„Draugystės“ choras paminėjo 55-ąjį gimtadienį

Jubiliejų paminėjusi „Draugystė“ rezultatų siekia nuosekliu ir kantriu darbu. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Draugystė“ 55-mečio proga surengė koncertą „Skrisk, svajone“.
Apie choristų nueitą kelią, įveiktus iššūkius prieš jubiliejinį koncertą kalbėjomės su ilgamečiu jo vadovu ir dirigentu Ričardu Grušu.

LAIMĖJIMUS VERTINA
Choro studijoje, kurioje vyksta repeticijos, – daugybė nuotraukų iš įsimintinų choro koncertų, festivalių, konkursų. Čia gausu ir įvairių padėkų, apdovanojimų bei diplomų.
Choro vadovas, paklaustas, ar tos padėkos jam ir choristams kažką reiškia, ar nėra tapusios įprastu ir nereikšmingu dalyku, tikino: paskatinimai ir padėkos už sistemingą, kruopštų, kantrų darbą ir pasirodymus klausytojams – visada malonūs ir įkvepiantys.
„Yra privalomi ir neprivalomi konkursai. Vienuose pelnome apdovanojimus. Dalyvavimas kituose nulemia tai, kokią kategoriją pelno choras. Beje, norisi dalyvauti ne tik čia pat, Lietuvoje, vykstančiuose chorinės muzikos renginiuose, bet ir europiniuose. Norisi pasitikrinti, kokią vietą užimame platesnėje erdvėje. Laimėjimai rodo, kad tikrai nesame silpnesni už kitus chorus“, – sakė pašnekovas.

IŠGYVENO ĮVAIRIŲ LAIKOTARPIŲ
Per 55-erius gyvavimo metus choras išgyveno įvairių laikotarpių, keitėsi vadovai, koncertmeisteriai, choristai.
Bene sunkiausią ir kritiškiausią laikotarpį choras išgyveno 1979–1980 metais. Po nesėkmingo dalyvavimo 1980 metų Respublikinės dainų šventės chorų konkurse „Draugystės“ veikla buvo nutrūkusi.
R. Grušas mažeikiškių mišriam chorui vadovauja jau 36-ąjį sezoną.

TEKO MISIJA ATGAIVINTI CHORĄ
Dar prieš atvykdamas į Mažeikius R. Grušas dirbo mokytoju Kelmės muzikos mokykloje ir vadovavo Kelmės kultūros namų mišriam chorui.
Pakviestas dirbti Mažeikių muzikos mokyklos direktoriumi, jis gavo ir papildomą užduotį – atgaivinti chorą „Draugystė“.
„Labai sielojausi, kad pirmaisiais darbo metais nepavyko atgaivinti choro. Bet turėjau užsispyrimo. Maniau, kad jei rajono vadovai manimi pasitikėjo,aš privalau tai pateisinti“, – pasakojo pašnekovas.
Užsispyrimo vedamas naujasis choro ir muzikos mokyklos vadovas 1981 metų rudenį parengė naują koncertinę programą – tai jis padarė drauge su mokyklos bendruomene. Tuomet ir buvę choristai patikėjo, kad „Draugystė“ gali pakilti – sugrįžo į chorą.

SVARBIAUSIŲ ĮVYKIŲ DALYVIAI
Choras „Draugystė“ yra tapęs visų reikšmingiausių Mažeikių miesto bei rajono kultūros įvykių, renginių dalyviu bei liudytoju.
Choristai džiugino Naftininkų kultūros centro atidarymo koncerto svečius, aktyviai dalyvavo Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio renginiuose. Choras dalyvauja ir pats inicijuoja sakralinės ir pasaulietinės muzikos koncertus Mažeikiuose.  2005 metais „Draugystė“ giedojo Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios pašventinimo mišiose ir kituose miestui reikšminguose renginiuose.

„Draugystė“ 2015 m. dalyvavo Europos valstybių chorų festivalyje, kuris vyko Prahoje. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Ir šie jubiliejiniai metai chorui bei jo dainininkams – kupini koncertų, konkursų, festivalių.
Balandžio pabaigoje Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse Šiauliuose „Draugystė“ laimėjo pirmojo laipsnio diplomą. Dar po savaitės giedojo sakralinės muzikos festivalyje „Aleliuja“ Naujojoje Akmenėje, Šv. Dvasios atsiuntimo bažnyčioje.
Ateinanti vasara choristams taip pat bus darbinga bei dosni įvairių renginių ir projektų.

KONCERTE – BŪRYS DRAUGŲ
Simboliška: į 55-ojo jubiliejaus koncertą savo gerbėjus, buvusius choristus, Mažeikių rajono savivaldybės vadovus choras „Draugystė“ pakvietė gegužės 5 dieną.
Šventiniame koncerte pasirodė jungtinis Latvijos Lizums ir Bauskės kultūros centrų choras,  Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos jaunučių choras „Spinduliukai“. Pasirodymą dovanojo instrumentinis duetas „Dvi Ingos“. Koncerte dalyvavo ir iš Mažeikių kilę, vėliau į plačiuosius muzikos vandenis išplaukę muzikantai – Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ trimitų grupės koncertmeisteris Vytautas Milieška, pianistas, tarptautinių konkursų laureatas Šarūnas Meškys bei solistas, lietuviškų, patriotinių dainų atlikėjas Dovydas Jokubauskis.
Jubiliejaus proga mišraus choro nariai, jo vadovas R. Grušas, chormeisterė Julė Draudikienė bei koncertmeisterė Inga Grušaitė sulaukė gausybės sveikinimų ir linkėjimų.

DĖKINGAS ATLIKĖJAMS
Choro vadovas ir dirigentas R. Grušas sako, jog šiuo metu „Draugystės“ chore dainuoja 52 ištikimi chorinės dainos mėgėjai. „Labai simboliška, jog su chormeistere ir koncertmeistere esame 55 šio gausaus kolektyvo nariai“, – pastebi choro vadovas.
Bendras amžiaus vidurkis – per 40 metų. Vadovas skaičiuoja, kad per 55-erius choro gyvavimo metus, jame yra dainavę virš 200 mažeikiškių.
„Tai labai skirtingų profesijų žmonės. Repetuojame kiekvieną savaitę po du ar tris  kartus. Renkamės vakarais – nuo pusės aštuonių ir rimtai dirbame porą valandų. Esu labai dėkingas savo choristams už jų skiriamą laiką chorinei dainai. Esame tapę tarsi labai artimais šeimos nariais“, – gerų žodžių apie „Draugystės“ bendruomenę negailėjo choro vadovas.
Jis viliasi, kad dainininkai ir toliau norės išmokti sudėtingų ir įdomių kūrinių, kad choras „Draugystė“ atlaikys įvairius laikmečio teikiamus išbandymus.
„Toks gyvenimas – viskas juda pirmyn, viskas keičiasi. Svarbu, kad nenutiltų chorinė daina, kad su ja choras ,,Draugystė“ dar ilgai skristų per Lietuvą ir pasaulį“, – apibendrino R. Grušas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto