Bibliotekoje trūksta knygų – ne skaitytojų

Dangira Undžienė viliasi, kad ateis laikas, kai ne tik daugės skaitytojų, bet ir daugiau lėšų bus skiriama knygoms įsigyti. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Bibliotekininkai pasidžiaugia, kad internetas, greitėjantis gyvenimo tempas neįstengia išstumti knygos iš mūsų gyvenimo. Mažeikių viešojoje bibliotekoje skaitytojų netrūksta, tik – kai  kurių knygų.

Skaitytojai įvairūs

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė pastebėjo, kad per pastaruosius keletą metų bibliotekos nebelanko apie du šimtai mažeikiškių. Tokia situacija galėjo susidaryti dėl gyventojų emigracijos.
Tačiau vedėja pasidžiaugė, kad praėjusiais metais skaitytojų jau šiek tiek padaugėjo. Šiandien miesto skaitytojų ratą sudaro beveik pusantro tūkstančio knygų mėgėjų. Trečdalis jų – aukštesniųjų klasių moksleiviai bei studentai.

Užsakymams trūksta pinigų

Įvairias skaitytojų kategorijas domina ir skirtingų temų bei žanrų leidiniai. Pasak D. Undžienės, jaunesnio amžiaus skaitytojai – moksleiviai ir studentai, pageidauja populiariosios, ypač programinės literatūros. Tačiau anot bibliotekos darbuotojos, jų nuolat pritrūkstama, nes tokių knygų dažniausiai gaunama po vieną egzempliorių, o kai kurių itin pageidaujamų – iš viso skyrius neturi.
Pernai, palyginti su ankstesniais metais, skaitytojų aptarnavimo skyrius (jame lankosi skaitytojai nuo penkiolikos metų), gavo dviem šimtais knygų mažiau.
Anot D. Undžienės, bibliotekos darbuotojai, užsakinėdami knygas, turi gerai pasverti: užsakyti moksleiviui, studentui psichologijos ar ekonomikos knygą, ar populiariosios grožinės literatūros leidinį.
„Kad ir kaip būtų gaila – ne visi skaitytojai gauna tokių knygų, kurių jie pageidauja, nes dėl per mažo finansavimo mes negalime jų įsigyti“, – apgailestavo skyriaus vedėja.

Paklausiausia literatūra –
programinė ir romanai

D. Undžienė pastebėjo, kad itin mėgstami skaitytojų Aleksandros Marininos, Robin Sharma detektyvai, Aleksandros Brown, Jodi Picoult, Herbjorg Wassmo romanai, moksleivių – V. MykolaičioPutino „Altorių šešėly“, Romualdo Granausko „Gyvenimas po klevu“, Antano Škėmos „Balta drobulė“.
Biblioteką lanko ir tokie knygų mylėtojai, kurie, persisotinę „saldžių“ skaitinių, imasi sudėtingesnio žanro knygų. Tačiau, pasak pašnekovės, yra ir tokių, kurie jau viską perskaitę, todėl pageidauja naujos literatūros.
„Labai gaila, kad būna tokių atvejų, kaip su itin pageidaujamu Kristinos Sabaliauskaitės romanu „Silva Rerum“ – mes teturime tik du egzempliorius“, – apgailestavo vedėja.
Kai kurios knygos, kaip Daivos Vaitkevičiūtės „Moterys meluoja geriau“, išpopuliarėja po to, kai pagal jas sukuriami videofilmai. Tikimasi, kad toks pat likimas laukia jau ir taip skaitytojų graibstomos Jurgos Ivanauskaitės knygos „Miegančių drugelių tvirtovė“.
Skyriaus vedėja akcentavo, kad itin išpopuliarėjo knygų užsisakymas internetu. Skaitytojui tai yra labai patogu.

Svarbu nepamiršti grąžinti

Skyriaus vedėja D. Undžienė pasakojo, kad dar vis pasitaiko tokių skaitytojų, kurie pamiršta perskaitytą knygą laiku grąžinti bibliotekai, todėl tokiems nusižengėliams skaičiuojami delspinigiai.
Pasitaiko tyčinio ar netyčinio užmaršumo, ir bibliotekos darbuotojai apie prievolę grąžinti knygą primena pranešimais.
„Geriau, kad to nebūtų. Kitos bibliotekos tokias skolas išieško per skolų išieškojimo bendroves“, – nelinksma nata baigia D. Undžienė, primindama skaitytojams: – Jau ir mūsų bibliotekoje tokie skaitytojai yra registruojami skolininkų bazėje, juos mato ir kitų šalies miestų bibliotekos“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto