Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės kvietimu į skubų pasitarimą atvyksta su afrikiniu kiaulių maru susidūrusių valstybių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos – žemės ūkio ministrai.
Pareigūnai ketina aptarti kiaulių maro protrūkio padarinius ir ieškoti būdų, kaip padėti žemdirbiams.
V. Baltraitienė teigia, kad skaudžius kiaulių maro padarinius jaučia visų Europos valstybių žemės ūkis.
„Todėl tikiuosi, kad susėdę prie vieno stalo su mūsų kaimynais iš Estijos, Latvijos bei Lenkijos ieškosime sprendimų. Afrikinis kiaulių maras nepripažįsta valstybės sienų, virusas bet kuriuo metu gali pasklisti po visą Europą, todėl manau, kad reikia nedelsiant ieškoti išeities ir derėtis dėl paramos su Europos Komisija“, – sakė ministrė.
Į susitikimą atvyksta Estijos žemės ūkio ministras Ivaras Padaras, Latvijos žemės ūkio ministras Janis Duklavas, Lenkijos žemės ūkio ministerijos sekretorius Tadeušas Naleivakas bei jų vadovaujamos delegacijos.
Latvijoje – nepaprastoji padėtis
Praėjusią savaitę Ignalinoje, vienoje didžiausių bendrovių „Idavang“, buvo nustatytas afrikinio kiaulių maro užkratas, fermoje buvo laikoma 19,5 tūkst. kiaulių. Veterinarijos specialistų sprendimu visos kiaulės bus paskerstos ir užkastos.
Liepos 23-iąją netoli Balstogės buvo aptiktas pirmasis kiaulių maro atvejis Lenkijoje. Paimtus mėginius Lenkijos veterinarijos specialistai nusiuntė į Ispaniją. Šiuo metu laukiama išsamesnių atsakymų. Dėl afrikinio kiaulių maro nugaišo dvi kiaulės, dar trys buvo paskerstos. Visa ūkio teritorija buvo išvalyta ir dezinfekuota.
Sekmadienį apie dar vieną afrikinio kiaulių maro atvejį pranešė ir Latvijos veterinarijos tarnyba. Elkos krašto, Ergemės valsčiuje, ūkininko fermoje vienai kiaulei diagnozuotas afrikinis kiaulių maras, kartu paskerstos dar 9. Dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės Latvijos rajonuose, besiribojančiuose su Estija ir Rusija, paskelbta nepaprastoji padėtis.
Tarsis, ką daryti toliau
Dėl kiaulių maro į posėdį pirmadienį susirinkusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija Ignalinos rajone paskelbė ekstremalią situaciją.
Prieš tai ekstremali situacija jau buvo paskelbta šešiose Pietų Lietuvos savivaldybėse: Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų rajonų ir Druskininkų.
Trečiadienį su Europos Komisijos atstovais taip pat ketina susitikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.