Prieš trejus metus veiklą pradėjęs Auksūdžio daugiafunkcinis centras kaime tapo savotišku traukos centru. Po vienu stogu dirbančios mokykla, lopšelis-darželis, kultūros namai, kaimo bendruomenė, biblioteka ir kitos organizacijos veikia išvien, todėl daugiafunkciniame centre užsiėmimą randa įvairaus amžiaus kaimo gyventojai.
Uniformoje – kaimo simbolis
Įvažiuojančiuosius į Auksūdį pasitinka kaimo simbolis – „Auksinio obuolio“ paminklas, ant kurio lapo auksinėmis raidėmis užrašytas kaimo pavadinimas. Šis kaimo simbolis – obelis su auksiniais obuoliais – puikuojasi ir Auksodės vėliavoje, mat kaimo pavadinimas kildinamas iš „aukso sodų“.
Daugiafunkcinį centrą lankančių vaikų uniformas taip pat puošia emblema su obuoliu. Ir patalpose netrūksta tokios simbolikos.
Bendruomenės pirmininkė ir daugiafunkcinio centro direktorė Ingrida Braziulienė „Santarvei“ pasakojo, kad kaimo pavadinimas kilęs iš legendos. Joje pasakojama, kad šiose apylinkėse prieš daug metų gyveno turtingas žmogus. Šis žmogus buvo pasodinęs didžiulį sodą. Metai bėgo, sodas vis augo ir gražėjo. Sode prinokę vaisiai buvo labai skanūs ir aukso spalvos. Kartą nutiko didelė nelaimė. Kaime siautė perkūnija, o vienas žaibas trenkė tiesiai į sodą. Kilo gaisras, sudegė visas sodas. Matę tą gaisrą žmonės pasakojo, kad visa padangė tarsi auksu žėrėjo, o žmonės bėgdami gesinti gaisro šaukė: – „Aukso soda dega, aukso soda dega!“ Nuo tada ir liko pavadinimas.
„Mums patiko ši legenda, todėl obuolį pasirinkome kaip kaimo simbolį“, – paaiškino bendruomenės pirmininkė.
Ir darželis, ir mokykla
Auksūdžio daugiafunkcinis centras niekuo nesiskiria nuo miesto ugdymo įstaigos, tik tiek, kad jame šiek tiek mažiau vaikų. Jame sukurtos puikios sąlygos ugdymui ir laisvalaikiui.
Šiuo metu centrą lanko 31 vaikas: šeši priešmokyklinio amžiaus, šešiolika – ikimokyklinio ir devyni – mokyklinio.
Dirbantys tėvai ilgą laiką turėjo sunkumų, o dabar jie labai patenkinti – yra kur palikti vaikus, kai patys išvažiuoja į darbus. Su vaikais dirba dvi auklėtojos, dvi mokytojos, neformaliojo ugdymo specialistė, beveik pusei vaikų teikiama logopedo pagalba.
Daugiafunkcinį centrą lanko ne tik vaikai iš Auksūdžio, net septyni yra iš Laižuvos, vienas vaikas atvežamas iš Purvėnų, kitas – iš Žiogaičių.
Purvėnų kaimo bendruomenės pirmininkas Arūnas Pekauskas „Santarvei“ teigė savo mažametei dukrai Auksūdžio daugiafunkcinį centrą pasirinkęs dėl patogesnio darbo laiko, nes jam gaila Mažeikiuose besimokančių kaimo pradinukų, kurie iš lovos verčiami jau šeštą valandą ryto.
Skaitytojus išstumia internetas
Daugiafunkciniame centre veikia ir biblioteka, tarnaujanti kaimo bendruomenei. Vyresnioji bibliotekininkė Ramona Puidokaitė apgailestavo, kad internetas atima nemažai skaitytojų. Naujų prisivilioti sunku, nors biblioteka turi ką pasiūlyti įvairiems skaitytojams – knygų fondas atnaujinamas kas du tris mėnesius.
R. Puidokaitė neapsiriboja tik knygų pristatymu, bibliotekoje rengiamos popietės, susitikimai, skaitymai. Į renginius įtraukiami ir vaikai, ir vyresnio amžiaus žmonės.
Kalbėdama apie skaitytojus, bibliotekininkė pastebėjo, kad jauniausias – keturmetis Alius Narbutas, o vyriausias – 82 metų Valerija Reivytienė. Tarp aktyviausiųjų minėjo Oną Baranauskienę, Danutę Mikulskienę, I. Braziulienę.
Teikiamos ir socialinės paslaugos
Bibliotekos patalpose veikia viešosios interneto prieigos taškas, visai bendruomenei skirti ir čia esantys kompiuteriai. Žmonės ateina susimokėti mokesčius, užpildyti deklaracijas, pasiieškoti reikiamos informacijos.
Už simbolinį vienkartinį vieno euro mokestį gyventojai gali pasinaudoti savitarnos masažiniu foteliu. Kaip pastebėjo „Santarvės“ pašnekovės, iš pradžių buvęs didelis ažiotažas, tekdavę ir po darbo valandų pasilikti, kad visi norintieji galėtų pasinaudoti tokia paslauga. Pastaruoju metu tokių žmonių sumažėję. Tačiau ypač populiarios kirpėjos paslaugos. Iš Mažeikių ji atvyksta du kartus per mėnesį ir ne visi norintieji patenka.
Nuo spalio mėnesio daugiafunkcinio centro valgykla išplėtė savo paslaugas ir pietų čia pakvietė vietos įmonės darbuotojus.
„Daugelis jų – mažeikiškiai. Įmonė mums pagelbsti, tai ir mes pasiūlėme pagalbą, kad darbininkams nereikėtų maitintis sumuštiniais. Tuo pačiu užsidirbame vieną kitą eurą specialiųjų lėšų“, – apie abipusę naudą kalbėjo I. Braziulienė.
Nėra griežto darbo pasidalinimo
Auksūdžio kaime netrūksta gražių iniciatyvų, renginių. Savo sveikata besirūpinantieji turi galimybę lankyti sporto salę, kurioje įrengti masažuokliai, treniruotis padeda specialistas.
Bendruomenės pirmininkė I. Braziulienė „Santarvei“ pasakojo, kad auksūdiškiai yra susitelkę – tiek daugiafunkcinis centras, tiek kultūros namai, tiek kaimo bendruomenė, biblioteka ir kitos organizacijos dirba išvien.
„Neskirstome darbų. Pavyzdžiui, bibliotekininkė man nėra pavaldi. Tačiau Ramona ir vaikams pasakas skaito, ir vaidinimuose vaidina, būna ir garso operatoriumi, ir režisieriumi“, – džiaugėsi daugiafunkcinio centro direktorė.
I. Braziulienė taip pat imasi bet kokio darbo. Darbuotojos prisiminė, kaip, susirgus virėjai, centro direktorė užsidėjo prijuostę ir nuėjo į mokyklos valgyklą ruošti pietų.
bet šiame pastate dirba ir bendruomenė – vyksta jos organizuojami renginiai. tai kaip pažiūrėsi :)
Bendruomene tikrai ne tame paciame pastate…