Ąžuolai Viekšniuose primins du prezidentus

Taip prezidento sodintas ąžuolas atrodo dabar. Autoriaus nuotr.

Viekšniai dar šiais metais gali tapti mūsų rajono miestu, kuriame augs dviejų Lietuvos prezidentų padovanoti ąžuolai.

Ąžuolą sodino Prezidentas

Prieš 30 metų „Santarvėje“ buvo išspausdintas 92-ejų metų viekšniškės Antaninos Narutavičienės pasakojimas, kurį užrašė jos sūnus Donatas. Moteris pasakojo, kaip Lietuvos prezidentas Antanas Smetona pasodino Viekšnių miestelyje ąžuolą. Tada jai buvo dvidešimt metų.

Antanina Narutavičienė 1993 m. Viekšniuose – prie ąžuolo,
kurį pasodino šalies prezidentas Antanas Smetona.

„Per Pirmąjį pasaulinį karą valdžios keitėsi kaip dabar. Nespėjai suprasti, kas mus valdo ir kas rytoj valdys. Buvo daug negerų žmonių, visokio plauko vagių ir plėšikų. Mano tėvelius ne kartą apiplėšė dienos viduryje. Plėšė vokiečiai, plėšė rusai, neatsiliko ir vietiniai. Tėveliai kiaules bei karves laikė miške, kad neatimtų paskutinių. Prisimenu, įsiveržė į trobą plėšikai, tėvelį primušė, mamą ir mus, vaikus, suguldė ant žemės ir išnešė viską, ką rado, nepalikdami nė duonos kąsnio. O plėšikai buvo pažįstami, kaimynai. Ta betvarkė tęsėsi tol, kol pradėjo vadovauti respublikai Prezidentas.“
1993 metais viekšniškė sakė tikinti, kad ir dabar prezidentas įves tvarką Lietuvoje, atsigaus kaimas, sustiprės šalies ūkininkai ir vėl bus gausu maisto. Bet jeigu ir toliau trukdys ūkininkui dirbti, tai gero laukti neverta.

A. Narutavičienė dar pasibėdojo, kad mažai kas prisimena A. Smetonos pasodintą ąžuolą – jis gražus, tačiau vienišas ir apleistas. Šalia stovi statybininkų namelis, mėtosi betono luitai. Moteris klausė: kur bus pasodintas kitas ąžuolas, gal jos proanūkiai tai pamatys?
Idėją galima įgyvendinti

Prezidento A. Smetonos sodintas ąžuolas ir dabar puošia miestelį. Jis auga Mažeikių gatvėje, prie „Gilės“ parduotuvės.
Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius „Santarvei“ sakė, kad šio medžio aptverti nėra būtinybės, jis auga žalioje vejoje, keli metrai nuo gatvės.

„Tai, kad čia yra A. Smetonos pasodintas ąžuolas, žymi šalia jo esantis akmuo, jame iškalta tai primenanti informacija. Šiuo metu akmuo po žiemos gerokai yra apneštas, sukritęs į žemę. Vasarą planuojame akmenį pakelti, informacija bus aiškiau matoma“, – žadėjo seniūnas.
Seniūnas pritarė minčiai, kad čia reikėtų ir informacinės lentelės. Jis mano, kad klausimas bus sprendžiamas šiais metais.

Spręs bendruomenė

Viekšniai gali tapti miestu, kuriame žaliuos ir šalies prezidento Gitano Nausėdos dovanoti ąžuolai. Praėjusiais metais konkurse „Nacionalinė judumo savaitė“, inicijuotame šalies prezidento, viekšniškiai surinko didžiausią žingsnių vidurkį tarp miestų.

Už tai Viekšniai pagerbti prezidento G. Nausėdos padėkos raštu, dėl to, kad prisideda prie žaliosios Lietuvos kūrimo, miesto gyventojams padovanoti penki ąžuoliukai, kuriuos balandį jie galės atsiimti Valstybinės miškų urėdijos Panevėžio ir Trakų medelynuose.
„Vietos, kur galimai sodinsime ąžuoliukus, jau apžiūrėtos. Balandį vyks bendruomenės ir seniūnaičių susirinkimas. Vietas parodysime, visi galės siūlyti savo idėjas, tada ir nuspręsime, kur ąžuoliukus pasodinti“, – sakė K. Kryžius.
Tris ąžuoliukus numatyta pasodinti prie Vasaros estrados – bus galima pradėti formuoti alėją, vieną ąžuoliuką – prie Vytauto Didžiojo paminklo, o vieną – prie paminklo broliams Biržiškoms, kur, pasak seniūno, anksčiau augo vinkšnos, tačiau jos nudžiūvo. Dabar čia kaip tik yra laisvos vietos ąžuoliukui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto