Didysis lošimas

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vykstant ginčams tarp valdžios ir gyventojų dėl biodujų jėgainės statybos šalia Mažeikių miesto, įdomu darosi, kas yra ta įmonė ir kodėl mūsų valdžia jai tokia palanki.
Įmonė „KTG Agrar“ buvo įkurta Rytų Vokietijoje 1994 metais. Vokiečių aistra biodujų jėgainėms prasidėjo 2006-aisiais, kai buvo pastatytos pirmos 10 biodujų jėgainių.
(Beje, šios nuomonės nebūčiau rašęs, jei ne atsitiktinai patekęs į rankas jų užsakomasis tekstas, kuris buvo pasirodęs viešojoje erdvėje.)
Perskaitęs rašinį, iš karto supratau, kad mes, mažeikiškiai, turime reikalų su lošėjais. Jie aiškina, kad su mumis „žaidžia atviromis kortomis“. To nėra, nes jei nelabai sąžiningas lošėjas žaidžia atviromis kortomis, partijos baigtis yra aiški ir aiškus jos laimėtojas, nes tik tokiu atveju yra atverčiamos kortos, kad priešininkas matytų, kad jis pralošė ir nebesipriešintų. Tai savotiška šantažo forma. Žinant, kad mūsų šalyje savivaldybėje korupcijos lygis yra aukštas (tai skelbia oficialūs tyrėjai, nemanau, kad išimtis būtų mūsų rajono Savivaldybė), kas gali paneigti, kad kai kažkas kažką pasirašė ar susitarė, tai padarė ne veltui?
Bet tai retorinės mintys, kurios, deja, peršasi matant visą situaciją. Štai dar viena citata iš jų tiražuojamo rašinio, patvirtinanti apie „kažką“ įdomaus: „Susidariusi įtampa paskatino Mažeikių rajono savivaldybės vadovus pateikti mums keletą alternatyvių pasiūlymų, kur galėtume statyti jėgainę.“
Galima spėti, kad mūsų valdžia pataikauja privačiam verslui. Taip, kaip pažai patarnauja savo karaliams. Kas galėtų paneigti įtarimą, kad atitinkama suma išankstinės padėkos pavidalu nebuvo kažkam už kažką įteikta? Tokiu atveju būtina atidirbti, tai suprantama.
Tačiau nesuprantama yra visai kas kita: kodėl kita valdžios dalis nėra žmonių pusėje, nes koalicijoje yra kelios partijos. O gal tai yra naudinga ir buvusiems vadovams, prie kurių valdymo vokiečiai per tarpininkus supirkinėjo mūsų rajono žemes? Jų užsakomajame rašinyje rašoma: „Mes daug mąstome apie gyventojų ir politikų išsakytus nuogąstavimus, kurie neturi realaus pagrindo.“
Labai įdomus pastebėjimas: jie mąsto apie tai, apie ką nereikia mąstyti. Bet, ponai, tada pradėkite mąstyti, apie politikų ir gyventojų išsakytus nuogąstavimus, kurie TURI REALŲ PAGRINDĄ. Tuomet „KTG Agrar“ grupei bus daug lengviau suvokti, ko mažeikiškiai nori, gyvendami savo žemėje.
(Čia kažkaip prisiminiau 1398 m. Salyno sutartį, sudarytą tarp Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto ir Vokiečių ordino didžiojo magistro Konrado fon Jungingeno, kai kryžiuočiai siekė įsigalėti žemaičių žemėje.)
Bet grįžkime į šių dienų realijas. Viešoje erdvėje išplatintame užsakomajame tekste plačiai aprašoma, kaip Vokietijoje pamažu atsisakoma atominės energijos gamybos ir visas dėmesys bus skirtas žaliajai energetikai. Bet tai ne visa tiesa, nes Angelos Merkel vyriausybė atšaukė savo ankstesnį sprendimą dėl atominių elektrinių. Ir dar – kai vokiečiai sustabdė septynias senas atomines elektrines, elektros kaina gerokai pakilo. Kaip matyti, mėšlo panaudojimas energetikoje  produkcijos kainą tik kelia, bet jos nemažina.
Man labai keista, kam ir dėl ko yra iškraipoma tikrovė. Vokietijoje yra labai sumažintos dotacijos žaliajai energetikai. Tai kam remtis tikrovės neatitinkančiais faktais?.. Atsiprašau, mes gi turime reikalą su lošėjais, kurių „atverstos kortos“ byloja, kad jos yra žymėtos.
Dr. D. Luzas puikiai žino savo valstybės įstatymus ir kad Vokietijoje yra tikroji savivalda, tad žmonės kartu su savo išrinkta valdžia labiau atsirenka, kas yra kas.  Jų valdžia bijo eiti prieš savo žmones, nes per kitus rinkimus jų niekas neberinks.
Todėl galimai mūsų bičiuliai iš ES ir pamąstė, kad neblogai būtų savo biodujų verslą  perkelti į kitas žemes. Jie pasinaudojo mūsų įstatymų spragomis, nekompetentingais (o gal net godžiais) politikais ir valdininkais ir pradėjo savo agresyvią kampaniją Mažeikių krašte.
Jėgainės statytojai susitarė su valdžia, bet nebuvo įvertintas „žmogiškasis faktorius“. Nebuvo įvertinta tai, kad mūsų žmonės labai myli savo kraštą. Gaila, ne visi.
Kreipiausi į savo bičiulius, gyvenančius Vokietijoje, ir jie man pasakė: norint, kad biodujų jėgainė būtų pastatyta, reikia žmonių sutikimo. Ir tai priklauso ne nuo centrinės valdžios, o nuo tos žemės valdžios, kur bus jėgainė statoma, sprendimo.
Mums yra peršama mintis, kad minėta įmonė, kur tik statė, su visais tarėsi ir susitarė. Bet kodėl nėra pavyzdžių, kur jie nesusitarė ir kur jie nepastatė?  Vokietijoje niekur tokia jėgainė nėra pastatyta arti didelio miesto – tokio, kaip mūsų Mažeikiai. Kadangi į šį klausimą niekas negali dar atsakyti, tai palikime jį atvirą.
Dabar dar vienas labai įdomus momentas šioje istorijoje. Kam vokiečiams tiek aukotis dėl Lietuvos, kam ta auka?
Kad ir kaip būtų keista, imu galvoti apie jų kortų malkoje esantį džokerį, kuris kažkodėl nėra atverstas. Mano įsivaizduojama sąmokslo teorija būtų labai paprasta: mes nežinome, kokiai partijai atstovauja įmonės savininkai ar jie turi politinių tikslų per savo tarpininkus užvaldyti mūsų savivaldybę, nes žemes per tarpininkus supirko. Kad bioenergijos tiekėjai gyventų ramiai ir be rūpesčių, gali būti bandoma „pastatyti“ į valdžios  viršūnes savą žmogų – kas paneigs, kad toks ėjimas būtų logiškas ar net „va bank“?
Mažeikiuose jau sklando gandai, kad buvęs meras lyg ir sutiko būti tuo svarbiu asmeniu tiesioginiuose rinkimuose, kurie įvyks kitą pavasarį. Ką gi, pokerio partijoje visi aspektai yra labai svarbūs, ypač tada, kai yra mosikuojama atverstomis kortomis.
Ir baigiant apie kelionę –  pažintinę ekskursiją. Nebuvau joje ir nekalbėjau su tais, kurie buvo. Kiek žinau, tokiose ekskursijose yra rodoma, kas yra palanku vienai pusei, ir stengiamasi nuslėpti, kas yra nepalanku. Tai panašu į butaforiją. Niekas gi nerodys, kur blogai…
Tik klausimėlis: kodėl ekskursija nebuvo organizuota rudenį, per patį darbymetį, kai dirbama laukuose, kai yra matomas visas „gamybos“ procesas?
Žūtbūtinis noras bet kokia kaina pastatyti biodujų jėgainę beveik Mažeikių mieste yra nepriimtina to miesto gyventojams. Ir tai reikia suprasti tiems, kurie nori eiti prieš žmonių valią. O socialdemokratams noriu priminti jų pačių deklaruojamą, šūkį: „Svarbiausia – žmogus.“
Apibendrinimui – citata.
„Mus vilioja aukštuma, bet ne laiptai į ją: žvelgdami į viršūnę, mes norime eiti į ją lyguma“ (J. V. Gėtė).

4 Atsakymai į “Didysis lošimas”

  1. pastebėjimas parašė:

    Išspausdintas rašinėlis,kurio antraštė turėtų būti:Kas būtų jeigu būtų?

  2. citatos parašė:

    kas gali paneigti, kad kai kažkas kažką pasirašė ar susitarė, tai padarė ne veltui? Žinant, kad mūsų šalyje savivaldybėje korupcijos lygis yra aukštas (tai skelbia oficialūs tyrėjai, nemanau, kad išimtis būtų mūsų rajono Savivaldybė); tai retorinės mintys; Galima spėti,; Kas galėtų paneigti įtarimą; gal tai yra naudinga ir buvusiems vadovams; pasinaudojo mūsų įstatymų spragomis, nekompetentingais (o gal net godžiais) politikais ir valdininkais; į šį klausimą niekas negali dar atsakyti, tai palikime jį atvirą. Mano , įsivaizduojama sąmokslo teorija; mes nežinome; Mažeikiuose jau sklando gandai; Nebuvau joje ir nekalbėjau su tais, kurie buvo; Kiek žinau…

    esė čia, esė, bet Santarvės korespondento: abejonės, nieko konkretaus, iš piršto laužti kaltinimai, aišku lengviausiai pasakyti – gal? Vepezonė – per daug švelnu. Čia kliedesiai – kas būtų, jeigu būtų. Aišku, problema yra, bet ji turėtų būti sprendžiama ne tokiais būdais. Sungaila beveik išaiškino, kad mūsų Savivaldybė korumpuota – lauksim faktų ir reakcijos.

  3. ?I parašė:

    gal cia ese?

  4. ????? parašė:

    kas čia per vepezonė? Save gerbiantis laikraštis tokios rašliavos nespausdintų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto