D. Grybauskaitė paragino kurti už socialinės rizikos šeimas atsakingą instituciją

Pasitarime Prezidentūroje buvo svarstoma, kaip apsaugoti rizikos šeimose augančius vaikus. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Po savaitgalį įvykusios skaudžios tragedijos Kėdainių rajone, kai tėvas pražudė du savo mažamečius vaikus, Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino kurti už socialinės rizikos šeimas atsakingą instituciją.

Trūksta bendros koordinacijos

Kaip pirmadienio rytą po susitikimo su atsakingais pareigūnais sakė šalies vadovė, siekiant išvengti panašių tragedijų, trūksta bendros koordinacijos.
„Visais lygmenimis – pradedant nuo Seimo, Vyriausybe, atskiromis ministerijomis – yra labai daug darbų, kuriuos reikia daryti, todėl ir dar kartą konstatuojame, kad tų lėšų yra, įstatymai yra, bet, deja, nėra bendros koordinacijos, požiūrio, ir čia, manyčiau, kad galėtų būti įsteigta, kaip, pavyzdžiui, Vaikų teisių apsaugos inspekcija, kuri galėtų ir padėti savivaldai, ir teikti metodologinę pagalbą, bet tuo pačiu ir kontroliuoti“, – sakė Prezidentė.

Atsakomybė turi būti Vyriausybės lygmens

D. Grybauskaitė šiuo konkrečiu atveju pasigedo atsakomybės.
Pasak Prezidentės, pirmiausia, būtina sutvarkyti teisinę bazę, kuri užtikrintų reikiamas paslaugas socialinės rizikos šeimoms, ir kuo skubiau priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuris iki šiol stumdomas tarp Seimo komitetų.
Taip pat Vyriausybė turi patvirtinti vieningą darbo su socialinės rizikos šeimomis tvarką ir svarstyti Vaiko teisių apsaugos inspekcijos steigimą, kuri pateiktų savivaldybėms vaiko teisių apsaugos priemones ir jas kontroliuotų. Dabar kiekviena savivaldybė savarankiškai sprendžia, kaip dirbti su socialinės rizikos šeimomis.
Pasak Prezidentės, tai turi būti Vyriausybės lygmens atsakomybė.

Prevencija turi būti įvairapusė

Vadovaujantis Vakarų Europos praktika, būtina ir kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų įtraukti į socialinių paslaugų lygmenį. Tai užtikrins efektyvią ir betarpišką pagalbą rizikos šeimoms.
Prezidentės teigimu, Vidaus reikalų ministerija privalo užtikrinti ne tik operatyvią policijos reakciją į smurtą šeimoje, bet ir sustiprinti nuolatinę pagalbą socialiniams bei vaikų teisių apsaugos darbuotojams. Taip pat būtina reguliariai mokyti policijos pareigūnus dėl smurto šeimoje, ypač svarbus nuolatinis darbas su policijos įgaliotiniais, būtina sukurti ir smurto artimoje aplinkoje žemėlapį, nustatant rizikingiausius regionus šalyje.
Pasak D. Grybauskaitės, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) turi didesnį dėmesį skirti visuomenės psichinės sveikatos prevencijai, būtina didinti finansavimą psichologinės pagalbos tarnyboms. SAM turi užtikrinti būtiną psichologinę pagalbą ne tik globėjų šeimoms ir šeimynoms, bet ir aktyviai prisidėti sprendžiant psichologines problemas rizikos šeimose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto