Daugiabučių kiemuose pirkti pieną nesaugu

Prekybą neleistinose vietose kontroliuojantys pareigūnai pastebi, kad prekyba pienu daugiabučių kiemuose dar neišnyko. Veterinarijos specialistai įspėja pigesniu pienu susigundžiusius gyventojus nepamiršti savo sveikatos. Atlikus tyrimus paaiškėja, kad dažniausiai tai mastitais sergančių karvių pienas.


PO PUSMEČIO –
TOS PAČIOS BĖDOS
Pas Dargių kaimo ūkininką Virgilijų Kraučiūną vykome su valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Mažeikių skyriaus specialistais. Pasidomėti, kaip gaminamas pienas jo ūkyje, paskatino gautas laiškas. Jo autorius piktinosi antisanitarinėmis sąlygomis ir tikino, kad ne tik neaiškios kokybės pienas, bet ir varškė, sūris iškeliauja miesto gyventojams.
Tarnybos specialistams toks skundas nebuvo naujiena. Balandžio mėnesį jie lankėsi pas ūkininką ir už rastus trūkumus skyrė 100 litų baudą. Dvylika galvijų laikantis vyras buvo įpareigotas juos likviduoti arba pasilikti tiek, kiek sugeba išlaikyti, pagerinti jų laikymo sąlygas.
Nuvykę pas V. Kraučiūną įsitikinome, kad per pusmetį ūkyje niekas nepasikeitė. 29 metų Virgilijaus sutikti nepavyko. Jo mama sakė, kad sūnus laukia geresnių kainų, dėl to gyvulių parduoti neskuba.
Į Maisto ir veterinarijos tarnybą prisistatęs gyvulių šeimininkas iki tol, kol gyvulius reikės uždaryti į tvartą, pasižadėjo bandą sumažinti. Ankštame tvarte tikrai neįmanoma sutalpinti tiek galvijų.
TIKINO PIENĄ
SUVARTOJANTYS
ŪKYJE
Keturias melžiamas karves laikantis V. Kraučiūnas pieno neparduoda jokiai pieninei. Jo mama tikino, kad visas pienas sunaudojamas ūkyje – sukama grietinė, spaudžiamas sūris, veršiukams sugirdomas.
„Veršiai jo geria kiek tik nori, argi pilsi lauk? Į pieninę vežti neapsimoka. Į Mažeikius? Kas ten ir su kuo nuveš“, – gynėsi moteris.
Kaip sakoma, nepagautas – ne vagis. Tačiau kad pienas iš šio ūkio nepatenka ant mažeikiškių stalo, taip pat niekas paneigti negalėtų.
„Neduok Dieve. Tokiomis sąlygomis pagaminta produkcija – pavojus žmogaus sveikatai“, – matytus vaizdus apibendrino Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Virginijus Grigaliūnas.
Sodyboje tokia netvarka, kad sunku patikėti, jog joje kas nors gyvena. Nešvarūs pieno indai kieme mėtosi su įvairiais rakandais. Akys neaptiko nieko tokio, per ką būtų košiamas pienas.
NATŪRALUS
PIENAS –
SU PRIEMAIŠOMIS
Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Romanas Keršis „Santarvei“ sakė, kad tarnyba kontroliuoja legalias prekybos vietas, prižiūri, kaip tvarkos laikomasi ūkiuose.
Žmonės, perkantys pieną ir jo produktus daugiabučių kiemuose ar turgavietės patvoryje, turėtų patys suvokti, kuo rizikuoja. Paėmus tokio pieno ir atlikus jo tyrimus dažniausiai paaiškėja, jog tai yra mastitinių karvių pienas. Be to, būna viršytas bakterinis užterštumas.
R. Keršis įspėjo, kad neaiškios kokybės pienas gali sukelti salmoneliozę arba bakterinę dizenteriją.
Natūralaus pieno mėgėjams specialistas primena, kad tokio galima nusipirkti Mažeikių centrinėje turgavietėje. Ten pienas ant prekystalio patenka tik ištirtas, atliekami ir karvių kraujo tyrimai.
GYVENTOJAI
TURĖTŲ BŪTI
BUDRESNI
Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra „Santarvei“ sakė, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai pieno ūkiuose nesilaikoma sanitarijos reikalavimų. Tokiems ūkininkams skiriamos baudos, yra tekę net laikinai sustabdyti pieno gamybą.
Sukontroliuoti visus ūkius nesą lengva, todėl tarnybos vadovas džiaugiasi, kad sulaukia pranešimų iš gyventojų – apie skriaudžiamus gyvulius, jų nepriežiūrą, prastas pieno gamybos sąlygas.
Prekybą nelegaliose vietose kontroliuoja policijos pareigūnai. Policijos komisariato prevencinio poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas „Santarvei“ sakė, kad apie nelegaliu pienu prekiaujančius ūkininkus policijai dažniausiai praneša patys pieno kokybe nepatenkinti gyventojai. Pastaruoju metu tokių skundų sumažėjo. Šiemet už pieno prekybą nenustatytoje vietoje nubaustas vienas prekeivis.
A. Bubliauskas teigė, kad į reidus dažniausiai vykstama drauge su Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais. Bauda už prekybą ne tam skirtoje vietoje siekia nuo 20 iki 100 litų. Savo ruožtu pieno gamintoją gali nubausti ir minėta tarnyba.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Tokia netvarka pieno ūkyje pribloškė ir visko mačiusį Maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorių V. Grigaliūną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto