Seimas palaiko siūlymą įvesti baudžiamąją atsakomybę už diskriminavimą dėl amžiaus ar negalios
Seimo plenariniame posėdyje teisingumo ministrė Milda Vainiutė pateikė Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriose siūloma numatyti baudžiamąją atsakomybę už diskriminaciją dėl amžiaus ir neįgalumo, už diskriminacijos ar smurto kurstymą ar neapykantos skatinimą prieš šias grupes.
Diskriminavimo pagrindų sąrašas – platesnis
Šiuo metu Baudžiamajame kodekse yra numatyta atsakomybė už diskriminaciją dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, taip pat atsakomybė už kurstymą prieš šias žmonių grupes. Tačiau nieko nekalbama apie diskriminavimą dėl amžiaus ar neįgalumo, nors tarptautiniai dokumentai tokią diskriminaciją draudžia.
Pagrindiniuose Europos Sąjungos ir tarptautiniuose žmogaus teisių apsaugai skirtuose dokumentuose pateikiamas platesnis diskriminavimo pagrindų sąrašas. Juose asmens diskriminacija yra siejama su lyties, rasės, tautinės ar socialinės kilmės, kalbos, religijos ar tikėjimo, politinių ar kitokių pažiūrų, turtinės padėties, gimimo, negalios, amžiaus, seksualinės orientacijos ir kitais požymiais.
Nėra numatytos bausmės
Diskriminuoti dėl negalios atskirai draudžia ir Lietuvos ratifikuota Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija.
Lygių galimybių įstatyme taip pat numatytas draudimas diskriminuoti asmenį dėl amžiaus ar dėl negalios, tačiau Baudžiamajame kodekse nėra numatytos bausmės už šio reikalavimo nevykdymą.
2015 m. Lietuvos teismams buvo perduotos 24 baudžiamosios bylos dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, 2014 m. tokių bylų buvo 40.