Aviacijos istorija susidomėjęs mažeikiškis nori dalytis žiniomis

Pijus Poškus (centre) radijo laidų metu klausytojams pasakoja tai, ką įdomaus žino apie aviacijos istoriją. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Ketvirtadienio vakarą Mažeikių viešojoje bibliotekoje surengta paskaita „Lietuvos karo aviacijos šimtmečiui artėjant: mažeikiškiai karininkai Karo aviacijos gretose 1919–1940 m.“
„Santarvė“ pakalbino aviacijos istorija besidomintį ir paskaitą parengusį mažeikiškį Pijų Poškų.

Susidomėjo dar vaikystėje

P. Poškus prisimena, kad aviacija jis pradėjo domėtis dar būdamas penkerių. Pirmuoju impulsu tapo enciklopedijoje pamatyta lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno nuotrauka. Joje lakūnai buvo įamžinti prie lėktuvo „Lituanica“.
„Dabar nei pats sau galiu labai aiškiai atsakyti, nei kitiems papasakoti, kas mane, penkiametį berniuką, toje nuotraukoje patraukė – gal lėktuvas pasirodė įdomus dalykas, gal patys lakūnai. Bet iš to vaikiško susidomėjimo per laiką išaugo kažkas rimtesnio“, – kalbėjo pašnekovas.
Kol mokėsi Mažeikiuose, Merkelio Račkausko gimnazijoje, vaikinui sekėsi ir patiko istorijos pamokos. Jis buvo istorijos olimpiadų dalyvis ir laimėtojas. Be to, buvo tapęs ir vienu geriausiai išlaikiusių Konstitucijos egzaminą.

Turi daug veiklų

Dabar P. Poškus atstovauja inžinierių gildijai, tačiau istorija jam išliko svarbi ir įdomi.
„Jei kalbėtume apie tai, kas mane aviacijos istorijoje labiausiai domina, vis tik sakyčiau, kad tai yra tarpukario Lietuvos aviacija, kuri tuo metu buvo netoli europinio lygio. Žvelgiant iš dabarties perspektyvų, to meto aviatorių pasiekimai iš tiesų buvo pakankamai dideli“, – sakė P. Poškus.
Vaikinas anksčiau itin aktyviai prisidėjo prie interneto svetainės plienosparnai.lt administravimo. Dabar nuo šios veiklos kiek nutolo, tačiau aktyviai tyrinėja Lietuvos aviacijos istoriją, ieškodamas informacijos lankosi archyvuose.

Yra daug įdomios medžiagos

Pasak pašnekovo, žmonės, besidomintieji aviacijos istorija, žino pagrindinius istorinius faktus.
Tačiau dar daug įdomių, neištyrinėtų dalykų, svarbios ir įdomios informacijos saugoma archyvuose. Pavyzdžiui, galima rasti ir perskaityti įvairius aviacijos karininkų bei puskarininkių, aviacijos institucijų susirašinėjimus, įsakymus.
„Tokie dalykai paprastam žmogui gal ir atrodo neįdomūs, nereikalingi. Bet aviacijos tyrinėtojai iš tų dokumentų gali sužinoti labai daug. Nes knygose surašyta ne viskas ir ne išsamiai“, – nuomone pasidalijo mažeikiškis.
Pasak jo, aktyviai aviacijos istorijos tyrinėjimo srityje veikia ir Lietuvos aviacijos muziejus Kaune. Lankytojai turi ne tik galimybę aplankyti muziejaus ekspozicijas, bet ir paskaityti muziejaus darbuotojų iniciatyva ir pastangomis išleistų leidinių.
„Kita vertus, aviacija yra gana specifinė, plati sritis, tačiau ja besidominčių žmonių – ne taip jau ir daug“, – sakė P. Poškus.

Prisijungė prie asociacijos

Mažeikiškis viliasi: gal kada nors ateityje jam pavyks nuveikti kažką daugiau iš kitos – praktinės aviacijos pusės.
„Nesu nei parašiutininkas, nei lakūnas mėgėjas. Bet ką gali žinoti, gal kada nors ateityje to išmoksiu. Kol kas tai tik pamąstymai, svajonės. Dabar gilinuosi į aviacijos istoriją“, – sakė „Santarvės“ pašnekovas.
Neseniai P. Poškus prisijungė prie asociacijos memorialui žemaičių aviatoriams statyti. Tai įvyko,
perskaičius informaciją apie ketinimus Mažeikiuose statyti paminklą lietuvių civilinės aviacijos pradininku vadinamam Julijonui Kumpikevičiui ir susitikus su Dariumi Ereminu – kitu aviacijos tyrėju entuziastu.
„Su Dariumi kalbėjomės apie tai, kad buvo ir daugiau mažeikiškių, žemaičių lakūnų, daug nuveikusių šioje srityje. Na, ir man pasiūlė jungtis prie asociacijos. Mielai sutikau, esu už tai, kad reikalingas memorialas žemaičiams aviatoriams įamžinti“, – įsitikinęs pašnekovas.

Kiekvienas kraštas turi lakūnų

Pasak P. Poškaus, Žemaitija itin turtinga garsių, daug pasiekusių lakūnų – kadaise skraidžiusių ir dar tebeskraidančių. Šilalės kraštas turi Jurgį Kairį, Telšiai – Rolandą Paksą, Mažeikių rajonas – J. Kumpikevičių, Aleksandrą Griškevičių. Daug lakūnų yra kilę iš Skuodo, Kretingos.
Mažeikiškis neabejoja: kiekvienas regionas, kiekvienas miestas turi žmonių, kurie verti būti įamžinti planuojamame memoriale.
„Žinoma, yra sakančiųjų, kad, va, vėl žemaičiai sumanė pastatyti paminklą tik saviems, žemaičiams, sau. Yra manančiųjų, kad reikia statyti memorialą visiems – ir suvalkiečiams, ir aukštaičiams, ir dzūkams aviatoriams.
Mes paprasčiausiai norime tokį atminimo ženklą turėti čia, Žemaitijoje, parodyti pagarbą tiems žmonėms, prisiminti jų darbus“, – kalbėjo vaikinas ir pridūrė, kad tas memorialas kažką galbūt paskatins plačiau pasidomėti aviacijos istorija ar net patiems pakilti į dangų.

Nori dalytis su visuomene

Šią vasarą radijo stoties „Mažeikiai. FM“ bangomis buvo transliuojamas laidų apie aviaciją ciklas.
Jose kalbėjo visi trys asociacijos memorialui žemaičių aviatoriams statyti nariai ir šios iniciatyvos palaikytojai, skleidėjai: D. Ereminas, Klemas Inta, P. Poškus.
Laidose aptartos įvairios temos – nuo aplinkinių rajonų aeroklubų įkūrimo istorijos iki žmogaus galimybių skraidyti.
„Nenorime apsiriboti vien tik memorialo žemaičiams aviatoriams pastatymu. Sulaukėme Lietuvos valstybės šimtmečio, artėja Lietuvos aviacijos šimtmetis. Norime paskleisti tą žinią, prisiminti įvykius, žmones, kurie gyveno čia, kur dabar gyvename mes, kurie dirbo, kūrė ir paliko indėlį“, – savo ir bendraminčių veiklą apibūdino P. Poškus.
Ketvirtadienio vakarą viešojoje bibliotekoje surengta paskaita – išraiška to noro, kad apie aviaciją, Mažeikių krašto lakūnus bei jų nuveiktus darbus visuomenė žinotų daugiau.

One Reply to “Aviacijos istorija susidomėjęs mažeikiškis nori dalytis žiniomis”

  1. Algirdas parašė:

    Pijau, ir toliau laikyk išskleistus sparnus , nenuklysdamas nuo pasirinkto kurso…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto