Darbai sode ir darže sausio mėnesį

Shutterstock nuotr.

Štai kokiais sodo ir daržo darbais vertėtų užsiimti šį mėnesį.

Pasirūpinkite daržovėmis

Patikrinkite, kaip žiemoja lauke paliktos daržovės. Apžiūrėkite lysvėje žiemojančius porus, pastarnokus, geltekles, petražoles, salotines sultenes, garbanotus lapinius ir briuselinius kopūstus. Jei mažai sniego, šias daržoves uždenkite šiaudais ir daržo plėvele. Žemė giliai neįšals, ir jas bus lengva ištraukti iš žemės.

Patikrinkite, kaip rūsyje laikosi daržovės. Išsiaiškinkite, ar nepriviso graužikų. Geriausia juos sugauti, o ne baidyti. Statykite pelėkautus. Nuskabykite želiančius burokėlių ir morkų lapelius, kad neeikvotų energijos. Išmeskite supuvusias bulves.

Metas planuoti

Kurkite būsimo daržo planą. Vienos rūšies ir giminingos daržovės neturi atsidurti ten, kur ir pernai, būtina sėjomaina. Jei rudenį tinkamai parinkote ir paruošėte vietą būsimam daržui, šiemet galėsite nuimti net tris derlius. Pirmiausia išsirinkite daržoves, kurios yra atsparios pavasarinėms šalnoms, po to pagrindines, vasarą auginamas, ir galiausiai skirtas rudens derliui. Kurdami ir piešdami planą pažymėkite, kur ir ką auginsite, ko atsisakysite, o ko pasėsite daugiau.

Patikrinkite pernai likusias ir šiems metams surinktas sėklas. Įvertinkite jų daigumą, jei reikia – surūšiuokite, išmeskite sugedusias, apipelijusias. Jei tokių sėklų rasite, vadinasi, blogai išdžiovinote ir netinkamoje temperatūroje laikote. Nelaikykite tų, ant kurių pakelio nurodytas laikas beveik pasibaigęs ar greit pasibaigs. Išmetus dalį sėklų, naujų teks ieškoti parduotuvėse.

Kaupkite kiaušinių lukštus. Pavasarį juos sutrinkite ir paberkite šiltnamyje, tarp lysvių, – daržoves apsaugosite nuo sraigių.

Rinkite svogūnų ir česnakų lukštus. Česnakų lukštų nuoviras – veiksminga priemonė nuo įvairių kenkėjų. Be to, iš jame pamirkytų sėklų išaugę daržovių daigai bus sveikesni.

Darbai sode

Patikrinkite, ar gerai laikosi rudenį užrišti jaunų vaismedžių kamienų aprišalai, tinkleliai. Kuo jie tvirtesni, tuo sudėtingiau bus skanią žievę pasiekti iš miško ateinančioms stirnoms, kiškiams.

Genėkite obelis ir kriaušes. Sausį galima genėti tik tas obelis ir kriaušes, kurias norite iš naujo perskiepyti, ir tas, kurių vainikai yra smarkiai sutankėję. Be to, pastarasis genėjimas bus reikalingas tik tokiu atveju, jei jo neatlikote vėlų rudenį.

Patikrinkite vaisių atsargas. Dėžėse ramiai snūduriuojančios atsargos nepaliekamos likimo valiai. Kiekvieną kartą užsimanę šviežio obuoliuko perrinkite viską. Išmeskite supuvusius vaisius, o puvinio pažeistus nusineškite į virtuvę ir išpjovę gerąją dalį naudokite aromatingo obuolių pyrago gamybai.

Dėmesys – sodo augalams

Sekite prognozes ir pagal jas rūpinkitės augalais. Per šiltai uždengtos rožės ir kiti augalai gali dar labiau nukentėti nei nedengti.

Pasnigus apie visus medžius ir krūmus sniegą verta sumindyti, kad pelės neapgraužtų pašaknių žievės, o į sodą atbėgusiems kiškiams būtų nelengva pasiekti šakas.

Daug žalos spygliuočiams padaro gausus šlapias sniegas. Kai daug prisninga, papurtykite jaunus, aukštus sodo augalus. Tai daryti reikia atsargiai, nes sušalusios šakos labai trapios. Sniegas gali sudarkyti gražias formas ar net nulaužti šakas. Lapkričio pabaigoje koloniniai spygliuočiai nestipriai apvyniojami virve. Jei to nepadarėte, juos sutvarkyti galite bet kurią dieną.

Nors tvoros laikomos patikimomis, po didesnio sniego ar pūgos apžiūrėkite patvorius. Pusnys gali tapti laipteliais kiškiams peršokti į sodą ir ten šeimininkauti ne vieną dieną. Po stipraus vėjo visada verta patikrinti visus apdangalus ir aprišalus.
Parengė Martina Ruginytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto