Daug vargo dėl stiklinės pigesnio pieno

Europos Sąjungos remiamą programą gali sužlugdyti biurokratų kliūtys
Šiais mokslo metais dalyvauti Europos Sąjungos remiamoje programoje „Pienas vaikams“ panoro tik kelios miesto mokyklos. Pavasarį į ją aktyviai įsitraukusios beveik visos rajono švietimo įstaigos po kelių mėnesių dėl didelių biurokratinių kliūčių pasitraukė.
PINIGŲ REIKIA LAUKTI
Švietimo skyriaus specialistė technologė Emilija Katauskienė „Santarvei“ sakė, kad mažeikiškiai buvo vieni iš aktyviausiųjų. Žemės ūkio ir maisto reguliavimo agentūrai prašymus dalyvauti programoje buvo pateikusios visos švietimo įstaigos, išskyrus kaimo. Tačiau greitai daugelio įstaigų entuziazmas dingo.
Viena iš priežasčių – pinigai už pigiau vaikams balandžio ir gegužės mėnesį parduotą pieną iki lopšelių-darželių bei mokyklų keliavo net keturis mėnesius. Dėl šito problemos neturėjo tik mokyklos, nes jos pienui pirkti išleistus pinigus susigrąžino jį parduodamos moksleiviams. Ikimokyklinių įstaigų padėtis kur kas sudėtingesnė, nes jų valgyklos prekyba neužsiima.

REIKALAVIMAI PER GRIEŽTI
Lopšeliai-darželiai programoje „Pienas vaikams“ numatytus produktus priversti pirkti savo apyvartos lėšomis. Nežinodamos, ar dėl griežtos apskaitos reikalavimų atgaus pinigus, įstaigos nėra suinteresuotos dalyvauti programoje.
Įstaigų abejonės neatsitiktinės. Agentūros specialistai atliko patikrą rajono lopšeliuose-darželiuose, dalyvaujančiuose programoje, ir paaiškėjo, kad dėl nustatytų trūkumų kai kurie negaus kompensuojamos išlaidų dalies.
„Šioje programoje apskaitos reikalavimai painūs, per griežti. Reikėtų tobulinti ir atsiskaitymą su tiekėjais“, – savo nuomonę išsakė lopšelio-darželio „Bitutė“ direktorė Elvyra Kučkienė.
Direktorė teigiamai vertino programą: pigiau įsigyjant pieną ir jo produktus įmanoma paįvairinti valgį. „Bitutė“ vėl dalyvautų programoje tik tuo atveju, jeigu sumažėtų biurokratizmo, dokumentų tvarkymo painiavos. Panašiai samprotavo ir kitų ikimokyklinių įstaigų vadovai.

TIKSLAS – VAIKŲ SVEIKATA
E. Katauskienė informavo, kad svarbiausias programos „Pienas vaikams“ tikslas – sveiki vaikai. Ji skirta pieno ir jo produktų vartojimui padidinti, vaikų ir moksleivių mitybai gerinti, ugdyti pieno vartojimo įpročius. Programa ilgalaikė, nes įpročių išugdyti per vienus ar kelerius metus neįmanoma.
Pagal šią programą Europos Sąjungos šalyse jau kelis dešimtmečius skatinamas pieno ir jo produktų vartojimas. Statistikos duomenimis, Lietuvoje vienas gyventojas suvartoja 283 kilogramus pieno ir jo produktų, Europos Sąjungoje šis kiekis viršija 400 kilogramų.
Švietimo įstaigos, dalyvaujančios programoje, turi teisę gauti paramą, skirtą remiamų produktų galutinės kainos daliai kompensuoti.
Pavyzdžiui, natūralaus pieno ar varškės porcijai kompensuoti skiriama 20 centų subsidija. Remiami produktai turi būti tiekiami vaikams atitinkamai sumažinta kaina, o vėliau, įstaigoms pateikus pateisinančius dokumentus, Žemės ūkio ir maisto produktų agentūra išmoka nustatyto dydžio paramą.

PIENAS NĖRA SKANĖSTAS
Specialistė technologė E. Katauskienė informavo, kad yra nustatytos devynios remiamos pieno ir jo produktų grupės.
Moksleiviams siūlomi natūralūs be priedų produktai: pienas, jogurtas, varškė, perdirbti riebūs sūriai. Specialistė pastebėjo, kad šie produktai nėra vaikų mėgstami.
Anot E. Katauskienės, kaimo vaikams pienas mokyklose ar darželiuose nėra skanėstas, nes daugelio tėvai laiko karves.
Miesto mokyklų vadovai pripažįsta, kad jų moksleiviai taip pat ne itin mėgsta pieną, nes šeimose nėra įpratę jo gerti. Pigesnė kaina vargu ar suviliotų moksleivius tapti pieno vartotojais. Net jeigu pagal programą pieną būtų leidžiama naudoti pieniškoms sriuboms ar kitiems patiekalams, abejojama, ar iš to kas išeitų.
Patys moksleiviai norėtų, kad nuolaidos būtų taikomos jų mėgstamiems produktams: sūreliams, varškei bei jogurtams su priedais.
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto