Praėjęs šeštadienis kaime buvo didysis bulviakasis. Bulvių augintojams sunku buvo rasti talkininkų, kasamąją reikėjo užsisakyti iš anksto. BAIMINASI LIETINGŲ ORŲ
„Šiemet visi darbai vėluoja, tačiau bulves žmonės skuba nukasti kuo anksčiau. Orai visiškai nenuspėjami, ilgą laiką lijo, baiminamasi, kad derlius nepradėtų pūti“, – teigė Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Kęstutis Urbonavičius.
Įprasta, kad bulvės dažniausiai kasamos savaitgaliais, nes tada lengviau prisišaukti talkininkų iš miesto. Per bulviakasį kaime rasti laisvų rankų sunku.
„Laukti kito savaitgalio rizikinga, nežinai, kokius orus debesys atneš“, – kalbėjo praėjusį šeštadienį į bulviakasį susiruošę laižuviškiai Augustinai, sulaukę pagalbininkų iš miesto.
Bulviakasis kaime priklauso ne tik nuo orų, bet ir nuo kasamųjų šeimininkų.
Retas kuris kaimietis bulves verčia arkliniu plūgu. Nors samdyti techniką ir nėra pigu, tačiau su kasamąja bulviakasis kur kas spartesnis.
BULVĖS DERĖJO NEVIENODAI
Šį sezoną orai ūkininkams kėlė nemažai rūpesčių, tačiau nukentėjo ne visi bulvių pasėliai. Šalta vasaros pradžia labiausiai pakenkė ankstyvosioms bulvėms.
Anot valstiečių, šiemet bulvių pasėlius anksti užpuolė maras. „Nepadėjo nė purškimas“, – teigė Valerija Montvydienė iš Letenių.
Kaimo žmonės pastebi, kad šiemet kaip niekada skiriasi atskirų bulvių augintojų derlius. Vieni džiaugiasi dideliais sveikais gumbais, kiti teigia jų surinkę perpus mažiau negu pernai.
„Tie, kurie parinko tinkamą žemę, ją gerai įdirbo, nepagailėjo trąšų, pasėlius purškė nuo ligų, šiemet džiaugiasi geru derliumi“, – pastebėjo Žemės ūkio konsultavimo biuro vedėjas Valerijonas Tenys.
KOMBAINAMS DIRVA PER ŠLAPIA
V. Tenys sakė, kad mūsų rajone nėra populiaru verstis bulvių auginimu, jos sodinamos tik savo reikmėms. Tik vienas kitas ūkininkas turi didesnius šių daržovių plotus.
Leteniškiai Adas ir Valerija Montvydai augina bene daugiausiai bulvių rajone – 6 hektarus. Ūkininkai turi bulvių kasimo kombainą, tad bulviakasis jiems nėra toks varginantis darbas.
„Svarbiausia, kad nebūtų šlapia ir kombainas galėtų normaliai dirbti“, – sakė Valerija Montvydienė, drauge su vyru važiuojanti kasti bulvių. Moteris paaiškino prižiūrinti kombaino darbą, išrenkanti į jį patenkančius akmenis.
Anot pašnekovės, kad bulvių kombainas galėtų normaliai dirbti, reikia, jog bent vieną dieną nelytų, tačiau palankių orų nesulaukiama.
„Dar tik rugsėjo vidurys. Suspėsime nusikasti“, – nepanikuoja ūkininkė.
Apie hektarą bulvių auginanti Irena Zubavičienė iš Kalniškių kaimo nepradėjo jų kasti.
„Turiu bulvių kombainą, kasamąją. Jei geras oras ir kombainas negenda, tokį plotą galima nukasti per dieną“, – sakė pašnekovė.
KAINOS KAIP IR PERNAI
Mažeikių turgavietėje už vidutinio dydžio bulvių kilogramą prašoma po 40-50 centų. Didesnių, miltingesnių bulvių kaina – 60-70 centų. Bulvių maišą galima nusipirkti už 15 litų.
Ne visi pirkėjų sumokėti pinigai atitenka ūkininkui – po 15 centų ar daugiau nuo kilogramo lieka perpardavinėtojui.
„Ūkininkas neturi kada stovėti turguje, todėl priverstas dalytis savo prakaito vaisiais“, – teigė ūkininkė V. Montvydienė. Pašnekovė pasidžiaugė, kad jiems šiemet pavyko sudaryti sutartį, pagal kurią bulvėmis aprūpins mokyklas ir lopšelius-darželius.
Per savaitę keturias dienas savo užaugintomis daržovėmis prekiaujanti Janina Noreikienė sutiko su teiginiu, kad ūkininkai, negalėdami patys parduoti savo produkcijos, praranda nemažai pinigų. Anot jos, ir pirkėjui labiau apsimoka produkciją pirkti iš augintojų.
„Aš visas savo daržoves nuplaunu, nuvalau, pirkėjui nereikia mokėti už atliekas, jam ir nusiderėti lengviau“, – teigė pašnekovė.
PROGNOZUOJA BRANGIMĄ
Turgaus prekiautojai patikino, kad Mažeikių turgavietėse nėra lenkiškų bulvės. Anot jų, kol kas mažeikiškius šiomis daržovėmis pajėgia aprūpinti rajono ūkininkai.
Nenorėjusi būti įvardinta prekiautoja „Santarvei“ pašnibždėjo, kad Mažeikiuose perpardavinėtojai prekiauja ir šilutiškių užaugintomis bulvėmis.
Bulvių prekiautojai nesiėmė prognozuoti, kiek ilgai išsilaikys dabartinės kainos. Anot ūkininkų, spalio pabaigoje jos turėtų kilti, nes vidutinis bulvių derlius esąs prastesnis negu pernai.
Birutė RUDOKIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka