Daugiabučių gyventojai lėšas kaups saugiose sąskaitose

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vyriausybė trečiadienį patvirtino tvarką, pagal kurią butų senuose daugiabučiuose savininkai turės rinkti namo atnaujinimui skirtas kaupiamąsias įmokas.

Kaupimas bus privalomas

Butų savininkai kas mėnesį mokės įmokas, kurių dydžiai priklausys nuo konkretaus buto ploto ir gyventojų suplanuotų remonto darbų sąmatos. Iki tol, kol savininkai nepatvirtins namo atnaujinimo plano ir pagal jį apskaičiuoto kaupiamosios įmokos dydžio, ji, priklausomai nuo namo dydžio, sudarys 3–5 euro centus už kv. m per mėnesį.
Pavyzdžiui, 50 kv. m ploto buto savininkas per mėnesį turės įmokėti 1,5–2,5 euro. Mėnesinės įmokos dydis negalės viršyti 5 proc. minimalios mėnesinės algos.

Terminai nenustatyti

Vyriausybė nenumato konkrečių įpareigojančių terminų – kada pradėti kaupti pinigus, nuspręs patys gyventojai, suplanavę, kokius darbus ir kada norėtų atlikti savo name. Tačiau, kaip teigia aplinkos viceministras Algirdas Genevičius, apskritai kaupti lėšas jie greičiausiai bus įpareigoti.
„Tai, mano nuomone, reikėjo seniai padaryti, nes mes turime daug problemų dėl namų nusidėvėjimo. Mes praktiškai likome vieninteliai tarp kaimynų, neturintys kaupiamųjų lėšų. (…). Aš manau, kad kaupimo tvarka turi būti privaloma, nes padarius išlygas prasideda negeri dalykai – mes vis dar nenorime suprasti, kad turime saugoti savo turtą“, – trečiadienį sakė A. Genevičius.

Administratorius nesavivaliaus

Kaupiamųjų lėšų poreikis kiekvienam daugiabučiui bus nustatytas pagal ilgalaikį namo atnaujinimo planą. Daugiabučio atnaujinimo planas turės būti parengtas įvertinus faktinę jo būklę, ne trumpesniam nei dvejų metų laikotarpiui. Sukauptus pinigus bus galima naudoti ne tik plane numatytiems darbams, bet ir netikėtiems gedimams ar avarijoms likviduoti, bet jomis nebus galima apmokėti darbų, kurie įskaityti į namo techninės priežiūros tarifą.
„Administratoriams tikrai nebus palikta galimybių savavališkai reguliuoti rinkliavą, įvesti kažkokius papildomus mokesčius. Būsto rūmai norėjo tokių išlygų, bet mes įžvelgėme grėsmę, kad minėti tarifai galėtų labai pakenkti, o administratorius taptų valdantis. (…) Sąskaitoje esantys pinigai bus naudojami gyventojų nutarimu, o ne taip, kaip dabar, kai atlikus darbus gauname sąmatą su išpūstomis kainomis“, – pažymėjo A. Genevičius.

Sąskaitos saugios ir apdraustos

Butų savininkų sukauptos lėšos bus laikomos atskiroje sąskaitoje, iš kurios negalės būti atliekami išieškojimai, jos bus apdraustos kaip indėliai. Į tokią saugią sąskaitą turės būti pervestos ir iki šiol gyventojų kauptos lėšos.
Pasibaigus metams namo valdytojas privalės pateikti išsamią ataskaitą apie sukauptą sumą, jų panaudojimą ir likutį.
Nors nuo 2001 m. galioja Civilinio kodekso nuostata, kad butų ir kitų patalpų savininkai privalo kaupti lėšas namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, ji kelią skynėsi lėtai. Tai daugiausiai lėmė gyventojų nepasitikėjimas namų administratoriais, nuogąstavimai, kad lėšos bus naudojamos neskaidriai.

3 Atsakymai į “Daugiabučių gyventojai lėšas kaups saugiose sąskaitose”

  1. klausimas parašė:

    o dabar kur renka kaupimui irgi rinks ir tie ir anie?:) po kiek laiko dar trecias atsiras?:)

  2. Tomui parašė:

    Gal jums pirma reiktų geriau susipažinti su įstatymais ir tik tada komentuoti. Nes dabar tik savo kvailumą demonstruojate.

  3. Tomas parašė:

    Keista, saskaitos mat saugios. Vadinasi yra ir nesaugiu saskaitu.:) Kas del privalomos rinkliavos is privaciu butu savininku i kazkokias saskaitas- tai yra visu galiojanciu istatymu pazeidimas ir Konstitucijos pazeidimas. Kaip ant delno korupcija – susitarimai su baku. Gaila, kad as ne mazeikietis. Su malonumu paskusciau valdzia Strasburui. Nes cia zmogaus teisiu pazeidimai kaip ant delno.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto