Bendruomenė vienija keturiolikos tautybių atstovus

Po vienu stogu – keturiolikos tautybių atstovai. Taip gyvena Mažeikių rusų bendruomenės centras.
Artėjančios Velykų šventės jie neįsivaizduoja be tradicinių patiekalų.

VIENIJA ĮVAIRIAS TAUTYBES
Ir prie mokyklos prisiglaudusiam bendruomenės centrui, ir mokyklai vadovauja Nina Skibickaja. Moteris suskaičiavo arti dvidešimties aktyviausių centro žmonių. Tačiau į bendruomenės organizuojamus renginius sueina kelios dešimtys įvairių rusakalbių tautų atstovų.
„Tuo mes ir ypatingi. Mažeikiuose gyvena keturiolikos tautų žmonės. Ir visi jie sutelpa po vienu stogu,“ – paaiškino centro vadovė.
Su „Santarve“ susitikusios moterys įsitikinusios: neįmanoma atskirti bendruomenės, mokyklos ir cerkvės. Vaikai dalyvauja sekmadieninėje mokykloje, kur ne tik kalbama apie religiją, bet ir užsiimama rankdarbiais.
Įprasta, kad po maldos bendruomenės nariai padeda tvarkyti cerkvės aplinką.

SAUGO TRADICIJAS
Viena per kitą moterys pasakoja, kur yra buvę. Šiuo metu rusakalbiai mažeikiškiai bendrauja su bendraminčiais iš Radviliškio, Šiaulių, Kėdainių bei Klaipėdos. Partnerystės ryšiai vienija ir su Latvijos Saldaus miestu.
Į bendruomenės veiklą įsitraukia ir jaunimas. Po mokslų į Mažeikius grįžusi Milana Mamedova viliasi, jog pavyks pritraukti jo ir daugiau.
„Visgi mes gyvename Lietuvoje, mes, žinoma, domimės lietuvių kultūra ir tradicijomis. Bet norisi, kad neužsimirštų ir mūsų tradicijos,“ – savo pagrindinį motyvą prisijungti išdėstė mergina.
Daugiau nei dešimt metų veikiančio centro pirmininkė N. Skibickaja patikino, kad per organizuojamus projektus daugiau apie savo šaknis sužino ne tik mokiniai, bet ir kaimynai. Į šventes pakviečiami ir rajono mokyklose dirbantys rusų kalbos mokytojai.
Pasak bendruomenės, rusakalbių užduotis – ne tik skleisti žinias apie savo kultūrą, bet ir jas saugoti būsimoms kartoms. Tam mokyklos patalpose prieš šešerius metus įsteigtas muziejus.
Vienas iš kultūros atributų – nacionaliniai valgiai. Tad Mažeikių rusų bendruomenės centre susirinkusios moterys noriai pasidalijo receptais.
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO.: Rusų bendruomenės centro narės pasakojo neįsivaizduojančios centro veiklos be mokyklos ir cerkvės.

ŠVENTINIAM VELYKŲ STALUI

SALOTOS „SAULĖLYDIS“
2 virti burokėliai, 4 virtos bulvės, 4 virtos morkos, konservuotų pievagrybių, šviežių kopūstų (kad būtų minkštesni – užpilti karštu vandeniu ir truputį palaikyti), 2 arbatiniai šaukšteliai sausų garstyčių, 2 arbatiniai šaukšteliai cukraus, 6 valgomieji šaukštai aliejaus, acto, druskos, česnakų, pipirų – pagal skonį.

Iš pradžių paruošti padažą: gerai sumaišyti garstyčias, cukrų, aliejų, pagardinti druska, pipirais, česnakais.
Tam, kad salotos gautų tokią formą, kaip parodyta nuotraukoje, galima naudoti torto kepimo formą. Viską išdėstom sluoksniais.
Pirmiausia dedame supjaustytas dvi morkas, antram sluoksniui dėti dvi supjaustytas bulves, užpilti padažu. Vėliau berti smulkintus pievagrybius, užpilti padažu ir dėti truputį bulvių, ant jų – burokėlių sluoksnis.
Toliau sluoksniuoti kopūstus, vėl pjaustytas bulves ir viršutiniam sluoksniui – likusias morkas.
Kiekvieną sluoksnį užpilti padažu ir gerai suspausti.

KLASIKINIS „KULIČ“
1–1,5 kg kvietinių miltų, 2,5 stiklinės pieno, 50 g šviežių mielių, 20 kiaušinių, 200 g cukraus, 500 g sviesto, druskos pagal skonį.

Miltus sumaišyti su šiltu pienu, įdėti nedideliame kiekyje pieno ištirpintas mieles. Uždengti indą ir palikti šiltoje vietoje.
Kai masė pakils, įdėti dvidešimties kiaušinių trynius, ištrintus su cukrumi, ištirpdytą sviestą ir druskos.
Viską gerai sumaišyti. Įdėti suplaktus kiaušinio baltymus, pridėti miltų, kad tešla būtų pakankamai tiršta.
Uždengti indą šiltu rankšluosčiu, padėti šiltoje vietoje ir leisti tešlai vėl pakilti.
Kepiniui kepti tinka skardinės nuo marinuotų žirnelių ar kukurūzų. Sieneles ir dugną sutepti aliejumi.
Paruoštą tešlą gerai išminkyti. Tešla formos užpildomos iki pusės. Paliekama tol, kol tešla pakils iki kraštų. Dedame į iki 180 laipsnių įkaitusią orkaitę ir kepame.

KARALIŠKOJI PASCHA
1 kg varškės, 200 g sviesto, 5 kiaušiniai, 2 stiklinės grietinės, 1 stiklinė cukraus, 100 g migdolų, pusė stiklinės razinų, 1 arbatinis šaukštelis vanilinio cukraus.

Varškę ištrinti per rėtį, įdėti kiaušinius, sviestą, grietinę. Kaitinti ant mažos ugnies, nuolat maišyti, kol užvirs. Staigiai ataušinus, įdėti cukrų, pertrintus migdolus, razinas, vanilinį cukrų. Gerai sumaišyti, ataušinti. Masę perdėti į specialios formos indą, išklotą medžiaga. Parą laikyti paslėgus. Patariama laikyti šaldytuve, kad išbėgtų skysčio perteklius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto