Dalyviai apie „Versmių“ simpoziumą: džiugios emocijos, vertingos žinios

Dailininkė Rūta Kučinskaitė skyrė daug dėmesio kiekvienam kūrybinių dirbtuvių dalyviui. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Baigėsi visą savaitę Židikuose vykęs sakralinio meno ir paveldo simpoziumas „Versmės“. Renginių ciklas krašto gyventojams ir svečiams padovanojo daug džiugių emocijų, įsimintinų akimirkų ir gerų, vertingų žinių.

Vyravo teigiamos emocijos

„Šių metų simpoziumą vertinu itin palankiai. Jis mane praturtino žiniomis apie Židikus, Žemaitijos kraštą ir neįkainojamą kultūrinį paveldo turtą. Tai paskatino dar daugiau domėtis savo kraštu, jo kultūra ir paveldu“, – įspūdžiais po simpoziumo dalijosi Židikų kultūros centro vadovė Vida Abrasonienė.
Geros nuotaikos vyrauja ir tarp simpoziume dalyvavusių lektorių. „Simpoziume negali nedalyvauti, be galo nuostabus Rūtos (renginio koordinatorės Rūtos Končiutės-Mačiulienės – aut. past.) atsidavimas simpoziumo organizavimui. Man labai gera grįžti į Žemaitiją“, – „Santarvei“ sakė iš Kauno atvykusi dailininkė Rūta Kučinskaitė.
Nors lektorius Juozapas Blažiūnas simpoziumą vertino teigiamai, tačiau nevengė pridurti, jog jis pasigedo žmonių susidomėjimo.
„Norėtųsi didesnės auditorijos, bet, matyt, reikia smarkiai dirbti su sklaida ir komunikacija“, – sakė J. Blažiūnas.

Neapsieita be iššūkių

Visą savaitę įvairiose Židikų miestelio erdvėse vyko kūrybinės ir restauratorių dirbtuvės, ekskursijos bei koncertai. O kultūrinę savimonę ugdė paskaitos, edukacinės programos bei mokymai.
Didžiausio dalyvių dėmesio susilaukė karpinių kūrybinės dirbtuvės ir kulinarinė edukacija „Panos Marijos svetainėje kvepia pončkomis“. Į šias veiklas susirinko daugiau žmonių negu buvo planuota, bet didelių nesklandumų nekilo. Priešingai, moterys, dalyvavusios karpinių dirbtuvėse, iškarpytas užuolaidėles padovanojo meistrėms. O tai leido karpinių užuolaidėlėmis papuošti ne tik numatytus pagrindinės miestelio gatvės namų langus, bet ir dar kelis pastatus.

Šv. Onos atlaidus židikiškiai ir jų svečiai švenčia kapinėse, šalia koplyčios, kurioje palaidota Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Simpoziume neapsieita be iššūkių. Numatytą dr. Liepos Šverebienės paskaitą „Židikų bažnyčia ir jos paveldas“ teko pristatyti muziejininkei Jūratei Miliauskytei. Toks pokytis pirmadienio programoje įvyko dėl netikėtai iškilusių problemų pranešėjos asmeniniame gyvenime.

Simpoziume įvesta naujovių

Simpoziumo organizatoriai siekia skulptūra įamžinti rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos atminimą. Pradinis įnašas bus surinktas pardavus simpoziume dalyvavusių dailininkų nutapytus darbus. Tai planuojama padaryti rugsėjį numatytame aukcione. Pagal renginio idėją, kiekvienas dailininkas simpoziumo organizatoriams turi perduoti vieną ar du Židikuose nutapytus darbus.
Tiesa, vis dar nėra aišku, kiek tokių darbų bus parduota aukcione, mat ne visi dailininkai suspėjo nutapyti paveikslus. Tačiau R. Končiutė-Mačiulienė džiaugiasi, kad atsiranda ir tokių meno žmonių, kurie palieka daugiau paveikslų nei sutarta.
Dar viena šių metų naujovė – fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų parodos „Šv. Onos atlaidai Židikuose“ ekspozicija bus padovanota Mažeikių muziejui. Nuotraukos kurį laiką bus eksponuojamos miestelio bažnyčioje, o vėliau išliks muziejaus archyvuose. Ankstesniuose simpoziumuose fotografijos buvo išdalijamos žmonėms.

Nemokamas transportas neatsipirko

Tradicija tapusio renginio veiklos lankytojams buvo nemokamos, kaip ir transportas – autobusai kasdien veždavo norinčiuosius iš Mažeikių į Židikus ir atgal. R. Končiutės-Mačiulienės teigimu, nemokamo transporto idėja neatsipirko, nes vykstančiųjų autobusu nebuvo daug. Todėl kitais metais nemokamo pavėžėjimo organizuoti neketinama.

Įteikiant Šatrijos Raganos premiją, tradiciškai aplankomas rašytojos kapas. Nuotraukoje – premijos laureatės: Genoveita Gricienė (apdovanojimas įteiktas šiemet), Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė (2003 m.), Ona Venslovienė (2017 m.) –
ir Savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė (antra iš dešinės).
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Simpoziumo koordinatorė džiaugiasi gerais atsiliepimais apie paskaitų tiesioginę transliaciją internetu. Kūrybinių dirbtuvių meistrė Inga Šilinskaitė tokį sprendimą išskyrė kaip vieną simpoziumo privalumų.
„Puiki šių metų idėja – renginio tiesioginė transliacija. Jei neturėjai galimybės atvykti į paskaitas, įrašus galėjai peržiūrėti būdamas namuose ar poilsiaudamas prie jūros – bet kuriuo paros metu“, – kalbėjo I. Šilinskaitė.

Papildys rengėjų pajėgas

Savaitę trukęs renginys šiemet buvo skirtas į šalies kultūros vertybių registrą įtrauktos Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios jubiliejui paminėti, kultūros vertybėms ir paveldui populiarinti. Prieš dvejus metus simpoziumas vyko Sedoje, pernai – Žemalėje. Kitais metais planuojama šią šventę rengti Viekšniuose.
„Kalbantis su lektoriais ir dalyviais, gimsta idėjos kitų metų simpoziumui. Kitais metais neapsiribosime tik katalikų bažnyčia“, – apie planus „Santarvei“ sakė R. Končiutė-Mačiulienė.
2022-ųjų simpoziumo rengėjų komanda pasipildė nauja nare – mažeikiške Airinga Kneitaite, Vilniaus universitete studijuojančia kultūros istoriją ir antropologiją.
„Savaitgalį aptarėme jos siūlomas temas ir lektorius. Džiaugiuosi, kad galima sulaukti tokio pastiprinimo“, – kalbėjo simpoziumo koordinatorė.

Baigiamasis renginys – rugsėjį

Rugsėjo 23 d. vyks Europos paveldo dienoms skirtas baigiamasis simpoziumo renginys, kuriame numatytas dailininkų darbų parodos atidarymas, M. Pečkauskaitės atminimui įamžinti skirto konkurso apžvalga, A. Aleksandravičiaus fotografijų parodos „Šv. Onos atlaidai Židikuose“ pristatymas bei sakralinės muzikos programa „TIKIU“.
Simpoziumą remia AB „ORLEN Lietuva“, Kultūros paveldo departamentas, Mažeikių rajono savivaldybė ir kiti rėmėjai bei partneriai.
Goda KIRKILAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto