Baltijos šalių įmonių reitinge pirmauja „ORLEN Lietuva“

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

„Coface“ TOP 50 Baltijos šalių įmonių reitinge – 28 bendrovės iš Lietuvos. Sąraše tradiciškai pirmauja „ORLEN Lietuva“.

Išlaikė nepakitusias pozicijas

TOP 50 Baltijos šalių įmonių sąraše tradiciškai pirmauja „ORLEN Lietuva“, 2017 metais paauginusi apyvartą net 24,7 proc. iki 4 mlrd. eurų ir uždirbusi 211,5 mln. eurų pelno (3,5 proc. mažiau nei 2016 m.).
Visos pirmajame dešimtuke esančios lietuviškos įmonės: „ORLEN Lietuva“ (1), „Vilniaus Prekyba“ (2), „Maxima Grupė“ (3), „Maxima LT“ (4), „Lietuvos Energija“ (6) ir „Sanitex“ (8) – reitinge išlaikė nepakitusias pozicijas.
TOP 50 reitinge 4 pozicijomis (iš 30 į 26) aukščiau pakilo tik viena įmonė iš Lietuvos – „ACME Grupė“.

Daugiausiai įmonių – iš Lietuvos

Naujausiame „Coface“ sudarytame Baltijos šalių TOP 50 įmonių reitinge Lietuva pirmauja turėdama 28 įmones, kai įmonių iš Estijos pateko 15, o iš Latvijos – 7.
Į naujai sudarytą reitingą šiemet pateko po 5 naujas bendroves iš Lietuvos ir Estijos, o įmonių iš Latvijos nepadaugėjo.
Mūsų šalies įmonės pasižymi ir didžiausiu vidutiniu „Coface“ kredito vertinimu – 7,5 balo, kuris rodo mažą nemokumo tikimybę. Bendras Baltijos šalių įmonių rizikos lygis yra 6,7: Latvija gavo 6,4, Estija – 5,5 balo.

Stabilumas išlaikytas

Nors daugumos lietuviškų įmonių apyvarta, palyginti su 2016 m., augo, jų vieta reitinge smuktelėjo bent keliais laipteliais žemyn.
Šių metų TOP 50 reitinge didžiausią – 12 pozicijų – kritimą patyrė „Norfa“ įmonių grupei priklausanti „Rivona“ (iš 27 į 39), „Norfos mažmena“ taip pat smuktelėjo per 10 pozicijų į 33 vietą (iš 23), 11 pozicijų prarado „Euroapotheca“ (iš 36 į 47), „Vičiūnų grupė“ nukrito per 10 pozicijų: iš 19 vietos liko 29.
„Nepaisant to, kad dalis Lietuvos įmonių reitinge neženkliai krito, akivaizdu, jog didėjantis vidaus vartojimas ir sparti eksporto krypčių paieška laipsniškai didina įmonių pajamas bei užtikrina jų stabilumą rinkoje“, – komentavo Mantvydas Štareika, „Coface Baltics“ vadovas.

Lėmė spartus eksporto augimas

2017 m. Baltijos šalyse užfiksuotas itin spartus eksporto augimas: 17 proc. Lietuvoje, 10 proc. Latvijoje ir 9 proc. Estijoje.
„Coface“ ekspertai pastebi, kad Baltijos šalių rinkos išsiskiria itin didele priklausomybe nuo eksporto įtakos šalių bendrajam vidaus produktui.
Pagal pastarąjį rodiklį pirmauja Lietuva (81,3 proc.), antroji yra Estija (78 proc.), trečioji – Latvija (60,5 proc.).
„Coface“ analitikų teigimu, eksporto augimą Baltijos šalyse lėmė padidėjusi paklausa iš Rusijos, kuri ir toliau išlieka svarbi Baltijos šalių eksporto kryptis, teigiamo poveikio turėjo ir atsigavusios kitos pasaulinės prekybos rinkos.
„Eksportas yra svarbi valstybės BVP sudedamoji dalis, o esant mažai rinkai, tokiai kaip Lietuvos ar kitų dviejų Baltijos kaimynių, ši svarba dar labiau išauga. Augantis eksportas tiesiogiai teigiamai veikia ne tik valstybės ekonominius rodiklius, bet ir namų ūkius, nes mažėjant nedarbui auga ir namų ūkių gaunamos pajamos“, – Baltijos šalių ekonominę situaciją komentavo M. Štareika.

Mažėjo nedarbo lygis

Teigiami pokyčiai darbo rinkoje lemia ir privataus vartojimo augimą. Be to, didėja atlyginimai, kuriems įtakos turi ir minimalaus darbo užmokesčio kėlimas.
2018 m. gegužės mėn. duomenimis nedarbo lygis Lietuvoje sumažėjo iki 6,8 proc. (Latvijoje – iki 7,4 proc., o Estijoje – net iki 5 proc.).
Kaip pastebi M. Štareika, situacija darbo rinkoje yra naudinga namų ūkiams ir privačiam vartojimui, tačiau darbo rinkos susitraukimas tampa nemenku iššūkiu verslui. Situaciją kiek sušvelnina užsieniečiai darbuotojai, kurie vietoje anksčiau pasirenkamų darbo vietų Rusijoje vis dažniau atranda Baltijos šalis. Dažniausia tai – ukrainiečiai, taip pat kitų buvusių sovietinių respublikų gyventojai.

Apie „Coface“ TOP 50 reitingą

„Coface“ Baltijos įmonių TOP 50 reitingas yra bendras „Coface“ filialų Vidurio Europoje projektas. Šis reitingas apima didžiausias regiono įmones, remiantis jų apyvarta kalendoriniais 2017 metais. Tyrimas apima Estiją, Latviją ir Lietuvą.
Į reitingą įtrauktos didžiausios Baltijos šalių įmonės, kurių apyvarta yra ne mažesnė nei 300 mln. eurų. „Coface“ reitingas yra pagrįstas pajamomis ir kitais svarbiausiais verslo rodikliais, pvz., grynuoju pelnu ir darbuotojų skaičiumi. Įmonės, kurios buvo pakviestos, tačiau atsisakė pateikti informaciją, į galutinį reitingą nepateko.
Parengta pagal „Coface Baltics“ pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto