„Brailliant“ kūrėjai: „Žmonių dėmesys – raktas į verslumą“

Mažeikiškiai gimnazistai ypač susidraugavo su Sakartvelo komanda, „Gen-E 2023“ pelniusia trečią vietą.

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos moksleiviai Damiras Samarinas ir Eligijus Girdenis, Stambule surengtame antreprenerystės festivalyje „Gen-E 2023“ pristatę stalo žaidimą akliesiems ir silpnaregiams „Brailliant“ ir užėmę 2-ąją vietą, sulaukė įvairių institucijų, žiniasklaidos dėmesio.
Mažeikiškiai, tik grįžę iš Turkijos, buvo pakviesti į sostinę – dalyvavo susitikimuose su Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, SEB banko vadovais.

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos moksleiviai Damiras Samarinas ir Eligijus Girdenis, Stambule surengtame antreprenerystės festivalyje „Gen-E 2023“ pristatę stalo žaidimą akliesiems ir silpnaregiams „Brailliant“ ir užėmę 2-ąją vietą, sulaukė įvairių institucijų, žiniasklaidos dėmesio.
Mažeikiškiai, tik grįžę iš Turkijos, buvo pakviesti į sostinę – dalyvavo susitikimuose su Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, SEB banko vadovais.

Šį antradienį gimnazistus, jų mokytojus Rimą Meldaikienę ir Raimondą Milėšką, gimnazijos direktorę Astą Žukauskienę, mokinių bendrovei padėjusius verslininkus dalykinių pietų pakvietė Mažeikių rajono savivaldybės merė Rūta Matulaitienė.
Gimnazistai teigia, kad tarp jų tikslų – įkvėpti kuo daugiau jaunų žmonių, kad jie pradėtų kurti.

Žinomumas – kaip prizas

Mažeikiškiai, kurie rugsėjį pradės lankyti paskutinę gimnazijos klasę, kalbėjo: valdžios ir žiniasklaidos dėmesys – tai jų raktas į verslumą: „Kai mes laimėjome, nujautėme, kad taip bus, bet tikrai nebuvo minčių „Mes dabar žvaigždės“ ir „Mes kažko dabar jau pasiekėme“. Ten, Stambule, mes tiesiog užlipome ant scenos atsiimti apdovanojimo, bet čia, Lietuvoje, žinomumas bei dėmesys ir yra mūsų prizas. Svarbu, kad dabar žmonės apie mus žino. Iš verslo pusės tai yra dar vienas įrankis plėsti žinią apie mūsų produktą. Gavome geriausią dovaną, kokią galėjome gauti, nes tai yra raktas į verslumą“, – kalbėjo E. Girdenis.

Naujos patirtys ir nauji draugai

Turkijos įspūdžiai dar neišblėso. Didžiausią įspūdį E. Girdeniui ir D. Samarinui paliko Sakartvelo komanda, konkurse užėmusi 3-iąją vietą.

Taip atrodė žaidimo „Brailliant“ ir jo kūrėjų pristatymas Stambule.

Lietuvius sužavėjo gruzinų kurta pirštinė, padedanti klausos negalią turinčiam žmogui bendrauti. Mūvėdamas pirštinę jis gali rodyti gestus, o pirštinė įgarsina tekstą ir jį dar rodo ekranėlyje.
Abi komandos pradėjo bendrauti dar iki konkurso Turkijoje.

„Mes netikėtai susipažinome virtualaus skambučio metu – likus mėnesiui iki „Gen-E“. Pasikalbėjome ir supratome, kad jie kuria labai panašų produktą. Mes kuriame akliesiems, o jie kurtiesiems, kad juos įtrauktume į visuomenę. Atvykę į Stambulą daug bendravome. Jų inovacija yra puiki“, – tvirtino mažeikiškiai.

Noras padėti žmonėms ar užsidirbti?

D. Samarinas akcentavo: žaidimą jie kūrė ne dėl pinigų, o norėdami suteikti žmonėms galimybę, kurios jie neturėjo iki šiol. Parengiamuoju laikotarpiu jaunosios bendrovės įkūrėjams teko nemažai bendrauti su potencialiais jų produkto vartotojais – žmonėmis, turinčiais regėjimo negalių.
Kartu gimnazistai tyrė ir rinką.

„Reikia suprasti, kad du iš trijų neregių ir silpnaregių yra bedarbiai. Taigi, žaidimo kaina turi būti jiems prieinama. Mes ir šiaip niekada negalvojome apie kažkokį pelną, per visus tuos aštuonis mėnesius nė karto nesame išsimokėję atlyginimo. Nors ir esame uždirbę, gavę iš rėmėjų, bet niekada nesame susėdę ir pagalvoję: o gal pasiskirstome atlygį ir žiūrime, kas bus toliau.
Net nebuvo tokio klausimo, nes mes viską iš karto reinvestuojame“, – pasakojo gimnazistas.
Šiandien jie neabejoja: pasistengus sumanymą galima bus įgyvendinti iki rinkos.

„Sieksime, kad tai nebūtų tik puiki, bet neišpildyta idėja. Mes iš tikrųjų jį sukursime, kad atėjęs į parduotuvę žmogus, kuriam „Brailliant“ reikia, galėtų jį įsigyti ir žaisti“, – tvirtino abu gimnazistai, liepos mėnesį šeimos renginyje pristatę žaidimą mažeikiškiams ir suteikę galimybę jį išbandyti.

Idėjos gali gimti ir mokyklos suole

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniai sakė: sukūrus žaidimo idėją ir pradėjus ją įgyvendinti, jie sulaukė didelio mokytojų R. Milėškos ir R. Meldaikienės, mokyklos bendruomenės palaikymo. Žaidimui gaminti buvo leidžiama naudotis mokyklos 3D spausdintuvu.

Gimnazistai aptarė, kaip vyksta idėjos realizavimas, kitiems mokiniams pristatė darbo etapus, rezultatą.
„Parodėme, kad yra įmanoma iš klasės suolo sugalvoti verslą, kad tavo verslo idėja iš tikrųjų veikia ir gali atnešti pelno. Kad tu sukūrei pridėtinę vertę, savo produktą ir gali jį parduoti. Mes norime įkvėpti kuo daugiau jaunų žmonių, kad jie pradėtų kurti“, – kalbėjo E. Girdenis.

Pasak gimnazistų, Lietuvoje gyvuoja mąstymas, kad, jei nori kurti verslą, reikės labai didelių investicijų. Mažeikiškių nuomone, tai nėra tiesa – kartais pakanka ir 10 eurų sėkmingam verslui pradėti.
„Kai pabendravome su verslo žvaigždėmis, supratome, kad didžioji dalis šių žmonių yra labai atviri jaunimui. Tokiose situacijose jie tikriausiai mato save jauną ir nori padėti… Mes nesame daug pasiekę, bet nuėjome šiokį tokį kelią ir tikrai žinome, ką reiškia pradėti nuo nulio. Todėl esame tikrai pasiruošę padėti kiekvienam, kas į mus kreipsis“, – kvietė Merkelio Račkausko gimnazijos moksleiviai.

Svarbu – prioritetai

Per aštuonis mėnesius trukusį projektą būsimieji abiturientai išmoko atskirti, kas jų gyvenime yra svarbiausia.

Savivaldybės vadovai pasveikino Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokinius Damirą Samariną ir Eligijų Girdenį, sukūrusius inovatyvų stalo žaidimą Brailio raštu „Brailliant“,
mokomąją bendrovę kuravusius pedagogus, vietos verslo atstovus.

Verslo idėjos sėkmės jaunuoliai nelaiko svarbesniu dalyku už santykius su žmonėmis.
„Išmokome, kad yra svarbūs dalykai ir yra svarbiausi dalykai. Verslas yra svarbus dalykas, bet tai niekada nebus svarbiausias dalykas mūsų gyvenime. Šeima yra svarbiau, santykiai yra svarbiau, kiti žmonės yra tikrai svarbiau. Supratome: ten, kur tu investuoji savo laiką, ten ir yra tavo širdis. Bet kartais pagalvoju, kad esu per daug pasinėręs į tai, ką darau, ir nebematau viso kito pasaulio“, – prisipažino D. Samarinas, akcentavęs, kad svarbu grįžti prie nusistatytų prioritetų.

E. Girdenis taip pat tvirtino, kad bendrystės tikslas nėra pelnas: „Aš noriu, kad jokie pinigai nepavergtų mūsų širdžių, mūsų tikslo – būti su žmonėmis, būti jiems naudingiems.“

Ateityje – kiti žaidimai neįgaliesiems

Vaikinai jau kaupia idėjas kurti ir kitokių žaidimų neįgaliesiems – ne tik regos, bet ir klausos negalią turintiems žmonėms. Žaidimus gimnazistai planuoja kurti ne tik fiziniu, bet ir skaitmeniniu formatu, kad juos galėtų pasiekti daugiau žmonių.

„Manome, kad mums pavyks pereiti ir į kurčiųjų rinką, o vėliau ir į skaitmeną. Kurti programėles, kad aklieji galėtų žaisti ne tik šeimos rate, bet ir su visiškai nepažįstamais žmonėmis. Iš bet kurios šalies. Tai būtų būdas visus dar labiau sujungti. Kita vertus, ir mums patiems dar reikia šiek tiek užaugti, nes mes dabar labai gilinamės į tai, kaip padaryti stalo žaidimą. O po to ateis laikas, kai mes gilinsimės į tai, kaip reikia padaryti viską skaitmeniškai, įskaitant ir programėles. Labai tikimės, kad mums pavyks“, – kalbėjo mažeikiškiai.
Aida ADOMAUSKAITĖ
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto