Auksūdžio naujakuriai nenori gyventi apsileidę

Auksūdžio kaimas kasmet vis gražėja. Savo namų aplinkos grožiu senbuviams nenori nusileisti ir naujakuriai: per kaime vykusią Vasaros šventę padėkos raštais už puikų tvarkymąsi apdovanoti keturių namų savininkai. MIESTE NEPRIPRATO
Gausybę gėlių, daug akmeninių grybų, išradingai išpuoštą vežimą pamatėme užsukę į Genutės ir Edmundo Samoškų kiemą. Šeimininkai pasakojo, kad Auksūdyje apsigyveno prieš metus. Naujakuriai sakė, kad gyventi daugiabučiame name nepriprato, kadangi anksčiau visą gyvenimą leido kaime, Telšių rajone, Janapolėje. Paskui į miestą kraustėsi todėl, kad vyras gavo darbą „Mažeikių naftoje“. „Kai gyvenau bute, žiūrėdama per langą verkdavau, nes buvo labai nuobodu. Visą gyvenimą gyvenus kaime, mieste sunku priprasti“, – sakė G. Samoškienė.
Tvarkyti namų aplinką Samoškos buvo pripratę visur. Pamažu gražėja ir jų gyvenamoji aplinka Auksūdyje. Iškart papuošti visko šeimininkai sako negalį: neleidžia kišenė, o ir laiko pritrūksta. Kaip ir ką tvarkys, sutuoktiniai galvoja abu, kai ką nusižiūri važinėdami po kitas vietoves. „Su kaimynais jokiu būdu nelenktyniaujame. Aš iki šiol nesu perėjusi viso kaimo. Pamatau tik tiek, kas yra pakeliui į parduotuvę“, – pasakoja tik dėl savęs grožį kurianti šeimininkė.
Auksūdiškiams tvarkytis padeda ir jų atžalos: sūnūs Martynas ir Edmundas bei dukra Edita.

TVORĄ TVĖRĖ PATS
Liudos ir Kęstučio Pranauskų sodyba išsiskiria nauja, dar ne visiškai baigta tvora, akiai neįprastų formų kelmais. Pasak „Mažeikių naftoje“ dirbančio K. Pranausko, tvoros akmeninėms kolonoms dar trūksta „kepurių“, kurias šeimininkas taip pat ruošiasi daryti iš akmens. „Niekur negaunu geros „kovaldos (kūjo – V. M,)“, – juokauja antrus metus čia gyvenantis mažakalbis Kęstutis.
Gyventi mieste Pranauskams nusibodę, tad pasiieškoję rado vietą, pasak šeimininko, ramiame Auksūdžio kaime.
Kelmus miške surado ir parsigabeno pats šeimininkas. Kad iš apsamanojusių jie virto patraukliomis gamtos išdaigomis – taip pat jo rankų darbas.
Kieme dar guli krūva akmenų: iš jų Kęstutis sakė statysiąs kolonas verandai, kurią ruošiasi didinti.

NERANDA SPECIALISTŲ
Laima Mikalauskienė mus pasitiko kiek sutrikusi ir kuklinosi, esą nieko ypatingo jos ir vyro Sauliaus sodyboje nėra. Pora čia apsistojo prieš penkerius metus. Per tą laiką jau spėjo pasikeisti buvusio 1938 metais statyto gyvenamojo namo išvaizda: sienos apkaltos lentelėmis, puikiai atrodo naujų čerpių stogas.
Naujieji šeimininkai šalia namo išsikasė nemažą tvenkinį, bet jis šiemet per vasaros karščius labai išseko. Prieš akis, pasak Telšių dailės akademijos Dizaino fakultete dirbančios Laimos, dar begalės darbų. Šiuo metu įrengiamas namo vidus, restauruoti reikia kieme esančias klėtis. „Dar daug darbo, reikia ir daug pinigų. Klėtims autentiškai restauruoti ieško specialistų. Jaunų nėra, o senieji dėl prastos sveikatos jau nebeapsiima. Šiuolaikiškai sutvarkyti galima greitai, bet taip nesinori“, – pasakojo moteris.

RAGINTI PUOŠTIS NEREIKIA
Anksčiau Mikalauskai gyveno penktame daugiabučio namo aukšte Mažeikiuose. „Didėjo šeimyna, norėjosi savo kiemelio. Kaime ir gyvenimo būdas kitoks. Čia dar daug ką reikia nuveikti, tik vis to laiko pritrūksta“, – dalijosi mintimis dailininkė. Namuose su mama buvęs sūnus Ignotas sakė, kad kaime jam nenuobodu. Jaunėlis sūnus šiuo metu svečiuojasi pas gimines.
Auksūdžio bendruomenės pirmininkas Antanas Tenys sakė, kad už gerą aplinkos tvarkymą padėkos raštu dar apdovanota Morta Milėškienė. Anot pirmininko, raginti puoštis auksūdiškių nereikia – čia gyvenantys žmonės vertina grožį. Anksčiau prasčiau besitvarkančius šeimininkus tekdavo įspėti, bet tokių dabar kaip ir nelikę – esą gėda prieš gražiai besitvarkančius kaimynus.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
K. Pranauskas, savo valdose numatęs daryti daug ir gražių permainų, pradėjo nuo tvoros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto