Dingusios skulptūrėlės į muziejų atkeliavo paštu

Nuotr. iš Mažeikių muziejaus archyvo

Kultūros paveldo departamentas (KPD) pernai viešai paskelbė dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Jame – daugiau kaip 300 objektų.
Departamentas visuomenės, prekiautojų antikvariniais daiktais prašė atkreipti dėmesį, patikrinti, ar jiems atkeliavusi vertybė nėra dingusiųjų sąraše.
Birželio pradžioje Mažeikių muziejus gavo anonimo atsiųstą siuntą su iš Mažeikių rajono Kultūros vertybių registre registruotų senųjų kapinių pavogtomis skulptūrėlėmis.

Ieškojo penkerius metus

Mažeikių muziejus pranešė apie birželio 6 d. gautą siuntinį, kuriame buvo dingusi skulptūrėlė „Nukryžiuotasis“ ir garsaus Žemaitijos liaudies meistro Augustino Potockio skulptūra „Pieta“.

Prieš penkerius metus (2018 m.)apie kultūros vertybių vagystę mūsų rajone buvo pranešta policijai, informacija apie šias skulptūras įtraukta į Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Skulptūrų buvo ieškoma penkerius metus, tačiau bergždžiai.   

Perdavė muziejui

Mažeikių muziejaus specialistai apie gautą paslaptingą siuntą su skulptūromis nedelsdami pranešė KPD Telšių-Tauragės teritoriniam skyriui. Patikrinę gautus duomenis paveldosaugininkai patvirtino, kad skulptūros yra tos pačios, kurių ieškota.

Paveldo specialistai susisiekė su skulptūros „Nukryžiuotasis“, stovėjusios ant vienos šeimos kapavietės, savininkais. Žinia savininkus nudžiugino, tačiau dabar, bijodami, kad istorija vėl nepasikartotų, jie sutiko vertybes perduoti muziejui.
Skulptūrėlės iš dingusiųjų sąrašo išbrauktos. 

Sąrašas viešai skelbiamas

KPD informavo, kad anksčiau informacija apie dingusias vertybes buvo skirta tik vidiniam naudojimui – ja valstybės tarnautojai dalijosi bendradarbiaudami su kitomis institucijomis, ieškodami dingusių vertybių.

Departamento specialistai šį atvejį vertina kaip stebuklą ir tikisi, kad anonimu, grąžinusiu visuomenei kultūros vertybes, paseks ir kiti asmenys.

KPD primena, kad Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašas yra skelbiamas viešai KPD atvirų duomenų portale https://www.arcgis.com/apps/dashboards/c0e98aa9cb214cf0ba7afd4d6c44453f

Parengta pagal KPD informaciją

Plačiau – „Santarvės“ kultūros priede „Jungtys“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto