Birželio sukilimą paminėjo pėsčiųjų žygiu

Pėsčiųjų žygio pabaigoje – trumpas minėjimas prie paminklinio akmens Lūšėje. Nuotrauka iš Nacionalinio susivienijimo archyvo

Minint 1941 metų birželio sukilimą, pirmą kartą surengtas pėsčiųjų žygis Pikeliai–Lūšė.

Traukinio nuvertimas – viena iš akcijų

1941 m. birželio sukilimas, kuriam vadovavo Lietuvių aktyvistų frontas, buvo skirtas atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Jis prasidėjo birželio 22 dieną – kai nacių Vokietija užpuolė Sovietų Sąjungą.

Kaune lietuviai sukilėliai užėmė telefono stotį, radiją, per juos paskelbė apie nepriklausomybės atkūrimą ir Laikinosios vyriausybės sudarymą.
Mūsų rajone yra atmintina vieta, susijusi su šiuo sukilimu, kurią ir nutarė aplankyti žygeiviai.

Pasak vieno iš žygio organizatorių, mūsų krašto rezistencijos istorijos tyrinėtojo Kęstučio Sidabro, 1941 m. birželio 24 d. sukilėlių Lūšėje nuverstas sovietinis traukinys buvo vienas iš ryškesnių sukilimo veiksmų, neskaitant įvykių Kaune ir aktyvių sukilėlių veiksmų Obeliuose. 

Tądien Lūšėje 12 vietos sukilėlių išardė geležinkelio bėgius, nuvertė traukinį bei stojo į mūšį su sovietų kariais. Jo metu žuvo 16 raudonarmiečių ir 8 civiliai, 84 kariai buvo paimti į nelaisvę. Iš sukilėlių vienas buvo sužeistas ir vienas žuvo. Apie šimtą civilių vyrų, moterų ir vaikų iš Latvijos, kurie šiuo traukiniu buvo vežami į tremtį Sibire, sukilėliams pavyko išlaisvinti.

Svečiams surengė ekskursiją

Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Pėsčiųjų žygis turėjo ir priešistorę – iš kitų miestų anksčiau atvykusiems žygeiviams buvo surengta nedidelė ekskursija po mūsų rajoną: svečiai apsilankė prie Daubarių piliakalnio, Bukončiuose, generolo Povilo Plechavičiaus tėviškėje. Taip pat apsilankyta Židikuose, sustota prie atminimo ženklo žuvusiems partizanams Senmiestės apylinkėse.

„Pikeliuose prie Nacionalinio susivienijimo atstovų, kurie buvo vieni iš šio žygio organizatorių, prisijungė Lūšės, Pikelių ir Ruzgų bendruomenių nariai. Esame dėkingi Jadvygai Gedutienei už trumpą supažindinimą su miestelio istorija ir dabartimi. Taip pat pagerbėme generolo Edvardo Adamkevičiaus, kurio gimimo 145 metinės minėtos šiais metais, atminimą, nes Pikeliuose – jo tėviškė, ir išžygiavome Lūšės link“, – „Santarvei“ pasakojo K. Sidabras.

Įrengė vėliavos stiebą

Po ekskursijos po Pikelius pėsčiųjų žygio dalyviai, nebodami prapliupusio lietaus, nužygiavo į Lūšę, kur prie paminklinio akmens, skirto istoriniam įvykiui pažymėti, surengtas minėjimas.

Nacionalinio susivienijimo narių iniciatyva prie paminklinio akmens įrengtas vėliavos stovas, ant jo buvo iškelta Lietuvos trispalvė.

„Ar žygis pavyko? Pripažinkime, kad Mažeikiai yra šalies užkampis, o Židikų bei Pikelių apylinkės – pats mūsų rajono pakraštys, tad norėjosi, kad iš kitų miestų atvykę žygeiviai nors kiek susipažintų su šiuo kraštu ir, manau, tai pavyko padaryti – žmonės pamatė, kad iš šių vietų yra kilęs ne vienas garbus mūsų šalies žmogus. Manau, nesvarbu, kiek žmonių dalyvavo, svarbus šios idėjos, siekio pagerbti svarbią šaliai datą įgyvendinimas“, – sakė K. Sidabras.

Žmonės bendravo, džiaugėsi daugiau pamatę ir sužinoję. Anot organizatoriaus, jeigu tik bus norinčiųjų, šis pėsčiųjų žygis gali tapti tradiciniu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto