Darbai sode ir darže gruodžio mėnesį

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Kaip ir kasmet, žiemą darbai nenutrūksta – šiuo metu reikėtų pasirūpinti vaismedžiais, žiemojančiais gėlynais, reguliariai tikrinti rūsyje laikomus obuolius.
Štai keli patarimai, kaip vertėtų prižiūrėti sodą ir daržą šį mėnesį.

Dėmesys vaismedžiams, obuoliams

Patikrinkime vaismedžius. Aprišalai saugo juos nuo kiškių. Jei pažeista tik žievė, nedelsdami, kol neapdžiūvo brazdas, žaizdą apriškime polietileno plėvele ar kelių sluoksnių audinio skiaute. Žievė pavasarį ataugs, augalas nenudžius. Jei apgraužta ir mediena, vaismedį teks nupjauti iki sveikos vietos. Gausiai pasnigus, pomedžiuose sniegą sutrypkime, kad prie kamienų neprieitų pelės. Tai daryti naudinga net ir tada, kai jo nedaug.

Nuolat tikrinkime, kaip rūsyje laikosi obuoliai, ar nėra pūvančių, dėmėtų. Vos tik atsiranda mažų gelsvai rudų dėmelių, juos reikia tučtuojau suvartoti. Pati mažiausia puvinio pažeista vieta sparčiai didėja, ir vaisius apkrečia kitus, šalia laikomus.
Kol neįsuko darbų sūkurys, pagalvokime, kiek žemės pavasarį skirsime vieniems ar kitiems augalams, kokių ir kiek sėklų reikės daržui apsėti. Mitybos specialistai rekomenduoja kasdien suvalgyti 350–400 g įvairių daržovių.

Pasirūpinkime gėlynu

Jei yra sniego, juo užklokime rožes, daugiametes ir svogūnines gėles. Jei pasnigo mažai, iš rudens apkastos rožės ir kiti lepesni augalai papildomai užberiami durpėmis, pjuvenomis.
Rožes, hortenzijas, santolinas vėdinkime, atsižvelgdami į oro temperatūrą. Šiltesnę žiemą storai uždengti augalai dažniau iššunta, nei iššąla.

Žemę dengiantis 10 cm storio sniego sluoksnis yra geriausia augalų apsaugos priemonė. Jei jo danga plona, o laukiame stipresnio šalčio, kasdami nuo takų užmeskime ant jaunų medelių ir krūmelių šaknų, lepesnių augalų, gėlynų.

Nuskinkime nuo saulės parudavusius, dėmėtus dyglialapės mahonijos lapus. Pavasarį jie ataugs.
Gausiai pasnigus, nuo spygliuočių nupurtykime sniegą, nes jis išlaužo ir išlanksto šakas. Krūmus galima laisvai surišti. Sniegas savaime greičiau nukrinta nuo apvaliai apkarpytų gyvatvorių ar augalų.

Dabar rekomenduojama sėti gumbines begonijas, kad pražystų gegužės mėnesį (maždaug po 19–24 savaičių). Kol pasirodys daigai, jos laikomos 22–24 laipsnių temperatūroje. Gumbinių begonijų sėklos sudygsta maždaug po 2–3 savaičių, „ledinukių“ – po 10–14 dienų. Daigai laikomi vėsiau (20 laipsnių), 95 proc. santykiniame oro drėgnyje. Kad jie neištįstų, pastatomi šviesiausioje kambario vietoje, papildomai apšviečiami, dažnai purškiami.

Pagalba žiemojantiems paukščiams

Žiemojantiems paukščiams įrenkime lesyklėles. Didesni šaltąjį laikotarpį išgyvena lengviau, mažesniems be žmogaus pagalbos pramisti sunku. Sukalkime daugiau inkilų zylėms, musinukėms, raudonuodegėms. Joms labiau tinka nameliai iš stuobrelių, panašūs į uoksus. Jei oras nešaltas, lesinti nereikia – maisto paukšteliai susiranda patys.

Dekoratyviniams krūmams, ypač visžaliams, pastatykime užtvaras nuo vėjo, sniego. Labai tankios, neperpučiamos šiam tikslui netinka. Jos vėją nukreipia į viršų, o iš ten – į tolesnę sodo teritoriją. Reta užtvara perpus sumažina vėjo greitį. Jei sodas ir gėlynas yra vėjuotoje vietoje, neprošal pagalvoti apie stacionarias užuovėjas, užtvaras.
Parengė Martina RRUGINYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto