Augalininkystės tarnyba perspėja apie pavojingą bulvių ligą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) įspėja, kad bulvių ligos – rudojo puvinio – židiniai neseniai buvo užfiksuoti kaimyninėje Lenkijoje, todėl Lietuvos ūkininkai turėtų būti atidesni pirkdami sėklines bulves sodinimui.

Gali žūti beveik visas derlius

Lietuvoje šios ligos atvejų kol kas nenustatyta, tačiau, VAT teigimu, laiku nepastebėjus bulvių rudojo puvinio, jis gali sunaikinti iki 90 proc. derliaus.
„Ypač nerimą kelia faktas, kad ligą sukelianti bakterija plinta ne tik su bulvių gumbais ir kitais augalais, bet netgi vandeniu. Užkrėstą derlių auginantis ūkininkas prarastų galimybę jį realizuoti rinkoje ir ilgą laiką užkrėstame plote negalėtų auginti naujo derliaus“, –  sako VAT direktorius Sergejus Fedotovas.
Bulvių rudojo puvinio liga pastebėta Lenkijos pietvakariuose, Opolės vaivadijoje. Pasak VAT direktoriaus, sunku tiksliai pasakyti, ar apkrėstos bulvės buvo įvežtos į Lietuvos teritoriją, bet toks variantas galimas, nes tarp Lenkijos ir Lietuvos vyksta neoficiali prekyba bulvėmis. žmogaus sveikatai ir gyvybei bulvių rudasis puvinys nekenkia.

Pirkti tik patikrintas bulves

VAT rekomenduoja pirkti tik tas bulves, kurios Lenkijoje prieš jas eksportuojant buvo patikrintos šios šalies augalų apsaugos tarnybos specialistų.
Visos į Lietuvos Respubliką įvežamų maistinių bulvių pakuotės turi būti pažymėtos etiketėmis su Fitosanitarinio registro numeriu, kurį sudaro augintojo registracijos numeris ir vežėjo, sandėliuotojo, rūšiuotojo ar pakuotojo numeris bei statistinis Lenkijos Respublikos regiono kodas.
Bulvių rudasis puvinys pažeidžia antžeminę bulvių dalį ir bulvių gumbus. Liga atpažįstama iš rudų dėmių, matomų perpjovus gumbą.
Pradinėje ligos stadijoje vizualūs požymiai nepastebimi, bet vėliau užsikrėtęs augalas pradeda vysti, lapai keičia spalvą. Virš dirvos paviršiaus apie 2,5 cm esančioje užsikrėtusio augalo stiebo dalyje galima pastebėti rudų dryžių, o perpjovus stiebą skersai iš parudavusių vandens indų sunkiasi pilka bakterijų masė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto