Autobusėlyje buvo galima nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio

Pirmadienį Tirkšlių seniūnijos moterys turėjo galimybę dalyvauti šiųmetėje akcijoje „Nedelsk“. „Rožinio kaspino“ autobusėlyje nemokamai pasitikrinti, ar neserga krūties vėžiu, panoro beveik 70 tirkšliškių.
NUSTATĖ SERGANČIŲJŲ
Akcijai Tirkšlių seniūnijoje buvo skirtos keturios valandos, tačiau koordinatorė Laima KašėtaitėVladimirec „Santarvei“ sakė, kad buvo priimtos visos atėjusios moterys. Konsultacijoms pritaikytame autobuse besikreipiančių moterų krūtis apžiūrėjo, echoskopu patikrino, konsultavo, į klausimus atsakė onkologas iš Šiaulių Viktoras Zažeckis. Moterims buvo dalijami lankstinukai „Nedelsk“.
Koordinatorė pastebėjo, kad daugelis pasitikrinti atėjusių moterų buvo vyresnės nei 50 metų, jauniausiajai pacientei – 32eji. Vienai moteriai nustatyta lipoma, vienai fibroadenoma ir net 5 moterims rasti galimi krūties vėžio ženklai.
Tą pačią dieną „Rožinio kaspino“ autobusėlis lankėsi ir kaimyninio rajono Nevarėnų seniūnijoje. Iš 72 patikrintų moterų, keturioms nustatyta lipoma, vienai įtartas krūties vėžys.
AKCIJA RENGIAMA
PENKTI METAI
„Rožinis kaspinas“ visame pasaulyje vienija moteris, neabejingas savo sveikatai.
Prieš 5 metus prasidėjęs visuomeninis judėjimas „Nedelsk“ nuolat ragina moteris rūpintis savo sveikata bei organizuoja nemokamas patikras visoje Lietuvoje.
Per ketverius metus „Rožinio kaspino“ autobusėlis aplankė 185 Lietuvos miestus ir miestelius ir dėl krūties vėžio patikrino beveik 25 tūkstančius moterų. 283 moterys autobusėlyje sužinojo, kad serga krūties vėžiu, vienai iš penkių nustatytos gerybinės krūtų ligos.
Planuojama, jog šiųmetinių kelionių metu nuo gegužės 2 iki liepos 15 dienos bus aplankyta apie 120 vietovių ir krūtis pasitikrins daugiau nei 6000 moterų.
SVARBIAUSIA – NEDELSTI
JAV vėžio registro duomenimis, kas 8 moteris suserga krūties vėžiu.
Projekto „Nedelsk“ organizatoriai teigia, kad vėžiu kasdien suserga beveik 50 Lietuvos gyventojų, krūties vėžys kasmet nustatomas apie 1300 moterų, tačiau tik kas ketvirtai diagnozuojamas pirmos stadijos vėžys, kurį išgydyti galima apie 95 proc. ligonių. Tuo tarpu Lietuvoje miršta kas antra susirgusi moteris.
Anot medikų, krūties vėžys – labai apgaulinga liga. Ji gali moters organizme tūnoti daugelį metų, nesukeldama jokio skausmo. Laiku diagnozavus krūties vėžį, išgelbėti galima devynias iš dešimties moterų.
ATLIEKAMAS NEMOKAMAI
L. KašėtaitėVladimirec informavo, kad medikai rekomenduoja moterims nuo 40 metų kas dvejus metus, o nuo 50 metų – kasmet atlikti mamografijos tyrimą.
Moterims nuo 50 iki 69 metų šis tyrimas atliekamas nemokamai: šeimos arba bendrosios praktikos gydytojas parašo laiškąkvietimą, kurį turėdamos moterys gali kreiptis į bet kurią valstybinę sveikatos apsaugos įstaigą.
Pastebėjus krūties formos, odos struktūros ir spalvos pokyčių, spenelio susitraukimą ar įdubimą, iš spenelio tekantį skystį, apčiuopus įtartinų mazgelių ar sustandėjimų krūtyse ar pažastyse, raginama nedelsiant kreiptis į specialistus. Iki 40 metų amžiaus moterys dažniausiai tiriamos echoskopu.
Jono Strazdausko nuotr.: Tirkšlių seniūnijoje prie rožinio autobusėlio rinkosi daugiausia vyresnio amžiaus – per 50 metų – moterys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto