Bibliotekose – projektas, skirtas piliakalnių metams paminėti

Ingridos Daukontienės nuotrauka

Penktadienį įvyko baigiamasis Mažeikių viešosios bibliotekos Pikelių, Ukrinų ir Židikų filialų vykdomo projekto „Piliakalniai – turtingas praeities pažinimo šaltinis“ renginys ant Dapšių piliakalnio. Vaikai skaitė savo sukurtas legendas, vyko rašinių konkurso „Legenda apie Dapšių piliakalnį“ prizininkų ir dalyvių apdovanojimas, susitikimas su mokytoju ir kraštotyrininku Algirdu Vilku. Projektą iš dalies finansavo Mažeikių rajono savivaldybė.
„Graži ta mūsų Lietuva. Jos sraunios upės, gilūs ežerai, didinga jūra ir šilai, ir kloniai, piliakalniai, kalnai – ir viskas juk čia pat, po mūsų kojom“, – šiais Linos Kleismantienės eilėraščio žodžiais bibliotekininkė pradėjo pirmąją susitikimo dalį. Ošiant medžiams, šviečiant saulei, Pikelių, Ukrinų ir Židikų kaimų vaikai, po kojomis jausdami tvirtą, mūsų protėvių supiltą Dapšių piliakalnį, skaitė savo sukurtas legendas. Jų temos buvo įvairios: nuo velnių, užburtų mergelių iki stebuklingų upių ir milžinų.
Antrojoje renginio dalyje vyko edukacinė paskaita. Mokytojas A. Vilkas supažindino su Dapšių piliakalnio istorija, papasakojo apie čia kadaise stovėjusią pilį, nuvedė į piliakalnio šiaurinio šlaito dalį, kur buvo kapinaitės. Čia 1905 m. Jonas Girdvainis pastatė akmeninį koplytstulpį, kuris žymėjo dviejų sūnų dvynukų, nespėtų dar pakrikštyti, palaidojimo vietą. 1908 m. Boleslovas Kontrimas su savo mažamečiu sūnumi Česlovu Kontrimu įmontavo iš Liepojos atsivežtą metalinį, akmeniniame pagrinde įtvirtintą kryžių Varduvoje nuskendusiai Domicelei Taratuto prisiminti („Domicele (D) Taratuto, 1908 m.“). 2014 m. koplytstulpis atstatytas. Po pasivaikščiojimo kraštotyrininkas dalyviams surengė mini viktoriną apie Mažeikių krašto piliakalnius, pakvietė sušokti senovinį apeiginį šokį apie Žemaitijos simbolį – mešką, žaisti įdomų, senovinį žaidimą dainuojant „dedu dedu pouda, unt koknelės jouda“.

Ingridos Daukontienės nuotrauka

Pabaigoje buvo apdovanojami rašinių konkurso „Legenda apie Dapšių piliakalnį“ prizininkai ir dalyviai. Konkurse dalyvavo 19 vaikų, kuriems įteikti padėkos raštai ir atminimo dovanėlės, o prizininkams – Justei Tarvydaitei už rašinį „Legenda apie Dapšių piliakalnį“, Kornelijai Murinaitei už rašinį „Apie tris upes“ ir Andrellai Kiričenkovaitei už rašinį „Dapšių piliakalnio vaidilutės“ – USB atminties laikmenos.
Projekto, kuris buvo skirtas Piliakalnių metams paminėti, veikla siekta stiprinti vaikų tautinę tapatybę, ugdyti pilietiškumą, supažindinant su piliakalnių istorija, literatūros ir folkloro žanru – legenda, organizuojant rašinių konkursą ir edukacinę paskaitą-ekskursiją ant piliakalnio. Projektas svarbus ir naudingas Pikelių, Ukrinų, Židikų kaimuose gyvenantiems vaikams. Dalyvaudami konkurse, vaikai užsiėmė kūrybine veikla, dažniau lankėsi bibliotekoje ir skaitė knygas, edukacinė paskaita-ekskursija į Dapšių piliakalnį suteikė galimybę įdomiai perteikti istorijos įvykius. Iki liepos 30 d. Ukrinų bibliotekoje eksponuojama Mažeikių rajono 5–7 klasių mokinių dailės olimpiados „Piliakalniai: praeitis ir ateitis“ paroda.

Valda MURAVJOVIENĖ,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto