DNB analitikė: MMA didinimas dvelkia priešrinkiminiu populizmu

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo ambicijos dvelkia valdžios priešrinkiminiu populizmu, mano DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė.

Gali kilti „vokelių“ pagunda

„Iš valdančiojo elito pareiškimų aišku, kad tuo nebus apsiribota. Kelia nerimą tai, kad šis iš pirmo žvilgsnio patraukliai atrodantis populistinis „kaulas“ liaudžiai ilgainiui gali ilgam strigti gerklėje. Tai tik sutankins nekvalifikuotų bedarbių gretas, nes verslui tiesiog nebeapsimokės jų už tokią kainą laikyti. O tai gresia nusivylimu darbo rinka, ilgalaikio nedarbo lygio didėjimu ir papildoma nuolatine našta viešiesiems finansams. Ypač nuo to kenčia darbui imlūs verslai, kurie neretai negali pasigirti patraukliomis pelno maržomis.
Be viso to, kiekvienas toks valdžios žingsnis mažina verslininkų atsparumą „vokelių“ pagundoms“, – teigia ekspertė.

Struktūrinis nedarbas – valstybės problema

I. Genytės-Pikčienės nuomone, vis dar dviženklį Lietuvos nedarbo lygį lemia žema bedarbių kvalifikacija ir verslo patiriama biurokratinė našta.
„Nors darbo rinkos potencialą ypač sumažino Lietuvą alinanti emigracija, likę bedarbiai nėra pajėgūs patenkinti darbdavių kvalifikacinių reikalavimų. Lėta ir neefektyvi perkvalifikavimo sistema ir ne itin paklausių profesijų specialistus masiškai „kepantys“ Lietuvos universitetai tik paaštrina vadinamąją struktūrinio nedarbo problemą“, – sako ji.

Didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį

Analitikės teigimu, be šių darbo rinkos apribojimų, kurių per trumpą laiką pašalinti neįmanoma, yra daug politinių ir techninių barjerų.
„Jų ryškiausi – perteklinis darbo santykių reguliavimas, su tuo susijusi našta verslui, apsunkinanti įdarbinimo-atleidimo procesus ir atitinkamai galimybes efektyviau išnaudoti darbo rinkos potencialą“, – pažymi I. Genytė-Pikčienė.
Ekonomistė siūlo didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį ir mažinti vartojimo mokesčių tarifus.
„Tačiau šios priemonės net nesvarstomos, nes tai pareikalautų net keliomis skylutėmis susiveržti valdžios sektoriaus išlaidų diržą“, – mano DNB analitikė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto