Buvusių mokyklų muziejai randa prieglobstį

Judyta Tekingunduz sakė, kad dar nėra tiksliai žinoma, koks bus Krakių pagrindinės mokyklos muziejaus likimas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pastaruoju metu daugėja uždaromų kaimo mokyklų, tad buvusiems mokiniams ir mokytojams parūpo, kas nutiks kelerius metus ar net dešimtmečius rinktai mokyklos istorijai. Įvairūs eksponatai ar rašytinė medžiaga buvo saugoma mokyklose ir demonstruojama į švietimo įstaigas atvykstantiems svečiams. Uždarius mokyklas, nebelieka ir jų muziejų.
Šių mokyklų vadovai suskubo nuraminti: visi eksponatai yra saugomi ir juos bus galima pamatyti – tik jau kitose patalpose.

Perduota Laižuvos seniūnijai

Laižuvos pagrindinės mokyklos, kuri buvo uždaryta šiais metais, direktorius Antanas Vasiliauskas patvirtino, kad mokykla turėjo sukaupusi nemažą muziejų. Uždarius mokyklą, eksponatai niekur nedingo – jie perduoti Laižuvos seniūnijai.
Buvusio mokyklos vadovo teigimu, visi šio muziejaus eksponatai perkelti i į atsilaisvinusias pašto patalpas.
„Viskas suvežta į buvusį paštą ir planuojama, kad čia veiks savotiškas muziejus. Miestelio svečiai galės užsukti ir viską apžiūrėti, nes istorinė medžiaga rinkta ne tik apie mokyklą, bet ir apie miestelį“, – „Santarvei“ sakė A. Vasiliauskas.
Pasak pašnekovo, buvę minčių viską perduoti Mažeikių muziejui, tačiau laižuviškiai labiau norėję, kad jis liktų miestelyje.
A. Vasiliauskas prisiminė: kol dar dirbo mokykla, miestelio svečiai paprastai aplankydavo Antano Vienažindžio kapą ir užsukdavo į mokyklos muziejų. Dabar muziejus būsiąs kitame pastate.

Eksponuojama Renavo sodyboje

Renavo pradinė mokykla nuo šio rugsėjo taip pat nepriima mokinių. Jos direktorė Vida Gureckienė „Santarvei“ sakė, kad visą sukauptą medžiagą, liudijančią apie ilgametę mokyklos istoriją, kartu su eksponatais ji perdavė Renavo dvaro sodybos muziejui.
„Džiaugiamės, kad mūsų mokyklos sukaupti eksponatai, knygos, istorinė medžiaga rado prieglobstį kitame muziejuje ir kad jis nėra labai toli nuo mūsų. Buvę mokiniai, grįžę į tėviškę, ir mokytojai tikrai turės kur ateiti ir susipažinti su mokyklos istorija ar ją prisiminti. Tikrai niekas neužmiršta ir neišmesta“, – kalbėjo V. Gureckienė.
Jos teigimu, ateityje planuojama kartu su Renavo dvaro sodybos specialistais susėsti ir visą sukauptą istorinę medžiagą susisteminti, aprašyti.
„Bendromis jėgomis žadame įrengti vieną kambarį, kuris ir būtų skirtas būtent Renave gyvavusiai mokyklai“, – tvirtino buvusi mokyklos vadovė.

Prikėlė naujam gyvenimui

Krakių pagrindinė mokykla taip pat balansuoja ant išlikimo ribos. Kitąmet ji turėtų švęsti savo gyvavimo šimtmetį. Per tą laiką keitėsi mokyklos pastatai, vadovai, mokytojai, bet mokyklos istorijai skirta medžiaga išliko. Ilgą laiką įvairūs daiktai buvo laikomi mokyklos rūsyje ir tik prieš kelerius metus jie vėl išvydo dienos šviesą. Tai įvyko istorijos mokytos Judytos Tekingunduz iniciatyva. Padedama mokinių, ji didžiąją dalį senovinių daiktų, knygų ir dokumentų sunešė į savo klasę, kurioje ir vyksta istorijos pamokos.
Pasak J. Tekingunduz, ši idėja vaikams labai patikusi, tad nemažai jų atnešė senovinių daiktų iš namų ir papildė muziejų.

Tikisi, kad išliks

„Santarvei“ pasidomėjus, kas nutiks mokyklos muziejui, jei ši ugdymo įstaiga kitąmet bus uždaryta, J. Tekingunduz atsakė: kol kas dėl muziejaus likimo ji nėra apsisprendusi.
„Galvojau įvairiai. Gal reiks viską gražiai supakuoti ir perduoti Mažeikių muziejui? Buvo minčių eksponatus perduoti Krakių bendruomenei, bet bijau, kad eksponatai gali būti tiesiog ištampyti… Kol kas skubotų sprendimų nedarau, laiko dar yra“, – kalbėjo istorijos mokytoja.
J. Tekingunduz teigimu, Krakių pagrindinėje mokykloje sukaupta tikrai nemažai vertingų eksponatų, kai kurie – net XVIII amžiaus. Tokie dalykai negalintys tiesiog šiaip pradingti.
Mokytoja išsakė viltį, jog vis dėlto Krakiuose mokykla išliks, kad ir daugiafunkcinio centro pavidalu.
„Daugiafunkciniame centre mūsų sukaupta istorinė medžiaga ir eksponatai tikrai atras vietą, o muziejus ir toliau sėkmingai veiks“, – optimistiškai kalbėjo J. Tekingunduz.

Priimtų ir Mažeikių muziejus

Mažeikių muziejus direktorius Vaidotas Balzeris „Santarvei“ sakė, kad kol kas niekas iš uždaromų ar jau uždarytų mokyklų vadovų ar mokytojų nesikreipė dėl pagalbos, išsaugant įstaigų muziejus. Jis patikino: jei toks pageidavimas būtų, Mažeikių muziejus pasiruošęs padėti. Reikalui esant, būtų galima priimti visą surinktą istorinę medžiagą ir eksponatus bei knygas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto