Direktoriai taupo, vaikai serga

Dėl skolų šilumininkams švietimo įstaigų vadovai delsė pradėti šildymo sezoną.

Tėvai skundžiasi, kad švietimo įstaigų vadovai nešildo patalpų, taip taupydami jų vaikų sveikatos sąskaita.
Direktoriai aiškina, kad patalpas dar įšildo saulė, o šildymą nukelti reikėję ir dėl taupymo.
Dauguma švietimo įstaigų naująjį šildymo sezoną pradeda su senomis skolomis.


PRIŠILDO SAULĖ
Pagal Higienos normą, darželinukų persirengimo bei žaidimų kambario temperatūra turi būti 20–23 laipsniai šilumos, moksleivių klasėse ji negali būti žemesnė nei 18 laipsnių šilumos.
Atsižvelgdami į šiuos nurodymus, švietimo įstaigų vadovai nuo praėjusios savaitės jau galėjo pradėti šildymo sezoną. Tačiau dalis švietimo įstaigų praėjusią savaitę dar buvo nešildomos.
Tuo nepatenkinti vaikų tėvai skundžiasi, kad direktoriai taupo vaikų sąskaita.
„Kad nesušaltų klasėse, vaikus reikia šiltai aprengti. Tiek surengti pajudėję jie sušyla. Vėl blogai, viena liga. Jeigu leidžiama šildyti, kodėl taupoma vaikų sąskaita?“ – vakar rytą piktinosi Kazimiero Jagmino pradinės mokyklos auklėtinės mama.
Įstaigos direktorė Janina Gendvilienė „Santarvę“ patikino, kad problema jau išspręsta ir patalpos pradėtos šildyti.
„Kad saulė švietė, visi langai yra į saulę. Paskui reikia atidaryti langus, vėdinti ir šildyti orą, kitaip sakant. Perėjau klases, tai vienintelėje klasėje vėsiau, o kitose – normaliai,“ – teigė vadovė ir pridūrė, kad galbūt tik pirmadienio rytą buvę vėsiau, nes savaitgalį nebuvo vaikų.

ŠILUMOS PER DAUG
Viekšnių vaikų lopšelyje-darželyje „Liepaitė“ situacija priešinga – po savaitgalio žaidimų kambariuose temperatūra siekia 25 laipsnius šilumos. Tad praėjusią savaitę dėl šaltų darželio patalpų skundęsi tėvai, šią savaitę nepatogumų patiria dėl per aukštos temperatūros.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigos vadovė Joana Perminienė patvirtino: labai karšta, nėra kuo kvėpuoti.
„Vėdinamės, vaikai eina į lauką, bet bijome, kad jie nepradėtų sirgti. Skambinome, kad sumažintų šildymą, bet mums sako: vienas objektas šildomas, negalima kitaip. Mes tokioje provincijoje ir kenčiame,“ – dėl per didelės šilumos apgailestavo direktorė.
J. Perminienė patikino, kad tokia situacija būna kasmet, kol šildymas pradedamas ir kitose Viekšnių įstaigose.
Apie situaciją „Santarvei“ pasiteiravus paslaugos teikėjo, bendrovės „Mažeikių šilumos tinklai“ atstovai „Santarvei“ pažadėjo problemą išspręsti.
„Ten nėra automatizuotas šilumos mazgas. Kai užkuria, ir jei darželiui pirmam paleidžia, tai visas katilinės karštis ir atbėga. Susiskambinome, kad tokių dalykų nebūtų,“ – paaiškino bendrovės direktoriaus pavaduotojas Viktoras Bugnevičius.

TIKRINTI NEGALI
Skundų dėl nešildomų įstaigų patalpų gauna ir Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus specialistai.
Tačiau skyriaus vedėja Irena Macijauskienė „Santarvei“ paaiškino, kad šiuo metu nelabai gali kuo padėti – tikrinti temperatūros švietimo įstaigose jie neturi teisės.
„Visi tyrimai turi būti užsakomi per Nacionalinę laboratoriją. Tada žmonės iš Klaipėdos atvažiuoja atlikti matavimus. Įstaigose turi būti termometrai, o už temperatūros režimą atsako įstaigų vadovai, kaip ir už kitus dalykus,“ – direktorių atsakomybę priminė vedėja.
I. Macijauskienė pridūrė nesuprantanti mokyklų direktorių paaiškinimų, kad patalpas prišildo saulė. Tačiau temperatūros taupymo sumetimais piktnaudžiaujančių vadovų netikrindami įstaigos specialistai negali ir nubausti.
Specialistė priminė, kad šiuo metu, kada ne visur pradėtas šildymas, susidaro palankios sąlygos plisti peršalimo ligoms.
Praėjusią savaitę dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcinių ligų į medikus kreipėsi 247 rajono gyventojai. Dauguma sergančiųjų – vaikai iki septyniolikos metų, suaugusieji sudaro tik dešimt procentų besikreipusiųjų.

ŠILDĖ PRIETAISAIS
Kad įstaigų vadovai netaupytų vaikų sveikatos sąskaita, ragina ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
„Žinoma, viskas kainuoja. Bet visiems tą patį kartoju: taupymas turi būti protingas. Jeigu mes sutaupome šilumos už šimtą litų, o vaistams išleidžiame tūkstantį, tai kur čia taupymas?“ – samprotavo vedėjas.
A. Stonkus „Santarvę“ užtikrino, kad dėl šildymo nebeturėtų būti problemų, mat pirmadienį šildymo sezonas pradėtas visose švietimo įstaigose.
Dalis ikimokyklinio ugdymo įstaigų oficialaus šildymo sezono nesulaukė – patalpose reikalingą temperatūrą palaikė elektriniais šildytuvais.
„Patalpos šaltos, ypač mažesniųjų grupėje, nes mūsų įstaiga nėra renovuota, – paaiškino lopšelio-darželio „Delfinas“ direktorė Laima Žiubikienė. – Be jokios abejonės, jeigu būtume renovuoti, sąnaudos būtų kitokios. Viską pasako situacija: reikia šildytis elektros prietaisais, nors langai užkamšyti.“
Elektrinių prietaisų nereikėjo išsitraukti atnaujintose įstaigose. Štai lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė Zita Siliūnienė džiaugėsi, jog po renovacijos šilumai išleidžia kone dukart mažiau.
Tačiau įstaiga šilumininkams dar skolinga apie 50 tūkst. litų, beveik tiek pat, kiek ir nerenovuotasis „Delfinas“.

TAUPYMO SUMETIMAIS
„Santarvės“ kalbinti įstaigų vadovai paaiškino, kad šildymo pradžią stengiasi nukelti taupymo sumetimais – dar iš praėjusių metų velkasi senos skolos.
Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė „Santarvei“ priminė, kad visos švietimo įstaigos savo sąnaudas turi sumažinti 29 procentais, užtat susidaro skolos.
Jos vadovaujama įstaiga šilumininkams skolinga 45 tūkst. litų. Direktorė prisiminė, jog praėjusį šildymo sezoną pasitiko su panašia skola.
Vakar patalpas šildyti nurodęs Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius suskaičiavo, kad šilumininkams turi arti šimto tūkstančių litų skolos.
„Kiekvieną mėnesį Savivaldybė perveda tai penkis, tai dešimt tūkstančių litų. Kiek duoda, tiek sumokame,“ – paaiškino gimnazijos vadovas.
Tuo tarpu be skolų šildymo sezoną pradedančios Renavo pagrindinės mokyklos direktorė Vida Gureckienė įsitikinusi, kad geriau minimaliai šildyti patalpas, bet saugoti vaikų ir darbuotojų sveikatą. Ši mokykla šildoma elektra.
„Jeigu reikia šalti, ateina ir ligos greičiau. Geriau pataupyti, bet pradėti šildyti laiku. Įjungiame minimaliai iš ryto, kai palankios dienos, saulė pašildo, vėl išjungiame – ištisą parą nekūrename, bet palaikome normalią temperatūrą,“ – paaiškino direktorė.

SKOLAS SUMAŽINO
Dalis kaimiškųjų vietovių mokyklų dėl šilumos tiekimo sutartis yra sudarę su bendrove „Šilumera“, tačiau daugeliui rajono švietimo įstaigų šilumą tiekia Savivaldybės įmonė „Mažeikių šilumos tinklai“.
Pastarosios bendrovės generalinis direktorius Jonas Jurkus „Santarvę“ informavo, kad švietimo įstaigos bendrovei skolingos pusantro milijono litų. Ši suma, anot direktoriaus, sumažėjusi.
„Tačiau vakar pasitarime Savivaldybės administracijos direktorius pažadėjo, kad iki gruodžio vidurio tas skolas likviduos. Ir tikrai labai stipriai skolas apmažino, o vienu metu Savivaldybė buvo viena iš didžiausių skolininkių,“ – „Santarvei“ sakė šilumininkų vadovas.
Jau šią savaitę vaikai turėtų grįžti į šiltus namus. Nuo trečiadienio Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu pradedamas šildymas ir daugiabučių namų butuose bei įvairiose organizacijose.
Teisės aktuose nustatyta, kad šildymo sezoną galima pradėti, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė nei dešimt laipsnių šilumos.
J. Jurkus tvirtino, kad žemesnė temperatūra laikosi nuo rugsėjo pabaigos. Tačiau šildymo sezoną nuspręsta skelbti tik dabar, gyventojams intensyviau teiraujantis apie šildymą.
Rajono gyventojai šilumininkams yra skolingi apie keturis milijonus litų.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Dėl taupymo kai kurios mokyklos patalpų šildymą atidėjo savaitei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto