Darbai sode ir darže pagal Mėnulio kalendorių

Vienos iš daržovių, padėsiančių papildyti organizmą naudingomis medžiagomis, – kopūstai.
Tai – vitaminų ir mineralinių medžiagų lobynas. Nuotr. iš mediakatalogas.lt

Iki trečiadienio tęsis delčia, tuomet Mėnulis pereis į jaunaties fazę. Kokius darbus sode ir darže vertėtų atlikti šią savaitę?

Darbai pagal Mėnulį

Penktadienį, rugpjūčio 11 d., genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, chrizantemas, žydinčias gėles. Naikinkite kenkėjus. Taip pat patariama imti ir džiovinti derlių; džiovinti vaistažoles; naikinti pelėsius, vėdinti ir tvarkyti patalpas.
Savaitgalį, rugpjūčio 12 ir 13 d., genėkite gyvatvores ir kitus augalus, kad plėstųsi į šalis. Sėkite, sodinkite gūžinių salotų daigus į šiltnamį, tręškite, laistykite, ravėkite. Į tuščius plotus sėkite sideratus.
Taip pat vertėtų kovoti su dirvos paviršiuje gyvenančiais kenkėjais; tvarkyti namus, rūsius, naikinti pelėsius. Nepalankios dienos imti derlių, sandėliuoti, konservuoti.

Pirmadienis ir antradienis, rugpjūčio 14 ir 15 d., – ypač palankios dienos nuimti ir sandėliuoti derlių, konservuoti. Sodinkite svogūnines gėles. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį). Patariama pjauti, skaldyti malkas; valyti rūsio lentynas. Nepalankus metas tręšti, ravėti.
Trečiadienis, rugpjūčio 16 d., – tinkamas metas sergančių krūmų ir medžių genėjimui, gyvatvorių karpymui, vaisių ir daržovių šaldymui. Netinkama diena sėti, sodinti, ravėti.

Ketvirtadienis, rugpjūčio 17 d., – tinkamas metas sėti, sodinti braškes, medžius, spygliuočius, sodinukus, ūglius, svogūnines gėles, dauginti daugiametes, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją, vėdinti patalpas, rūsius. Nerekomenduojama sėti ir sodinti salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Genėjimas tęsiasi

Dar kerpame sekatoriais, žirklėmis: palaikome augalų formas, nors augimas jau lėtesnis. Vėlai vasarą genimi hamameliai, europiniai pūkeniai, raugerškiai, nors tam nereikia daug laiko ir jėgų, svarbu pasisaugoti dyglių. Pūkeniai gali būti prileidę šakninių atžalų, visų tikrai nebūtina palikti. Genimi skroblai, klevai. Gražiname jazminus, alyvas, karaganas: šaliname vilkūglius, nereikalingas šakas, žeminame. Kad kitąmet žydėdamos alyvos atrodytų nuostabiai, išskiname žiedynus su sėklomis.

Sekatoriaus dar reikės jau peržydėjusiems augalams, pavyzdžiui, driekiajam ir gulsčiajam kauleniams, Fortūno ožekšniams, mahonijoms, putinams, bruknuolėms, rododendrams. Karpomi nepyks rugpjūtį antrą kartą žydintys grėsviai, pavasarinės erikos, pirmą mėnesio dekadą – kukmedžiai, o mėnesio pabaigoje – buksmedžiai. Sekatoriai turėtų būti valomi, baigus genėti augalus, kad neperneštume infekcijos ant kitų.

Kopūstai – vitaminų lobynas

Kopūstai – vitaminų lobynas, juose ypač gausu vitamino C. Šiose daržovėse jo 10 kartų daugiau nei morkose, burokėliuose, svogūnuose ir česnakuose – 5 kartus, pomidoruose – 2 kartus. Pagal gliukozės ir fruktozės kiekį kopūstai lenkia obuolius, apelsinus ir citrinas. Juose daug mineralinių medžiagų – 5 kartus daugiau negu bulvėse. O dėl didelio ląstelienos kiekio šios daržovės laikomos gydomosiomis. Jos gerina virškinimą, padeda pašalinti cholesterolį iš organizmo ir gydo opas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto