Boguslavo kaimas pavadinimą paveldėjo iš čia buvusio dvaro

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Boguslavo istorija prasideda nuo čia buvusio Chominskių dvaro, turėjusio apie 80 hektarų žemės. Vėliau dvarą išparceliavus čia atsirado kaimas su tokiu pačiu – Dievą garbinančiu – pavadinimu. Dabar dvaro likę tik vienas kitas pastatas, sodas ir prisiminimai, o Viekšnių seniūnijoje esančiame Boguslavo kaimo devyniose trobose gyvena netoli keturiasdešimties darbą, gyvūnus ir savo kaimą mylinčių žmonių.

Dvaras – Chominskių valdos

Boguslavo kaimą vietos gyventojai dar vadina tiesiog Boguslava. Jį rasite už keleto kilometrų –  vieškeliu iš Pievėnų važiuodami Kapėnų link.
Boguslaviškių trobos viena po kitos išsirikiavusios kairėje kelio pusėje, šiam kaimui priklauso ir keletas atokiau vieškelio išsidėsčiusių vienkiemių. Tarp jų – ir jau istorija tapusio didžiuliais medžiais apaugusio Boguslavo dvaro sodyba.
Paskutinis sodybos savininkas – ramiai čia senatvės dienas leidžiantis buvęs agronomas ir ūkininkas Zigmas Bružas. Šį dvarą prieš II pasaulinį karą iš buvusio LKP veikėjo Vladimiro Beriozovo tėvo nupirko broliai Liudas ir Teodoras Tarvydai (Teodoras – prieš pusantrų metų šį pasaulį palikusios Zigmo žmonos Meilutės senelis).
Dar anksčiau – nuo XVIII amžiaus pabaigos – Boguslavo dvaras priklausė Chominskiams.  Daugelį metų dvaras buvo perduodamas šios giminės palikuonims. Šiame dvare 1884 metais gimė lenkų kalbininkas, profesorius Algirdas Chominskis.
Paskutinioji Boguslavo dvaro savininkė buvo Emilija Chominskienė, Anapilin išėjusi 1926 metais ir palaidota Pievėnų kapinėse. Dvaras buvo išparceliuotas dar jai gyvai esant – 1925 metais, o šiose apylinkėse susikūrė Boguslavo ir Vėsaičių kaimai.
Pirmasis išliko iki šiol, o antrasis laikui bėgant išnyko ir vietos gyventojai apie jį nieko nebežino.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto