Didėja minimali alga, keičiasi reikalavimai darbdaviams

Nuo rugpjūčio 1 dienos įsigaliojo Vyriausybės priimtas sprendimas, kuriuo minimali mėnesinė alga didinama 50 litų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo rugpjūčio 1 dienos įsigaliojo Vyriausybės priimtas sprendimas, kuriuo minimali mėnesinė  alga didinama 50 litų. O siekiant apsisaugoti nuo sukčiavimo darbdaviai nuo šiol apie darbuotojų įdarbinimą „Sodrai“ privalės pranešti prieš vieną darbo dieną.

Didėja ir mokesčiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime gyventojai informuojami, kad nuo rugpjūčio pirmosios augant minimaliai mėnesinei algai (MMA) iki 850 litų bei minimaliam valandiniam atlyginimui didėjant iki 5,15 lito auga ir mokesčiai darbdaviams.
Dėl padidėjusios MMA nuo 72 Lt iki 77 Lt didėja minimali privalomojo sveikatos draudimo mėnesio įmoka.
Ūkininkų ir jų partnerių, turinčių prievolę mokėti įmokas nuo MMA, valstybinio socialinio draudimo įmoka (28,5 proc. – pensijų, motinystės, tėvystės draudimui) nuo 228 Lt didėja iki 242,25 Lt.
Pensijų socialinio draudimo įmoka už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis nuo 210,4 Lt didėja iki 223,55 Lt. Nedarbo draudimo įmoka už šiuos asmenis nuo 8,8 Lt didėja iki 9,35 Lt.

Privalės pranešti anksčiau

Nuo trečiadienio įsigaliojo ir pakeitimas, darbdavius priverčiantis pranešti „Sodrai“ apie asmens darbo pradžią ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios.
Ministerijos pranešime teigiama, kad naująja tvarka tikimasi sumažinti nelegalaus darbo ir piktnaudžiavimo atvejų, nes, anot „Sodros“, nesąžiningi darbdaviai negalės remtis paaiškinimais, esą darbuotojas tik šiandien pradėjo darbą, o darbo sutartis dar rengiama.
Teigiama, kad šiomis nuostatomis siekiama geriau užtikrinti pradedančių dirbti interesus – darbuotojas galės nepradėti dirbti, o darbdavys negalės versti pradėti dirbti, kol nebus sudaryta darbo sutartis.

Vertina teigiamai

„Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė „Santarvei“ teigė, kad Mažeikiuose už minimalią algą dirba dauguma rajono darbuotojų, tačiau tikslių skaičių šiuo metu įvardyti neįmanoma – statistinė informacija pasirodys tik rugsėjį.
Pasak direktorės, kadangi didėja socialinio draudimo mokestis, dėl to į fondą taip pat bus surinkta daugiau pinigų.
Darbo kodekso pakeitimus, kad darbdavys turės apie naują darbuotoją iš anksto pranešti „Sodrai“, direktorė vertina labai teigiamai.
Jos teigimu, neretai pasitaiko atvejų, kad darbuotojas įdarbinamas tik nelaimingo atsitikimo atveju.
„Darbdaviams sakau, kad jie apgaudinėja ne tik mane, bet ir valstybę. Juk nelegaliai dirbantis žmogus nemoka jokių mokesčių, o gydymo išlaidos kompensuojamos iš valstybės, tai yra visų mūsų pinigų“, – stebėjosi direktorė neatsakingais darbdaviais.
Ji prisiminė, kad apskrityje yra pasitaikę atvejų, kai darbdavys darbuotoją suskubo įforminti tik po jo žūties darbe.

Darbdaviai sukčiauja

Galimus darbdavių sukčiavimo atvejus tiria Darbo inspekcija, „Sodros“ skyrius retai begauna signalų apie įmones, kurios bando apgauti valstybę. Anksčiau esą būdavę žymiai daugiau pranešimų.
„Kai atsitinka bėda, tik tada pamatome situaciją“, – minėjo direktorė, turėdama omeny, kad tikroji situacija dažniausiai pastebima, susižeidus nelegaliai dirbančiam darbuotojui.
L. Nagienė pastebi, kad šiuo metu viena opesnių problemų yra atlyginimo mokėjimas „vokeliuose“, kadangi ši situacija negerėja. Jei pastebima, kad darbuotojams nepagrįstai sumažinimas atlyginimas, iš darbdavio prašoma tikslinti duomenis.

Svarbu žinoti

„Santarvė“ jau anksčiau rašė ir apie mokesčių pasikeitimus. Dėl didėjančios algos kyla ir privalomojo sveikatos draudimo mokestis nuo 72 iki 77 litų.
Pasak Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus Remigijaus Mažeikos, yra labai svarbu, kad žmonės žinotų apie mokesčio pasikeitimus.
„Žmogus į registrą yra įtraukiamas tik tuo atveju, kai privalomojo sveikatos draudimo mokestis yra pilnai sumokėtas“, – įspėjo jis nepastabius gyventojus, primindamas, kad nesumokėjus prisidėjusių 5 litų galima laikinai prarasti sveikatos draudimą.

Rytis SAVICKIS

2 Atsakymai į “Didėja minimali alga, keičiasi reikalavimai darbdaviams”

  1. Stasys parašė:

    Kodėl esame apgaudinėjami? 850 x 9%=76,5 ,o ne 77.Kas gali paaiškinti?

  2. Komentatorius parašė:

    Pats kaltas, kad su tokiais prasidedi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto