Baimė

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Baigėsi per Rusijos pirmą kanalą rodomas televizijos projektas „Ledynmetis“, kuriame dalyvavo lietuvis ledo čiuožėjas Povilas Vanagas ir Lietuvos pilietybę turinti Margarita Drobiazko.
Viskas būtų kaip ir visada gražu, jei ne keistokas Lietuvos pilietybę turinčios moters interviu, pasakytas po jos pasirodymo šiame projekte: „Noriu padėkoti Rusijai už šį projektą, Pirmajam kanalui už tai, kad leido mums pratęsti savo karjerą, nepaisant to, kad tarptautiniuose čempionatuose atstovavome ne Rusijai. Noriu padėkoti Rusijos sirgaliams, kurie mus myli taip, tarsi visą gyvenimą būtume atstovavę Rusijai, ir laiko mus savais. Ačiū jums labai. Iš tikrųjų mes ir esame savi.“
Kaip jau sakiau, viskas gražu – ir projektas, ir šokiai, ir pasirodymai. Tik per visas šventes man nedavė ramybės viena mintis – kaip gaila, kad Margarita pamiršo „menką“ faktą: jei ne jai suteikta Lietuvos pilietybė, ji niekada nebūtų pasiekusi to, ką pasiekė…
Ir pasaulio bei Europos čempionatų bronzos medaliai būtų kaip miražas, jei ji būtų gyvenusi Rusijoje. Nes tokių kaip ji šokėjų ant ledo buvo dešimtys ir Margarita nebūtų galėjusi prasimušti į sovietų rinktinę. Įdomu, ar ir Povilas Vanagas yra laikomas savas, rusas, ar čia tik Margaritos improvizacija?
Bet grįžkime prie interviu. Gaila, kad M. Drobiazko pamiršo, kaip buvo teisėjaujama tų pačių rusų teisėjų ir su jais susijusių kitų šalių teisėjų, nes dailiajame čiuožime dominavo rusai. Ir senoji teisėjavimo sistema tiesiog žlugdė jaunus kitų šalių sportininkus. Nejaugi M. Drobiazko pamiršo, kaip iš jų, ne be rusų pagalbos, buvo atimti medaliai 2002 metų pasaulio čempionate Nagane (Japonija)? Ir jei 1995-aisiais jų į pasaulinį turą nebūtų pasikvietę olimpiniai čempionai Jayne Torvill ir Christopher Dean, jei jie nebūtų tapę lietuvio Povilo ir rusaitės Margaritos choreografais (mat rusams ši pora tada buvo neįdomi), neaišku, ar Margarita būtų kažko pasiekusi dailiajame čiuožime. Neaiški perspektyva, jei M. Drobiazko savęs nebūtų sutapatinusi su Lietuva.
Gaila, kad M. Drobiazko pasisakyme per rusų televizijos pirmą kanalą nebuvo ištartas Lietuvos vardas ir nepasidžiaugta, kad mūsų šalies pilietybė jai atvėrė kelius į šlovę ir kad jos partneris Povilas Vanagas yra lietuvis. Manau, tai sąmoningai buvo nutylėta, kad nebūtų įžeistas Putinas ir dauguma projekte dalyvaujančių rusų čiuožėjų, kurie palaiko Putino režimą ir pritaria karui Ukrainoje. Jau nekalbant apie rusų pirmąjį kanalą, per kurį kone kasdien yra šmeižiama Lietuvos valstybė ir mūsų Prezidentė.
O buvo laikas, kai Margarita manė kitaip. 2009 metais, kai Lietuvos valstybė nesuteikė pilietybės amerikietei Katherine Copely, M. Drobiazko ir P. Vanagas sakė: „Toks sprendimas – neprofesionalus ir nepatriotiškas. Mes nesuprantame, kaip tai galėjo įvykti ir kodėl žmonės, sprendžiantys aukščiausiame lygyje, priima sprendimus, žalojančius Lietuvos įvaizdį dailiojo čiuožimo pasaulyje, olimpiniame judėjime“.
Lietuvos pilietė M. Drobiazko bijojo paminėti Lietuvos vardą per rusų televiziją, tai ji nėra jokia mūsų šalies patriotė. Nejaugi šis Lietuvos pilietės pasisakymas nesulauks jokios reakcijos iš mūsų valdžios… Šiame kontekste labai neskaniai atrodo Lietuvos pilietybės atėmimas iš mūsų krepšininko Žydrūno Ilgausko….
Suprantu, kodėl M. Drobiazko negalėjo paminėti Lietuvos vardo – nes projekte „Ledynmetis“ dar turėjo balsuoti Rusijos žiūrovai, o jei ji būtų ištarusi LIETUVOS,  kuri yra labai priešiška Putino režimui, vardą, tai greičiausiai būtų sulaukusi mažo žiūrovų palaikymo…
Įdomu, kaip jausis čiuožėja M. Drobiazko, čiuoždama Lietuvoje ir mėgaudamasi lietuvių dosnumu. Va čia ir prisiminiau rusų šovinisto, dainininko J. Kobzono pasakytus žodžius ukrainiečių ir kitų tautų menininkams: ko važiuojate į Rusiją, maitinkitės pas save…
Mokslininkai nustatė, kad gimdamas žmogus turi tik dvi baimes: atramos netekimo ir triukšmo. O visos kitos išmokstamos. Baimės intensyvumas priklauso nuo asmenybės ir aplinkybių.
Iš esmės, baimė yra melas, tik atrodantis taip, lyg būtų realus…
Viena iš įgytų baimių yra ta, apie kurią yra pasakęs amerikiečių rašytojas, Nobelio premijos laureatas Džonas Steinbekas: „Valdžia nieko negadina. Gadina baimė… prarasti valdžią“.

6 Atsakymai į “Baimė”

 1. pritariu 100% parašė:

  straipsnio autorius teisus,gaila,kad Vanago zmona taip negarbingai elgiasi.Dar liudniau ,kad vietiniai ateiviai tokie pat.

 2. is kur Mazeikiuose parašė:

  atsirado taip negerbianciu savo krasta ir saves…

 3. Mažeikiškis parašė:

  Pritariu Vardui ir Nepastabiam. Jei esi svečiuose ir elkis kaip svečias. Pritariu ir Margaritos žodžiams- ir aš taip būčiau pasakęs. Ar būtina visados užantyje turėti akmenį. Rusijos TV tenka pamatyti retai- nemačiau ir ,,Ledynmečio“, gaila. Sungaila pasakė, kaip jis būtų elgesis. Po tokio pasireklamavimo abejoju kad ir koks ,,bomželis“ tokį kviestų į svečius- ateis su akmeniu… Šį ,,Santarvės“ šventinį straipsnelį vertinu kaip siekimą kurstyti nesantaiką.

 4. Vardas (privalomas) parašė:

  Su Naujais metais, mielieji, nepriklausomai nuo to, kokia Jūsų gimtoji kalba! Kiek suprantu, projektas „Ledynmetis“, kuriame šoko M. Drobiazko, vyko Rusijoje ir jį rodė Rusijos TV. Tai kam tada ji turėjo padėkoti už šį projektą – Lietuvai? Lietuvoje vyksta Margaritos ir Povilo paruoštas “ Liepsnojantis ledas“, už kurį jie dėkingi Lietuvos žmonėms. Tai kur čia problema? Kam be reikalo kelti tarp žmonių erzelį ir kurstyti neapykantą?

 5. nepastabus parašė:

  A tai čia Virgis pavarė? Nepažiūrėjau į autorystę, pamaniau, kad eilinis lansbergio pezalas…

 6. Čia parašė:

  Virgis pavarė į dešimtuką. Pagarba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto