakeitimų projekte numatytą datą: kad suskystintų dujų kainos reguliavimas įsigaliotų nuo liepos, o ne nuo rugsėjo pirmos dienos.

Sprendimą priims Seimas

Šiuo metu Seime yra įregistruotas ne tik Energetikos ministerijos pateiktas projektas, liečiantis suskystintų dujų kainų reguliavimą. Dar anksčiau Seimo nariai mažeikiškis K. Bartkevičius, Remigijus Žemaitaitis ir Audronė Pitrėnienė įregistravo Gamtinių dujų įstatymo papildymą, kuriuo siūloma suvienodinti gamtinių ir naftos dujų, tiekiamų gyventojams maistui gaminti, kainodarą, taip pat užtikrinti garantinį dujų tiekimą buitiniams vartotojams ir užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimo atvejams. Jie siūlo, kad suskystintų dujų kaina būtų reguliuojama nuo liepos mėnesio.
Parlamentaras K. Bartkevičius „Santarvei“ teigė, kad Seime bus svarstomi abu projektai. Mažeikiškis iki to laiko žadėjo padirbėti, kad kolegas įtikintų, jog tikslingiausia ir suskystintų dujų kainos reguliavimą perduoti Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai.

13 Atsakymų į “Atsakomybę už dujų kainas norima perleisti savivaldybėms”

 1. vikas parašė:

  nemokekim to mokescio juk jis pastovus nepajudinamas ,nejaugi ponas ji sugebes pajudinti ,tada jam reikes nauju sutarciu , o ten paziuresim…

 2. taip parašė:

  Dar tokio apsurdo Mažeikiuose nebuvo,prašai atsijungti-sutinka.Paskui delsia du mėnesius,kombinuoja įvairiias,,atsijungimo sąlygas,,iš kurių patys teisininkai juokiasi,kad Rancui dar mažai bylų,gal taikosi į rekordininkus.Savo pavaldinius laiko kvailiukais,verčia meluoti ir durninti dujų vartotojus-gėda.Permokėto abonentinio niekas negrąžins,nes ponulis,kaip vadina jo pavaldiniai, pats prasiskolinęs.

 3. Tadas parašė:

  nuosirdziai tikiu,kad vartotoju teises ginancios instancijos ir rajono valdzia,musu isrinkti seimo nariai pagaliau pazabos ta tikrai jau didziai nebegerbiama pona Ranca.Pagaliau ir mes patys nebebukime avinu banda,nemokekime to naujo mums primesto nerealaus abonimentinio mokescio.O del atsijungimo-kokias iskele saurida salygas ir ar ilgai is musu dar sitaip gali tyciotis,sitaip pazeidziant musu teises?bent mano ir kiek girdejau,daugumos gyventoju nuomone,o gal mes visi klystame?

 4. mazeikietis parašė:

  mielieji zmones,ar ne laikas mums susivienyti ir nemoketi to nerealaus abonentinio mokescio.nejaugi nematot,i kokia padeti nori mus pastatyt ta saurida ir ar begali but didesnis pasityciojimas ir cinizmas vartotuju atzvilgiu?palei juos,tuos abonentinius kad ir 200 ar 500 lt.gali sugalvot ir jie bus teisus.tad nebesizeminkim patys ir nemokekime to ju primesto naujo mokescio,juk sutartis mes pasirase,kad abonentinis mokestis 6,05 lt.

 5. mozepa parašė:

  Veikianti, pelninga duju uki savivaldybe pardave privatininkui, kaina 1 kub. m. buvo 7.3 + abonentinis mokestis 5,9 lt. viso 13,2 lt. Dabar 10,65 + 18,15 = 28,8 lt, padidejo daugiau, kaip 2 kartus. Buvo atlikti darbai: pakeistas ivadinis vamzdis, puse metro i zeme ir iki ivadinio ventilio ir nudazytas geltona spalva, jokiu kitu remonto darbu nebuvo atliekama, nors ir tas ivadinis vamzdis priklauso sauridai. Tai kokio velnio as sunaudodamas 1 kub.m. duju turiu moketi dar ir abonementini mokesti 18,15 lt.. Siulyciau abonementini mokesti pradeti moketi sunaudojus 5 ir daugiau kub. m., tada abonentinio mokescio dalis sudarytu apie 30 procentu, o ne kaip dabar mano atveju 170 procentu.

 6. Avokadas parašė:

  Citata: „Šiuo metu suskystintųjų dujų kainos yra tik tiekėjo ir vartotojo susitarimo reikalas.“
  Būtų idealu, jeigu taip būtų :)
  Deja, mes, daugiabučių namų gyventojai, neturime net teisės pasirinkti naudoti svanco dujas ar ne. Jeigu kainas reguliuos energetikos kainų komisija, tai vistiek būsim priklausomi nuo kito monopolisto – orlen litva. Bet vistiek, geriausia, manau, būtų kad SND kaina priklausytų nuo naftos kainos, negu nuo svanco norų.

 7. mozepa parašė:

  Tai kodel savivaldybe perleido duju uki privatininkui?

 8. Atsakomybė parašė:

  Komisija, užtikrindama Šilumos ūkio įstatymo nuostatų įgyvendinimą, vienašališku sprendimu nustatė UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ šilumos kainos dedamąsias tretiesiems bazinės kainos galiojimo metams, kurios įsigalios nuo 2013 m. kovo 1 d.

  Komisija pirmą kartą klausimą dėl UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ bazinės kainos dedamųjų tretiesiems šilumos bazinių kainų dedamųjų galiojimo metams svarstė 2013 m. sausio 11 d. posėdyje ir konstatavo, kad UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ šilumos kainos dedamosios nustatytos nesilaikant Šilumos kainų nustatymo metodikos nuostatų, numatančių, jog šilumos kainos grindžiamos tiekėjo būtinosiomis sąnaudomis.

  Mažeikių rajono savivaldybės taryba per 30 dienų, kaip numato Šilumos ūkio įstatymas, nepašalino nurodytų pažeidimų, todėl Komisija įgijo teisę UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ šilumos kainos dedamąsias nustatyti vienašališkai.

  Komisijos vienašališki sprendimai dėl šilumos kainos dedamųjų galioja ne ilgiau kaip 12 mėnesių arba kol ištaisomi nurodyti pažeidimai.

 9. mozepai parašė:

  Savivaldybė negali savo noru įpareigoti Sauridos sumažinti kainos, nes to nenumato joks įstatymas. Savivaldybė įstatymų nekuria, ji tik juos vykdo.

 10. Kas isduoda licencijas tas ir muzika uzsako. parašė:

  Tik ne musu savivaldybei … jei turetumem toki mera su komanda kaip Druskininkai visi cirkai mieste baigtusi.

 11. mozepa parašė:

  Man is viso nesuprantama savivaldybes veikla, juk ji yra savo rajono seimininkas, reiskia ji privalo perimti ir reguliuoti tokius darbus: duju tiekima, siuksliu isvezima, vandens tiekima, silumos tiekima, nes perdavus privatininkams kainos isaugo kelis ar net keliolika kartu.
  Abonementinis mokestis gali buti naudojamas, bet jo naudojimo formule yra nesuprantama, faktiskai nekintamoji kainos dalis turetu svyruoti apie 30 procentu kainos ir ieiti i kainos sudeti. Reiskia, jeigu duju kaina yra 10,65 lt, tai abonementinis mokestis turetu buti 3.2 lt ir mokestis uz duju 1 kub.m. 7,45 lt, jeigu duju nenaudoji privalai moketi abonementini mokesti 3,2 lt, kad tiekejas galetu vykdyti savo veikla ir abonementinis mokestis gali kisti, jeigu kinta duju kaina. Tas pats yra ir su salto vandens pardavimo kaina, kuri turi ieiti i salto vandens 1 kub.m. kaina, kaip abonementinis mokestis. Tai kaina sudarytu vandens pardavimo kaina (30 proc salto vandens kainos) 2,06 lt + 4,79 lt = 6,85 lt., 2,06 lt. privalomas moketi mokestis, nors vanduo ir nevartojamas.

 12. pritariu parašė:

  siulymus energetikos ministerijai galėtų siųsti kad ir Dujų nevartotojų bendruomenė.

 13. kazys parašė:

  mazeikiskiai , pagalvokim savivaldybe yra arciau musu o beto admin. direktorius kuris purtosi atsakomybes savo laiku turbut pasirases , kad mums dujas tiektu monopolistas ar geriaui bus , kad kainas reguliuos kainu komisija cia ir mes turetume pareiksti savo nuomone.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto